Przejdź do treści

Wycieczki dla grup autokarem i samolotem|Wyjazdy na wino i piwo

Wycieczki winiarskie


Wycieczki winiarskie dla grup

Wycieczki winiarskie dla grup z LIPSA TRAVEL to autorskie programy 20 wyjazdów łączących w sobie spokojne zwiedzanie europejskich regionów winiarskich z degustacjami produkowanych tam win. W ofercie znajdują się zarówno jednodniowe wyjazdy na wino na Morawy i do Słowacji oraz wielodniowe podróże z winem do Austrii, Włoch czy Hiszpanii. 

Zróżnicowana oferta sprawia, że LIPSA TRAVEL oferuje zarówno krótkie i niedrogie wyjazdy winiarskie dla grup chcących poznać ten rodzaj turystyki, jak i wielodniowe wycieczki firmowe z winem do Toskanii lub Katalonii.   

Zapraszam do zapoznania się z ofertą oraz informacjami znajdującymi się pod nią, a które odpowiadają na pytania czym jest turystyka winiarska, jak przebiega wycieczka winiarska z LIPSA TRAVEL i wreszcie ile kosztuje przykładowy jednodniowy wyjazd na wino.  

Austria
Austria
Czechy
Czechy
Hiszpania
Hiszpania
Niemcy
Niemcy
Słowacja
Słowacja
Włochy
Włochy

Wycieczki i wyjazdy winiarskie dla grup z LIPSA TRAVEL – czyli co, gdzie, jak i za ile.

Wycieczki winiarskie to propozycja dla grup oczekujących czegoś więcej niż standardowa wycieczka objazdowa lub poszukujących nowych i atrakcyjnych propozycji na wyjazdy. Czym zatem jest ta forma turystyki, gdzie można wyjechać na tego typu wycieczkę z LIPSA TRAVEL, jak przebiega taka wycieczka i wreszcie ile kosztuje? Na te pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.

Czym jest turystyka winiarska?

Enoturystyka czyli w prostszych słowach turystyka winiarska to jedna z form turystyki kulturowej koncentrująca się na zwiedzaniu miejsc i regionów związanych z uprawą winorośli i produkcją wina lub uczestnictwie w imprezach winiarskich.

Tak więc wyjazd do Krakowa, Pragi, Londynu czy Rzymu z kolacją z winem lub nawet degustacją win trudno będzie zaliczyć do przejawów tej formy turystyki. Nie będzie wycieczką winiarską także wyjazd na Morawy Południowe słynące z wina, podczas którego koncentrujemy się tylko na zabytkach regionu. Z drugiej strony wyjazd na Winobranie do Zielonej Góry, zwiedzanie winiarstwa w Saksonii lub Toskanii z degustacją wina to stuprocentowa enoturystyka.

Wycieczki winiarskie widok z winnicy

Czy wycieczka winiarska jest dla mojej grupy?

Myśląc o wycieczkach winiarskich część osób zadaje sobie zapewne pytanie „Czy jest to wyjazd dla mnie i mojej grupy? Przecież my w sumie nie pijemy namiętnie wina”. W ogromnej większości przypadków odpowiedź brzmi: Tak!

Podróże z winem LIPSA TRAVEL są interesującą alternatywą dla wycieczek objazdowych i w opcji „standard” zaplanowane są w taki sposób, aby nie przytłoczyć Turystów doznaniami winiarskimi i umożliwić wszystkim uczestnikom, nie będącym nawet miłośnikami wina, wejście w jego świat. Przydatne będzie także otwarcie na nowe doznania smakowe lub lekkie przełamanie dotychczasowych przyzwyczajeń (np. picia w większości win słodkich, z czego my Polacy jesteśmy znani) a świat wina stanie dla nas otworem.

Jak przebiegają wycieczki winiarskie z LIPSA TRAVEL?

Programy LIPSA TRAVEL to połączenie zwiedzania ciekawych miejsc w regionach winiarskich wraz z wizytami w winnicach, winiarstwach, piwnicach winnych oraz degustacjami win. Propozycje wyjazdów winiarskich LIPSA TRAVEL można podzielić na dwie kategorie: „standard” oraz „dla pasjonatów”.

Wyjazdy w kategorii „standard” to „złoty środek” pomiędzy wycieczkami winiarskimi z nazwy (piękna nazwa wielodniowej wycieczki nawiązująca do wina, a w jej programie tylko jedna lub dwie degustacje), a wyjazdami dla pasjonatów wina, chcącymi bardzo dokładnie zagłębić się w tematykę winiarską i potrafiącymi spędzić kilka godzin w intersującym ich winiarstwie. Podczas wyjazdów tego typu każdego dnia odbywają się degustacje win – zazwyczaj są to dwie degustacje dziennie, podczas których uczestnicy próbują trzech lub czterech próbek wina. Przy wyjazdach wielodniowych do kolacji również proponowane jest wino lub degustacja win. Degustacje są rozłożone w czasie, tak aby w pełni cieszyć się smakami i zapachami próbowanych win.

