Przejdź do treści

Wycieczki dla grup autokarem i samolotem|Wyjazdy na wino i piwo

Wycieczka do Wiednia. Widok na posąg Ateny przed frontem budynku parlamentu austriackiego
Wycieczka do Wiednia. Ogród z fontanna przed pałacem Belweder

Wycieczka do Wiednia 

Wycieczka do Wiednia dla grup, firm i szkół to oferta dwudniowego wyjazdu do stolicy Austrii oferująca spokojne zwiedzanie najważniejszych zabytków miasta. Dodatkowymi atrakcjami są wyjazd na wzgórze Kahlenberg, z którego rozciąga się panorama miasta oraz wizyta w pałacu Schönbrunn.

Wycieczka do Wiednia to idealna oferta na krótki i interesujący wyjazd firmowy, wycieczkę dla grup nauczycieli lub uczniów, organizacji społecznych lub parafii. Wyjazd można wzbogacić o degustacje win, wizyty w miejscowych browarach restauracyjnych lub kolację w restauracji typu heuriger w dzielnicy winiarzy Grinzing.

Grupom chcącym dokładniej poznać miasto proponujemy trzydniową wycieczkę do Wiednia.

Wiedeń
(2 dni)

Proponowany program wycieczki:

1 dzień

Wyjazd z Polski z umówionego miejsca we wczesnych godzinach porannych. Przejazd przez Czechy i Austrię do Wiednia.  Po przyjeździe rozpoczęcie zwiedzania w formie spaceru. Przejście od Placu Marii Teresy z pomnikiem cesarzowej oraz budynkami Muzeum Historii Sztuki i Muzeum Historii Naturalnej w stronę budynków Parlamentu oraz Nowego Ratusza. Następnie dalszy spacer przez Plac Am Hof do Placu Żydowskiego i dalej do placu Hoher Markt oraz Placu św. Szczepana z Katedrą św. Szczepana. Po przerwie kontynuacja spaceru z przewodnikiem wiedeńskim, m.in.: przejście przez teren Hofburgu – zimowa rezydencja Habsburgów w stronę kościoła Augustianów i Opery. Kolejnymi punktami na trasie zwiedzania bedą ulice handlowe Kohlamrkt i Graben. Po zwiedzaniu obiadokolacja w restauracji w mieście i następnie przejazd do hotelu. Zakwaterowanie i nocleg.

2 dzień

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu i kontynuacja zwiedzania Wiednia. Rozpoczęcie od spaceru po terenie pałacu Belwederskiego i jego ogrodzie do Pomnika Żołnierza Radzieckiego oraz Placu Karola, gdzie znajduje się barokowy Kościół Karola oraz budynek Filharmonii Wiedeńskiej. Następnie przejazd do pałacu Schönbrunn – letniej rezydencji Habsburgów na krótki spacer po ogrodach i zwiedzanie wnętrz. Po zwiedzeniu pałacu przejazd przez dzielnicę winiarzy Grinzing na wzgórze Kahlenberg, z którego roztacza się widok na miasto, a z którego Jan III Sobieski rozpoczął Odsiecz Wiedeńską. Wyjazd z Wiednia godzinach popołudniowych i powrót do Polski do miejsca wyjazdu w godzinach nocnych.

Cena:

Kalkulowana indywidualnie na podstawie specyfikacji otrzymanej od Klienta
Aby otrzymać indywidualną ofertę dla Państwa grupy proszę o kontakt z biurem

Wycieczka do Wiednia jest jedną z propozycji LIPSA TRAVEL

Oferta skierowana jest do grup zorganizowanych

Sprawdź podobne wycieczki:

Wiedeń i Dolina Wachau

Piwny Wiedeń

Austriacki piwno winiarski mix

Wycieczka do Pragi

Wycieczka do Wiednia dla grup, firm i szkół – co warto zobaczyć, gdzie zjeść i wypić podczas wyjazdu do cesarskiego miasta

Wycieczka do Wiednia to spotkanie z niepowtarzalnym klimatem miasta będącego przez wieki stolicą jednego z najważniejszych krajów Europy. To także szansa na obcowanie z architekturą, dziełami sztuki i kulturą muzyczna na najwyższym poziomie światowym. Ato wszystko skondensowane na stosunkowo nierozległym obszarze bardzo przyjaznego dla swoich mieszkańców i turystów miasta.

