

Wycieczka na Morawy dla grup
Wycieczka na Morawy to propozycja dla grup chcących lepiej poznać ten niezwykle ciekawy i malowniczy region położony w Republice Czeskiej. Program wycieczki obejmuje zwiedzanie historycznego Ołomuńca, który chlubi się drugą największą starówką na terenie Republiki Czeskiej, wizytę w Morawskim Krasie oraz poznanie terenów położonych wokół Mikulova.
Program wyjazdu może zostać uzupełniony o degustację piw w browarze restauracyjnym lub morawskich win w okolicach Mikulova. Spokojny program i ciekawe miejsca do zwiedzenia sprawiają, że jest to interesująca propozycja na wyjazd firmowy, wycieczkę dla organizacji społecznych, nauczycieli lub grup parafialnych.
! Poniżej programu dwudniowego znajdą Państwo propozycję wycieczki na Morawy na trzy dni !
Morawy
(2 dni)
Proponowany program wycieczki:
1 dzień
Wyjazd z umówionego miejsca w godzinach porannych i przejazd na teren Republiki Czeskiej do Ołomuńca i zwiedzanie miasta w formie spaceru. Przejście od katedry św. Wacława, będącej najważniejszym kościołem miasta, przez Pałac Biskupów Ołomunieckich do Kaplicy Sarkandrowskiej (miejsce, gdzie podczas tortur zmarł św. Jan Sarkander). Następnie spacer przez Dolny Rynek z fontanną Neptuna oraz Kolumną Morową do głównego placu miasta jakim jest Górny Rynek. Na nim znajduje się Ratusz miejski oraz kolumna Trójcy Świętej będąca zabytkiem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po zwiedzaniu miasta i czasie wolnym przejazd w stronę Morawskiego Krasu. Przyjazd na wybrany parking w okolicach jaskini (Skalny Młyn lub Parking u Macochy) i przejazd pociągiem ekologicznym lub kolejką gondolową do jaskini. Następnie zwiedzanie Jaskini Punkvy w formie spaceru oraz rejsu po podziemnej rzeczce Punkvie. Po wizycie w jaskini przejazd do hotelu w okolicach Brna lub Mikulova. Po przyjeździe zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.
2 dzień
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu i wyjazd do Mikulova. Po przyjeździe do miasta rozpoczęcie zwiedzania w formie spaceru, m.in.: Rynek z kolumną Świętej Trójcy, Domem u Rycerzy i grobowcem rodu Dietrichstein. Następnie przejście na teren zamku Mikulovskiego z możliwością wstępu do ekspozycji winiarskiej z ogromną drewnianą beczką na wino. Po zwiedzeniu miasta i czasie wolnym przejazd do Valtic i możliwość zwiedzenia pałacowej piwnicy winnej lub wizyta w Narodowym Salonie Win. Miasto w przeszłości było siedzibą rodową rodu Lichtenstein, która władała tymi terenami do 1945 r. i pozostawił po sobie unikatowy obszar parkowy zwany „Ogrodem Europy”. Następnie przejazd do miejscowości Lednice i zwiedzanie pałacu będącego letnią siedzibą rodu Lichtenstein. Po zwiedzeniu pałacu krótki spacer w ogrodzie pałacowym, którego dominantą jest wieża w kształcie minaretu. Wyjazd z Lednic późnym popołudniem i powrót do Polski do miejsca wyjazdu w godzinach wieczornych.
Cena:
Kalkulowana indywidualnie na podstawie specyfikacji otrzymanej od Klienta
Aby otrzymać indywidualną ofertę dla Państwa grupy proszę o kontakt z biurem
Wycieczka na Morawy jest jedną z propozycji LIPSA TRAVEL
Oferta skierowana jest do grup zorganizowanych
Sprawdź podobne wycieczki:


Wycieczka na Morawy na trzy dni – oferta dla grup
Wycieczka na Morawy na trzy dni to wydłużony program, który pozwala dodatkowo poznać miasto Kromierzyż z jego zabytkami oraz spędzić wieczór na degustacji morawskich win.
Spokojny program i ciekawe miejsca do zwiedzenia sprawiają, że jest to bardzo interesująca propozycja na wyjazd firmowy, wycieczkę dla organizacji społecznych, nauczycieli lub grup parafialnych.