Podróże z winem w kategorii „dla pasjonatów” koncentrują się na głębszym poznaniu tematyki winiarskiej odwiedzanego regionu i poznaniu specyfiki jego win. Każdego dnia takiego programu organizowane są dwie lub trzy degustacje win, podczas których spróbować można od sześciu do ośmiu próbek tego trunku. Pobyty w wybranych winnicach lub winiarniach mogą być organizowane w opcjach z wydłużonymi programami zwiedzania oraz połączone z degustacjami produktów lokalnych. Przy wycieczkach wielodniowych kolacje także wzbogacane są o wino lub jego degustację.  

Przy dłuższych wyjazdach program winiarski może stanowić tylko część programu wycieczki, podczas gdy pozostały czas można zaplanować na standardowe zwiedzanie lub wypoczynek.

Wycieczki winiarskie. Degustacja win.

Wyjazdy winiarskie - jaki budżet trzeba przeznaczyć na zorganizowanie takiej wycieczki?

Cena takiej wycieczki zależy oczywiście od miejsca docelowego wyjazdu oraz wielkości grupy, rodzaju transportu, rodzaju zaplanowanych degustacji i ilości win, standardu i ilości pozostałych świadczeń. Wszystkie powyższe szczegóły są ustalane z Klientem przed przedstawieniem oferty. Ponieważ większość osób preferuje konkretne informacje, tak więc poniżej znajduje się jeden z przykładów cenowych wycieczki winiarskiej z października 2023 roku na Morawy Południowe (Republika Czeska):

Wina okolic Mikulova

1 dzień

Klient: placówka oświatowa z Bielska-Białej; grupa 40 osób
Świadczenia: transport autokarem, 2 x degustacja win (podczas pierwszej degustacji 3 próbki win a podczas drugiej degustacji 5 próbek), opieka pilota, ubezpieczenie KL + NW, obowiązkowe ustawowe opłaty na TFG i TFP

Cena: 330 PLN/osoba

Więcej o tym od czego zależy cena wycieczki i jak różne mogą być ceny takiego samego wyjazdu można przeczytać tutaj.

Wycieczki winiarskie do Czech (Morawy), Austrii, Włoch, Hiszpanii, Niemiec lub Słowacji - dokąd w podróż z winem z LIPSA TRAVEL?

Oferta w tej kategorii wyjazdów obejmuje 20 programów do 7 krajów europejskich.

Ofertę rozpoczynają krótkie wycieczki do Czech, gdzie zapraszamy do odkrycia kultury winiarskiej Moraw Południowych. Malownicze krajobrazy, urokliwe miasteczka, bogata kultura ludowa i białe wina przyciągają turystów do tego regionu. Aromatyczna Palava, mineralne Veltlínské zelené lub Ryzlink vlašský, zrównoważone Rulandské šedé to tylko niektóre z win produkowanych na tym obszarze. W ofercie biura znajduje się także standardowa wycieczka na Morawy ze zwiedzaniem ich najważniejszych zabytków.

Kolejnym krajem, gdzie zapraszam na wino jest Austria! Pomimo tego, że jeszcze nie wszystkim turystom kojarzy się ona z winem, to produkowane tam białe wina nie odbiegają jakością od francuskich czy włoskich. Do najbardziej znanego i malowniczego obszaru winiarskiego kraju należy Dolina Wachau ze swoim Rieslingiem czy odmianą Grüner Veltliner. Zapraszamy także do regionu Weinviertel oraz okolic Wiednia na wino Weißburgunder i Gemischter Satz. Nie można także zapomnieć o pagórkowatej Styrii i powstającym tam różowym winie Schilcher.

Z najbliżej położonych regionów winiarskich od granic Polski nie brakuje także wyjazdów na Słowację do Małokarpackiego Obszaru Winiarskiego położonego w pobliżu Bratysławy oraz wycieczki do winnic Saksonii i Tokaju.

Propozycją na dłuższe podróże z winem są Włochy i Hiszpania. We Włoszech obowiązkowym punktem jest Toskania ze swoim „winem z czarnym kogucikiem”, czyli Chianti i mniej znanymi propozycjami jak choćby Brunello di montalcino czy biała Vernaccia z okolic San Gimignano. Nie mniej ciekawe są Włochy Północne z rewelacyjnymi białymi winami z Trydentu reprezentowanymi choćby przez Traminer. Północna część kraju to również malowniczy region Valpolicella w okolicach Werony, który znany jest z win czerwonych oraz winnice w pobliżu Udine.

W Hiszpanii jednym z najpopularniejszych kierunków jest region Rioja słynąca z wina o tej samej nazwie. Bardzo ciekawa jest również Katalonia, gdzie można spróbować musującej Cavy, czerwonych win z obszaru Priorat i białych z okolic Barcelony.

Jedźmy zatem wspólnie na podróż z winem aby poznać świat jego smaków oraz regiony gdzie powstaje.

Wycieczki winiarskie. Toast czerwonym winem