Nie dziwi zatem, że Wiedeń jest tak często odwiedzany przez Polaków, a część turystów wraca tu wielokrotnie odkrywać niepoznane wcześniej zakątki miasta. Wiedeń oferuje także wiele wydarzeń kulturalnych, sportowych i rozrywkowych, a wybór części z nich na okres marzec – lipiec 2022 znajduje się w ostatnim akapicie wpisu.

Wycieczka do Wiednia. Miasto nocą.

Wiedeń – miejsca warte zobaczenia

Miejscem, w którym koncentruje się ogromna część najważniejszych zabytków Wiednia, jest Innere Stadt, czyli pierwsza dzielnica miasta. To właśnie tu, w obrębie nieistniejących już murów obronnych funkcjonowało średniowieczne miasto, które od XIX wieku zaczęło się przekształcać w europejską metropolię.

Jednak początków miasta trzeba szukać wcześniej, niż w średniowieczu, bo to już w II wieku powstał na prawym brzegu Dunaju obóz wojskowy Vindobona. Pozostałości po Rzymianach są do dzisiaj widoczne w mieście na Placu Michała przed Hofburgiem oraz w ciekawym Rőmermuseum (Hoher Markt 3).

Kolejne miejsca i obiekty to przegląd historii miasta i kraju oraz stylów architektonicznych od romanizmu po wiedeńską secesję. Znajdują się one zarówno na najpopularniejszych szlakach wędrówek po mieście, ale część z nich położona jest trochę z boku i nie jest tak tłumnie odwiedzana przez turystów.

Obiekty sakralne:

Kościół św. Ruprechta – uznawany z najstarszy w mieście z romańskimi elementami architektonicznymi

Katedra św. Szczepana – jeden z symboli miasta i jego najbardziej rozpoznawalnych budowli; piękna gotycka bryła ze strzelistą wieżą naprawdę robi niepowtarzalne wrażenie

Kościół Maria am Gestade – średniowieczny kościół, którego obecny wygląd to głównie wynik dziewiętnastowiecznej przebudowy; posiada piękna gotycką wieżę

Kościół Jezuicki – barokowy obiekt z bogatym wnętrzem

Kościół Franciszkanów – obiekt z ciekawą fasada oraz barokowym wnętrzem

Kościół św. Karola Boromeusza (Karlsplatz) – barokowa monumentalna katedra będąca jednym z najlepszych europejskich przykładów tego stylu architektonicznego; wewnętrzna winda pozwala na bliższe poznanie fresków znajdujących się w kościele.

Kościół Wotywny – neogotycki kościół przypominający średniowieczne katedry francuskie został wybudowany jako podziękowanie za uratowanie Franciszka Józefa podczas nieudanego zamachu na jego życie

Wycieczka do Wiednia. Katedra św. Szczepana

Pałace i budynki publiczne:

Hofburg – usytuowany w centrum miasta ogromny kompleks pałacowy, który do 1918 r. był rezydencją i centrum administracyjnym dla władców Austrii. Obecnie siedziba kilku bardzo interesujących muzeów (Muzeum Sisi, Skarbiec, Sala Reprezentacyjna Biblioteki Narodowej), centrum kongresowe, a także siedziba prezydenta kraju.

Pałac Belvedere – barokowy pałac z rozległym ogrodem wystawiony przez Eugeniusza Sabaudzkiego. W Górnym Belwederze znajduje się kolekcja obrazów, wśród których najważniejsze są dzieła Gustawa Klimta ze słynnym „Pocałunkiem” na czele.

Pałac Schőnbrunn – dawna letnia rezydencja Habsburgów z imponującym ogrodem zaliczana jest do jednych z najpiękniejszych barokowych obiektów w Europie.

Muzeum Historii Sztuki – umiejscowione w imponującym budynku z drugiej połowy 19 w. posiada jedną z najważniejszych kolekcji sztuki w Europie. To tutaj można zobaczyć obrazy Rubensa, Tycjana, Rafaela, Rembrandta, Breugela czy braci Cranach.