Morawy
(3 dni)
Proponowany program wycieczki:
1 dzień
Wyjazd z umówionego miejsca w godzinach porannych i przejazd na teren Republiki Czeskiej do Kromierzyża na zwiedzanie miasta. W zależności od pory roku i obsadzenia kwiatami Ogrodu Kwiatowego wizyta na jego terenie, a następnie spacer po historycznym centrum miasta. Trasa przejścia prowadzi od barokowego Kościoła św. Jana Chrzciciela w stronę Kościoła św. Maurycego oraz Wielkiego Placu, który jest rynkiem miejskim. Następnie wstęp do Pałacu Arcybiskupiego, który w przeszłości był letnią siedzibą biskupów Ołomunieckich. Po wizycie w pałacu dalsza część spaceru do Ogrodu Zamkowego i przez część miasta do Placu Riegra z Kościołem Panny Marii. Po zwiedzaniu czas wolny i następnie przejazd w stronę Południowych Moraw z postojem na wzgórzu Żurań, z którego Napoleon rozpoczął Bitwę pod Austerlitz. Następnie przejazd do hotelu w okolicach Mikulova. Po przyjeździe zakwaterowanie oraz kolacja i nocleg.
2 dzień
Śniadanie i wyjazd na zwiedzanie części Południowych Moraw. Przejazd do miejscowości Valtice, które przeszłości było siedzibą rodową rodu Lichtenstein, który władał tymi terenami do 1945 roku i pozostawił po sobie unikatowy obszar parkowy zwany „Ogrodem Europy”. Spacer w stronę pałacu z parkiem oraz rynku miasteczka, a także możliwość wizyty w Narodowym Salonie Win, gdzie kupić można najlepsze wina z Moraw. Przejazd do Mikulova i zwiedzanie w formie spaceru. Przejście przez Rynek z kolumną Świętej Trójcy, Domem u Rycerzy oraz barokowym grobowcem rodu Dietrichstein. Następnie spacer przez teren zamku Mikulovskiego z możliwością wstępu do ekspozycji winiarskiej z ogromną drewnianą beczką na wino. Po czasie wolnym przejazd do miejscowości Lednice. Po przyjeździe jednodaniowy obiad i następnie zwiedzanie pałacu będącego letnią siedzibą rodu Lichtenstein. Po zwiedzeniu pałacu krótki spacer w ogrodzie pałacowym, którego dominantą jest wieża w kształcie minaretu. Powrót do hotelu i czas na odświeżenie. Wieczorem wyjazd do Valtickiego Podziemia (system połączonych piwniczek winiarskich) na degustację win oraz przekąskami. Możliwe jest także zorganizowanie dłuższej degustacji z kolacją bazującą na tradycyjnych morawskich i czeskich daniach. Powrót do hotelu na nocleg.
3 dzień
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu i przejazd w stronę Morawskiego Krasu. Przyjazd na wybrany parking w okolicach jaskini (Skalny Młyn lub Parking u Macochy) i przejazd pociągiem ekologicznym lub kolejką gondolową do jaskini. Następnie zwiedzanie Jaskini Punkvy w formie spaceru oraz rejsu po podziemnej rzeczce Punkvie. Po wizycie w jaskini przejazd do Ołomuńca i zwiedzanie miasta w formie spaceru. Przejście od katedry św. Wacława, będącej najważniejszym kościołem miasta, przez Pałac Biskupów Ołomunieckich do Kaplicy Sarkandrowskiej (miejsce, gdzie podczas tortur zmarł św. Jan Sarkander). Następnie spacer przez Dolny Rynek z fontanną Neptuna oraz Kolumną Morową do głównego placu miasta jakim jest Górny Rynek. Na nim znajduje się Ratusz miejski oraz kolumna Trójcy Świętej będąca zabytkiem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po zwiedzaniu miasta i czasie wolnym wyjazd w drogę powrotna do Polski. Powrót do miejsca wyjazdu w późnych godzinach wieczornych.
Cena:
Kalkulowana indywidualnie na podstawie specyfikacji otrzymanej od Klienta
Aby otrzymać indywidualną ofertę dla Państwa grupy proszę o kontakt z biurem
Wycieczka na Morawy na trzy dni jest jedną z propozycji LIPSA TRAVEL
Oferta skierowana jest do grup zorganizowanych
Sprawdź podobne wycieczki:
Morawy – w regionie malowniczych miast i miasteczek, zabytków UNESCO i wina
Zaczynające się nieopodal granic Polski Morawy są jeszcze regionem, którego zabytki i atrakcje nie w pełni zostały poznane przez polskich turystów. Warto szybko nadrobić te braki i wyruszyć na Morawy, które przyciągają nie tylko swoimi zabytkami i krajobrazami, ale także folklorem oraz dobrym winem, piwem i destylatami.