Muzeum Historii Naturalnej – położone naprzeciw Muzeum Historii Sztuki w budynku będącym lustrzanym odbiciem wcześniej opisywanego muzeum. Ogromna kolekcja od znalezisk archeologicznych, np. Wenus z Wiilendorfu, przez kości dinozaurów i szczątki meteorytów po wypchane modele zwierząt.

Wycieczka do Wiednia dla grup. Plac Marii Teresy i muzea

Ratusz – dziewiętnastowieczny imponujący rozmiarami budynek będący także jednym z najważniejszych budynków wzniesionych w stylu neogotyckim w Wiedniu.

Parlament – położony przy ulicy Ring, wzniesiony w stylu klasycznej architektury greckiej

Teatr Dworski – jeden z najważniejszych teatrów niemieckojęzycznych w Europie mający swoją siedzibę w dziewiętnastowiecznym rozległym budynku

Opera – jedna z najważniejszych scen operowych świata mająca swoją siedzibę w imponującym budynku z 19 w.

Filharmonia (Wiedeńskie Towarzystwo Muzyczne) – siedziba wiedeńskich filharmoników ze znaną na całym świecie Złotą Salą, w której co roku odbywa się słynny Koncert Noworoczny

Krypta Cesarska – miejsce pochówku ciał członków rodziny cesarskiej; krypta znajduje się pod Kościołem Kapucynów

Dom Hundertwassera – dom mieszkalny z kolorową fasadą projektu Hundertwassera

Kolorowy dom Hunderwassera w Wiedniu

Inne ciekawe miejsca:

Kahlenberg – wzgórze wznoszące się nad miastem, z którego rozciąga się rewelacyjna panorama Wiednia. Dla Polaków miejsce szczególne, bo związane z Odsieczą Wiedeńską i Janem III Sobieskim

Place: Żydowski, Am Hof i Freyung – place miejskie znajdujące się poza najpopularniejszą trasą zwiedzania miasta, które powinny się jednak obowiązkowo znaleźć w programie pobytu w mieście.

Prater – wiedeńskie wesołe miasteczko

Spittelberggasse i przylegające ulice

Wycieczka do Wiednia. Wesołe miasteczko na Praterze

Co i gdzie jeść podczas zwiedzania Wiednia

W tym mieście turysta z pewnością nie zgłodnieje, a wycieczka do Wiednia daje okazję do spróbowania zarówno klasyki kuchni austriackiej oraz potraw kuchni międzynarodowej. Jeśli chodzi zaś o wybór miejsc do zjedzenia to można zacząć od ulicznej budki z kiełbasą a skończyć w restauracji z gwiazdkami Michelin.

Jedzenie uliczne i wiedeńskie unikaty kulinarne

Zacznijmy zatem od kilku propozycji prostego „jedzenia ulicznego” do spróbowania w jednej z wielu ulicznych budek z jedzeniem zwanych Würstelstand:

Käsekreiner – kiełbasa wieprzowa z dodatkiem sera pokrojonego w małe kostki, podawana z bułką. Bardzo lubiana w Wiedniu i naprawdę warto jej spróbować

Debreziner – cienka kiełbaska z dodatkiem papryki w czerwono – pomarańczowym kolorze podawana z chlebem lub bułką

Bosna – austriacki hotdog z podpieczonej kiełbasy wieprzowej z dodatkiem cebuli i sosu (mieszanka musztardy, ketchupu i curry)

Leberkäse – pieczony pasztet/mielonka wątrobiana podawany z bułką

Uliczne stoiska to także, szczególnie w okresie zimowym, miejsca gdzie można spróbować opiekanych ziemniaków (Bratkartoffeln) oraz jadalnych kasztanów (Maroni).

Ciekawą propozycją dla fanów ryb i owoców morza jest sieć Nordsee proponująca dania fast-food czy sałatki bazujące na darach morza. Lokale Nordsee można znaleźć w centrum miasta przy ulicach Kohlmarkt 6, Kärtner Straβe 25 czy Rotenturmstraβe 4.

Kolejną propozycją na mniejszy lecz ciut bardziej finezyjny posiłek jest wizyta w bufecie Trzesniewski z rewelacyjnymi kanapeczkami smarowanymi różnymi pastami: jajeczna, rybna, pomidorowa … – w sumie 27 rodzajów past i ich mieszanek do spróbowania. Większość zwiedzających zapewne trafi do bufetu w samym centrum miasta tuż przy ulicy Graben na Dorothergasse 1, a z pozostałych można wymienić ten przy jednej z głównych ulic handlowych miasta Mariahilfer Straβe 95.

Restauracje

Rosenberger (Maysedergasse 2) – duża sieciowa restauracja samoobsługowa z wyborem klasycznych dań austriackich, kuchni międzynarodowej, sałatek + kawiarnia. W godzinach obiadowych może być tłoczno.

Zwőlf Apostelkeller (Sonnenfelsgasse 3) – tradycyjna i prosta wiedeńska restauracja usytuowana w kamiennych piwnicach, których historia sięga średniowiecza. W menu tradycyjne potrawy kuchni austriackiej oraz kilka klasycznych austriackich win.

Ribs of Vienna (Weihburggasse 22) – restauracja specjalizująca się w żeberkach; dostępne są także najpopularniejsze dania kuchni austriackiej.

Figlmüller (Bäckerstraβe 6) – jedna z najbardziej znanych wiedeńskich restauracji specjalizująca się w sznyclach przygotowywanych oczywiście z cielęciny. Miejsce popularne i trochę droższe od wspomnianych wcześniej restauracji.

Griechenbeisl (Fleischmarkt 11) – jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych wiedeńskich restauracji z historią sięgająca ponad 500 lat. Jadali tu Mozart, Beethoven, Mark Twain czy Luciano Pavarotti, a podpisy sław korzystających z usług lokalu można zobaczyć na ścianach i suficie w jego wnętrzach.

Steirereck (Am Heumarkt 2 Stadtpark) – elegancka i designerska restauracja specjalizująca się w nowoczesnym wydaniu kuchni austriackiej – dania degustacyjne. Najbardziej wyszukana i zarazem najdroższa opcja wśród opisywanych miejsc. Dwie gwiazdki Michelin mówią same za siebie.

Wycieczka do Wiednia ze smakiem kawy, piwa i wina

Kawiarnie

Kultura kawiarniana to część życia społeczno-kulturalnego Wiednia, a kawiarnia to miejsce spotkań, rozmów lub gry w szachy. To także miejsce na niespieszne wypicie kawy i spokojne posiedzenie przy stoliku i obserwowanie, co dzieje się wokoło.

Pomimo tego, że większość wymienionych poniżej lokali ma elegancki wygląd i trochę wyższy zakres cen niż standardowe kawiarnie, to wizyta w nich nie zrujnuje portfela, a cena za wybraną kawę będzie o powiedzmy jakieś 2 € wyższa niż w pozostałych kafejkach.

O zróżnicowanej ofercie z kawowego menu można przeczytać więcej w tekście dotyczącym wycieczek do Austrii.

Café Central (Herrengasse 14) – jedna z najbardziej znanych kawiarni Wiednia otwarta w 1876 roku. Usytuowana na parterze Pałacu Ferstel ma elegancki klasyczny wygląd i wyposażenie, a obsługa nosi białe koszule i czarne kamizelki. Od późnego popołudnia przygrywa muzyka fortepianowa. Miejsce bardzo popularne i poza godzinami porannymi trzeba się przygotować na odczekanie kilkunastu minut na możliwość wejścia do środka.

Café Sacher (Phillharmoniker Straβe 4) – kawiarnia w budynku hotelu Sacher; klasyczny wygląd z czasów monarchii a do tego ciasta z „oryginalnym Tortem Sachera” na czele oraz wybór kaw. W godzinach szczytu należy nastawić się na prawdopodobne kilkanaście minut czekania na wejście do kawiarni. Tuż obok tradycyjnej kawiarni znajduje się jej nowocześniejsze wydanie pod nazwą Sacher Eck.

Café Demel (Kohlmarkt 14) – cukiernia i kawiarnia będąca obok Sachera jednym z najważniejszych historycznych lokali tego typu w mieście. Kilka rodzajów kaw, praliny czekoladowe, ciasta i ciasteczka oraz „Demel’s Sachertorte” to znaki rozpoznawcze kawiarni.

Café Landtmann (Universitätsring 4) – kolejna elegancka kawiarnia w starym stylu; położona tuż przy budynku Burgtheater i Parlamentu, sprawia, że można spotkać tam również austriackich polityków.