Morawy – gdzie ich szukać na mapie
Wycieczka na Morawy … bardzo chętnie, ale właściwie gdzie dokładnie one są? Morawy to jedna z krain geograficzno-historycznych położonych w Republice Czeskiej, zajmująca około 30 % powierzchni kraju, a której na mapie szukać należy w jego wschodniej części. Obszar regionu był przez wieki dosyć stabilny i tak granica wschodnia Moraw pokrywa się z granica państwową pomiędzy Republiką Czeską a Słowacją; granica południowa to także granica państwowa Czechy-Austria. Przebieg granicy zachodniej wyznacza w wielkim uproszczeniu linia łącząca następujące miejsca: Slavonice – Jihlava – Svitavy – Dolni Morava – Przełęcz u Trzech Granic, gdzie spotyka się granica regionalna Czech, Moraw i Śląska oraz granica państwowa pomiędzy Polską a Republiką Czeską. Od Przełęczy Trzech Granic biegnie północna granica Moraw ze Śląskiem; najpierw górami w stroną szczytu Pradziad, następnie (ponownie w uproszczeniu) linią Bruntal – Bilovec i dalej wzdłuż brzegów Odry do Ostrawy, a z Ostrawy brzegami rzeki Ostrawicy do granicy ze Słowacją.

Morawy szlakiem miast i miasteczek
Wycieczka na Morawy koncentrująca się na zwiedzaniu wybranych miast i miasteczek to pomysł nawet na kilkudniową wycieczkę. Proponowane tutaj miejsca, jak Ołomuniec, Kromierzyż, Brno, Mikulov to propozycje, gdzie spędzić można nawet i cały dzień; inne z kolei są małymi miasteczkami, a ich zwiedzanie można połączyć z innymi morawskimi atrakcjami.
Brno – stolica Moraw, drugie największe miasto Republiki Czeskiej liczące niecałe 400 00 mieszkańców. Zabytkowa część Brna posiada kilka ciekawych miejsc, a do najważniejszych zaliczyć trzeba Twierdzę Špilberk, znajdującą się na wzgórzu o tej samej nazwie, Katedrę św. Piotra i Pawła, która swój obecny wygląd zawdzięcza neogotyckiej przebudowie na przełomie XIX i XX wieku. Kolejnymi punktami wartymi uwagi są Stary i Nowy Ratusz, Plac Kapustny i Plac wolności oraz Kościół św. Jakuba. Miłośnikom architektury można polecić modernistyczna Willę Tugendhatów, która jest wpisana na listę UNESCO.
Novy Jičin – niewielkie miasto w północnej części Moraw, które przyciąga bardzo ładnym arkadowym rynkiem oraz ekspozycjami muzealnymi związanymi z produkcją kapeluszy, np. Muzeum Kapeluszy (Muzeum Klobouku) w miejscowym zamku rodu Żerotinów. Nic w tym dziwnego, ponieważ miasto było w XIX wieku jednym z największych ośrodków kapelusznictwa na terenie Monarchii Austro-Węgierskiej.
Kopřivnice – miasto przemysłowe i odwiedzane nie ze względu na swoje walory architektoniczne, ale dla ciekawego muzeum samochodów Tatra. Na ekspozycji znajdziemy kilkadziesiąt samochodów osobowych i ciężarowych, a nawet samolotów i innych pojazdów, które były produkowane lub były prototypami zakładów Tatry. Wśród nich kopia pierwszego samochodu powstałego na terenie Austro-Węgier w 1897 roku, a który został wyprodukowany przez firmę Tatra właśnie w Koprzywnicy oraz samochody ciężarowe, które wygrywały w przeszłości rajdy Paryż-Dakar.
Kroměříž – miasto, które w 1997 roku zostało uznane za najładniejsze historyczne miasto Republiki Czeskiej może pochwalić się niewielkim, ale ciekawym starym miastem oraz zabytkami wpisanymi na listę dziedzictwa UNESCO! Są to barokowy ogród kwiatowy oraz Pałac Arcybiskupi (dawna letnia rezydencja biskupów ołomunieckich) z parkiem przypałacowym, które przyciągają największą ilość turystów. W mieście można zwiedzić Arcybiskupie Piwnice Winiarskie i spróbować wina, które w nich dojrzewa.
Mikulov – perełka Południowych Moraw położona tuz przy granicy z Austrią. Dojeżdżając do miasteczka już z daleka wita nas widok na dominujący w krajobrazie zamek oraz wzgórza wokół Mikulova. Pomimo, że miasto jest niewielkie to jego rynek z kaplicą rodu Dietrichsteinów, tereny wzgórza zamkowego, największy na Morawach cmentarz żydowski, Święte Wzgórze wznoszące się nad miastem oraz rewelacyjna atmosfera sprawiają, że bardzo chętnie przybywają tutaj odwiedzający. Wycieczka na Morawy Południowe na pewno nie może się obejść bez zwiedzania Mikulova.
Ołomuniec – dawna stolica Moraw, która pod względem wielkości zabytkowego centrum plasuje się na drugim miejscu w kraju. Do najważniejszych punktów miasta należą Dolny i Górny Rynek, z kilkoma ciekawymi fontannami oraz dwiema kolumnami z XVII i XVIII wieku: starsza poświęcona Marii Pannie, a młodsza Trójcy Świętej. Ta druga jest największą kolumną tego typu w Europie i jest wpisana na listę UNESCO. Jako miasto biskupie, Ołomuniec posiada kilka ciekawych kościołów, do których należą Katedra św. Wacława, barokowy Kościół św. Michała, gotycki Kościół św. Maurycego oraz Kaplica św. Jana Sarkandra, będąca miejscem śmierci świętego pochodzącego z Polski, ze Skoczowa. Miasto położone jest na Morwach Środkowych, o których więcej informacji można znaleźć na oficjalnym portalu turystycznym regionu.

Ostrawa – miasto położone zaledwie kilka kilometrów od granicy z Polską w Gorzyczkach. Na obszarze samej Ostrawy, także znajduje się granica, ale już regionalna, pomiędzy Śląskiem i Morawami, a zdecydowanie większa część miasta położona jest w tzw. Morawskiej Ostrawie. Ostrawa nie posiada porywającej zabudowy, a co do niej przyciąga to zabytki poprzemysłowe w miejscu zwanym Dolni Oblast Vitkovice oraz jedna z najbardziej imprezowych ulic w kraju – Stodolni.
Příbor – niewielkie miasteczko w północnej części Moraw, które znane jest przede wszystkim jako miejsce urodzin Zygmunta Freuda, a w którym można zwiedzić wystawę dotyczącą twórcy teorii psychoanalizy, którą urządzono w jego rodzinnym domu.
Štramberk – urocze miasteczko położone na wzgórzu z licznymi przykładami tradycyjnego budownictwa drewnianego oraz niewielkim, ale bardzo ładnym rynkiem. Na wzgórzu zamkowym wznoszącym się nad miastem znajduje się wieża Truba – pozostałość po średniowiecznym zamku, z której rozciąga się rozległy widok na okolicę oraz Beskid Morawsko-Śląski. Będąc w miasteczku warto spróbować lokalnej specjalności, jaką są Sztramberskie Uszy, czyli miejscowe ciastka piernikowe. Ciekawy opis Štramberka można znaleźć na blogu „Podróże po kulturze’.
Třebíč – do miasta przyciąga przede wszystkim miejsca wpisane na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jest to okazała romańsko – gotycka bazylika św. Prokopa oraz dawna dzielnica żydowska, gdzie zachowały się dwie synagogi: Przednia i Tylna. Warto się to zatrzymać choćby w drodze do bardziej znanego Telcza.
Telcz – kolejne niezwykłe miasto na mapie Moraw, którego historyczne centrum wpisane jest na listę UNESCO. Zabytkowe centrum to przede wszystkim rozległy i kolorowy rynek otoczony pięknymi kamienicami oraz przylegający do rynku zamek.
Valtice – miejsce reklamujące się jako „miasto wina”.
Zlin – miasto, które można polecić przede wszystkim miłośnikom turystyki industrialnej, gdyż Zlin jest miejscem związanym z powstaniem potęgi firmy obuwniczej Bata. To tutaj powstały pierwsze zakłady przedsiębiorstwa (w części obiektów umiejscowiono dzisiaj muzeum), pierwszy wieżowiec na terenie kraju, który stoi do dzisiaj i można do niego wejść i wjechać na górę windą z lat 30.XX wieku, która była ruchomym biurem właściciela firmy – Jana Baty! Rodzinom z dziećmi można polecić miejscowy ogród zoologiczny. Miasto położone jest na Morawach Wschodnich, o których można dowiedzieć się więcej na oficjalnej stronie turystycznej regionu.