Café Schwarzenberg (Kärtner Ring 17) – podobnie jak powyższe kawiarnie prezentuje klasyczny typ eleganckiej wiedeńskiej kawiarni. Co ciekawe w ofercie znajdują się także dania śniadaniowe i obiadowe.

Café Hawelka (Dorotheergasse 6) – kawiarnia zupełnie inna niż pozostałe. Proste, a według niektórych odwiedzających, nawet zaniedbane wnętrze (drewniana podłoga, stare stołki i stoliki) przyciąga odwiedzających ze względu na dawną sławę miejsca spotkań wiedeńskiej bohemy artystycznej. Część odwiedzający jest zachwycona klimatem miejsca, część rozczarowana – najlepiej osobiście sprawdzić i ocenić.

Wiedeńska kawiarnia

Lodziarnie

Eis Greissler (Rotenturmstraβe 14) – oprócz standardowych smaków lodów w ofercie znajdują się także niestandardowe smaki, np. kozi ser, olej z pestek dyni, ziaren maku. W odróżnieniu od pozostałych miejsc nie posiada włoskich koneksji.

Gelateria Hoher Markt (Hoher Markt 4) – lodziarnia prowadzona przez włoską rodzinę z wyborem 30 różnych smaków domowych lodów

Ferrari Café (Annagasse 3a) – kolejna włoska rodzinna lodziarnia z wyrabianymi na miejscu lodami

Eissalon am Schwedenplatz (Franz Josef Kai 17) – ponownie lodziarnia o włoskich korzeniach z bogatym wyborem zróżnicowanych smaków produkowanych przez siebie lodów

Eisalon Tuchlauben (Tuchlauben 15) –  czwarta z rzędu lodziarnia o włoskich korzeniach historią sięgająca do 1962 roku

Zanoni Zanoni (Graben 19 lub Lugeck 7) – jak nazwa wskazuje kolejny włoski biznes lodowy w mieście działający od 1971 r z kilkoma punktami sprzedaży w Wiedniu

Wiedeń szlakiem minibrowarów

Wycieczka do Wiednia to nie tylko zwiedzanie, ale także okazja do odkrywania lokalnych minibrowarów lub browarów restauracyjnych. Pod tym względem Wiedeń wyprzedza pozostałe miasta kraju o kilka długości. Oto kilka miejsc z piwnej mapy Wiednia:

7Stern Bräu (Siebensterngasse 19) – działający od 1994 browar restauracyjny warzący klasyczne style piwne (piwo jasne, ciemne, marcowe, pszeniczne). Kuchnia serwuje tradycyjne potrawy austriackie. Miejsce dla lubiących klimat tradycyjnej piwiarni i restauracji.

1516 Brewing Company (Schwarzenbergstraβe 2) – browar restauracyjny z wyborem 4 stałych i 3 lub 4 zmieniających się piw od klasyki po nową falę. Do piwa można zjeść przekąski, burgery czy żeberka. Bardzo popularne miejsce – wieczorami trudno o stolik.

Salm Bräu (Rennweg 8) – browar restauracyjny położony tuż obok bramy wejściowej do dolnej części pałacu Belvedere. W ofercie klasyczne austriackie jedzenie i dobre klasyczne piwo

Beaver Brewing Company (Schőnbrunner Straβe 98) – browar restauracyjny z dwoma lokalizacjami w mieście; do wyboru nawet 9 piw od klasyki po Experimental Pale Ale lub American Stout. Wśród dań kuchnia amerykańska: głównie burgery i żeberka.

The Highlander (Sobiskiplatz 4) – browar restauracyjny warzący lagera, piwo marcowe i stouta

Ottakringer Brau Werk (Ottakringer Platz 1) – pod tą nazwą kryje się browar rzemieślniczy z piwiarnią działający w ramach browaru Ottakringer. Warzy zróżnicowane piwa, np. porter, IPA, Flamandzkie Czerwone Ale.

Wiedeń - wybór wydarzeń 2023

Zainteresowanym większa dawką informacji na temat Wiednia polecam oficjalna stronę turystyczną miasta oraz bardzo ciekawy blog o Wiedniu.