Znojmo – obok Mikulova drugie najciekawsze miasto Południowych Moraw. Do punktów wartych zwiedzenia należą z pewnością wzgórze zamkowe z Rotunda św. Katarzyny, Kościół świętego Mikołaja, Górny Rynek, Znojemskie Podziemia (najrozleglejszy system podziemnych korytarzy w kraju), czy też Muzeum Motoryzacji (Muzeum Motorismu).

Morawy szlakiem folkloru i kultury ludowej
Wycieczka na Morawy z folklorem w tle, to jak najbardziej trafny wybór, gdyż mieszkańcy regionu są niezwykle przywiązani do swojej małej ojczyzny i jej tradycji. Pod względem etnograficznym Morawy można podzielić na następujące subregiony: Haná, Horácko, Slovácko, Valašsko, Lašsko, które różnią się od siebie choćby strojami ludowymi, a pod względem językowym używanymi dialektami języka/dialektu morawskiego.
Mieszkańcy regionu czują i okazują swoją odrębność regionalną od mieszkańców Czech i nazywają siebie Morawianami, o czym warto pamiętać i zyskać tym sympatię, zwłaszcza przy spotkaniach towarzyskich lub imprezach lokalnych, kiedy to poczucie odrębności regionalnej może rosnąć wprost proporcjonalnie do liczby wypitych lampek wina.
Przywiązanie do tradycji wśród Morawian widać najlepiej na przykładzie znajomości pieśni ludowych. Widok grupy widzów podczas festiwalu folklorystycznego lub uczestników lokalnej degustacji win, którzy wraz z kapelą ludową śpiewają piątą lub szóstą zwrotkę kolejnej piosenki ludowej, nie jest zjawiskiem wyjątkowym, a wręcz normalnością. Podobnie rzecz ma się z tańcem ludowym i nikogo nie dziwi grupa kilkunastu osób tańczących takie właśnie tańce, choćby podczas festiwali folklorystycznych.
Gdzie zatem wybrać się na wycieczkę na Morawy w poszukiwaniu folkloru i kultury ludowej? Z pewnością warto poznać skanseny, które znajdują się w miejscowościach Rožnov pod Radhoštěm oraz Stražnice.
Pierwszy z nich, zwany Valašské muzeum v přírodě, jest największym tego typu obiektem w kraju i prezentuje budownictwo ludowe z regionu Wołoszczyzny Morawskiej, czyli górskiego regionu zasiedlonego w XVI wieku przez pasterzy zwanych Wołochami. Ekspozycja podzielona jest na trzy części: Drewniane Miasteczko, Wioska Wołoska, Młyńska Dolina.
Skansen w mieście Stražnice, zwany „Muzeum wsi południowowschodnich Moraw” (Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy), położony jest również na bardzo rozległym obszarze i prezentuje 64 obiekty z jednego z regionów etnograficznych Moraw, jakim jest Slovacko.

Najprostszym sposobem na poznanie folkloru Moraw są wydarzenia i festiwale folklorystyczne, które co roku odbywają się w regionie. Najważniejszy z nich to festiwal folklorystyczny w mieście Stražnice (dokładnie to same miejsce, gdzie znajduje się wspominany już skansen), który co roku, pod koniec czerwca przyciąga dziesiątki tysięcy ludzi i ma niepowtarzalną atmosferę wielkiego święta kultury ludowej. Warto tu wstąpić podczas wycieczki na Morawy i zobaczyć finał konkursu tańca verbunk, czy też stanąć o 23.00 ze szklaneczką wina wśród ludzi śpiewających morawskie piosenki ludowe i nie dających wytchnienia przygrywającej kapeli. Najbliższa okazja nadarzy się w terminie 26-29.06.2025 podczas jubileuszowej 80. edycji festiwalu.
Kolejne możliwości na obcowanie morawskim folklorem to uroczystości „Jazdy królów”, którą można określić jako symboliczne wprowadzenie chłopców w świat mężczyzn. Najważniejsze tego typu imprezy odbywają się w miasteczku Vlčnov (kolejna impreza zaplanowana na 24-25.05.2025) oraz Kunovice koło Uherského Hradiště.
Inne okazje do spotkania z tym aspektem kultury Moraw to imprezy związane ukazujące dawne zwyczaje ludowe, a organizowane przez wymienione skanseny, koncerty kapeli ludowych w czasie dni otwartych piwnic winiarskich lub festiwali win, które odbywają się na Morawach, np. Palawskie Winobranie.
