Przejdź do treści

Wycieczki dla grup autokarem i samolotem|Wyjazdy na wino i piwo

Wycieczka do Salzburga - widok na twierdzę Hohensalzburg
Wycieczka do Salzburga i Hallstatt . Widok na miasteczko Hallstatt

Wycieczka do Salzburga i regionu Salzkammergut

Wycieczka do Salzburga i regionu Salzkammergut na trzy dni to najbardziej atrakcyjna cenowo propozycja dla wszystkich grup chcących poznać ten zakątek Austrii. Największą atrakcją wyjazdu jest zwiedzanie Salzburga oraz malownicze alpejskie krajobrazy regionu Salzkammergut, który znany jest również ze swoich górskich jezior.

Salzburg i Salzkammergut
(3 dni)

Proponowany program wycieczki:

1 dzień

Wyjazd z Polski z umówionego miejsca we wczesnych godzinach porannych i przejazd przez Czechy do Austrii do miasta Gmunden. Po przyjeździe spacer promenadą do centrum miasta z kościołem parafialnym oraz ratuszem położonym nad brzegami Jeziora Traun. Po spacerze przejazd do miejscowości St. Gilgen i wyjazd kolejką na szczyt Zwőlferhorn (1522 m), z którego roztacza się panorama Alp Salzburskich. Następnie przejazd do hotelu w okolicach Salzburga. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

2 dzień

Śniadanie, przejazd do centrum Salzburga na zwiedzanie miasta w formie spaceru m.in.: barokowa Katedra, główna ulica handlowa miasta Getreidegasse z domem rodzinnym Mozarta, Plac Rezydencji, wyjazd na twierdzę Hohensalzburg i spacer po dziedzińcach, pałac Mirabell z ogrodem oraz Dom Festiwalowy. Po zwiedzaniu powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

3 dzień

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu i przejazd wzdłuż Jeziora Wofganga do miejscowości St. Wolfgang. Po przyjeździe spacer do Kościoła św. Wolfganga oraz czas wolny w miasteczku malowniczo położonym nad jeziorem. Następnie przejazd do Hallstattu na spacer po miejscowości. Przejście wzdłuż głównej ulicy miasta do rynku oraz kaplicy czaszek. Wyjazd z miasteczka w drogę powrotną do Polski w godzinach popołudniowych. Powrót do miejsca wyjazdu następnego dnia wycieczki w godzinach nocnych.

Cena:

Kalkulowana indywidualnie na podstawie specyfikacji otrzymanej od Klienta
Aby otrzymać indywidualną ofertę dla Państwa grupy proszę o kontakt z biurem

Wycieczka do Salzburga i regionu Salzkammergut jest jedną z propozycji 

LIPSA TRAVEL

Oferta skierowana jest do grup zorganizowanych

Sprawdź podobne wycieczki:

Salzburg i Alpy Bawarskie

Wycieczka Alpy Austriackie

Wycieczka do Tyrolu

Bawaria Południowa

Wyjazd motywacyjny do Austrii

Wycieczka do Pragi

Wycieczka do Salzburga – z „Miasta Mozarta” prosto w Alpy

Wycieczka do Salzburga to podróż do niezwykle klimatycznego miasta położonego u stóp Alp z zwanego „Rzymem Północy” i „Miastem Mozarta”, a przez wieki będącego stolicą państwa biskupiego. Pomimo tego, że Salzburg posiada niewielkie stare miasto, które spacerem można zwiedzić w ciągu jednego dnia, to jego wartość i unikatowość sprawiły, że zostało wpisane na listę UNESCO.

Oczywiście jeden dzień wystarcza na bardzo ogólne zapoznanie się z miastem i naprawdę warto spędzić tu więcej czasu, żeby odkryć wszystkie ciekawe miejsca w centrum i poza nim. Dla pozostających dłużej w mieście idealnym rozwiązaniem i dającym naprawdę realne oszczędności jest zakup SalzburgCard, która upoważnia do bezpłatnego wejścia do wielu muzeów a także jest biletem na kolejkę górską na Untersberg!

Salzburg to także miejsce, z którego możemy wyruszać na wycieczki w Alpy położone zarówno w Austrii, jak i pobliskich Niemczech. Ruszajmy zatem odkrywać Salzburg i jego okolice.

Wycieczka do Salzburga. Widok na stare miasto

Najważniejsze miejsca miasta

Twierdza Hohensalzburg – średniowieczna twierdza, która uznawana jest za największą zachowaną budowlę tego typu w Europie Środkowej. Wznosi się na wzgórzu nad miastem, a na jej teren możemy wjechać kolejką terenową lub podejść spacerem pieszo. W twierdzy warto zwiedzić znajdujące się tam muzea i pokoje książęce; z kilku punktów twierdzy rozciągają się ładne widoki na miasto raz Alpy.

Katedra (Salzburger Dom) – wczesnobarokowa katedra będąca największym i najważniejszym kościołem miasta. Harmonijna fasada z białego marmuru oraz jasne i jak na barok bardzo spokojne i stonowane kolorystycznie wnętrze.

DomQuartier – kompleks czterech muzeów znajdujących się w budowlach pełniących w przeszłości funkcje ośrodków władzy duchownej i świeckiej. Na trasę zwiedzania składają się pokoje reprezentacyjne siedziby biskupów w tzw. Rezydencji Salzburskiej, galeria obrazów, Muzeum Katedralne oraz Muzeum Klasztoru św. Piotra.

Kościół Franciszkanów – jeden z najstarszych kościołów Salzburga z bardzo ciekawą średniowieczną bryłą posiadającą cechy romańskie i gotyckie. Warto wstąpić i porównać z odmienna architekturą i klimatem Katedry.

Cmentarz Petersfriedhof – położone w ścisłym centrum miasta miejsce spoczynku wielu znanych osobistości z Salzburga (choćby Nannerl Mozart – siostry Wolfganga). Watro wejść na cmentarz i przejść się między ciekawymi nagrobkami lub wstąpić do wykutych w skale katakumb.

Ogrody Mirabell – malownicze ogrody położone przy Pałacu Mirabell, z których roztacza się jeden z pocztówkowych widoków na część starego miasta, z górująca nad nim twierdzą Hohensalzburg.

Widok na twierdzę w Salzburgu z ogrodu Mirabell

Getreidegasse – główna ulica handlowa z licznymi sklepami oraz kolejnym istotnym punktem w mieście – Domem Mozarta. W domu zostało umiejscowione muzeum poświęcone kompozytorowi.

Pałac Hellbrunn – położony poza miastem pałac znany jest przede wszystkim ze swojego ogrodu z licznymi fontannami. Nieopodal znajduje się także ogród zoologiczny.

Domy festiwalowe – budynki, w których odbywa się jeden z najważniejszych festiwali muzyki poważnej na świecie – Festiwal Salzburski. Z zewnątrz budynki nie posiadają porywającej architektury, jednak w czasie zwiedzania wnętrz można zobaczyć unikatową salę z częścią wykutą w skale z arkadowymi pasażami dla widowni na trzech kondygnacjach. Miejsce powstało w 17 w. jako ujeżdżalnia koni.

Stiegl Brauwelt – muzeum piwa znajdujące się na terenie salzburskiego browaru Stiegl; całkiem ciekawa ekspozycja, której zwiedzanie kończy się degustacją piwa.

Untersberg – „domowa góra” mieszkańców Salzburga, na którą można wjechać kolejką linową. Do dolnej stacji kolejki można dojechać autobusem miejskim linii 25. Z góry rozciągają się ładne widoki na Alpy Salzburskie, a w tym Alpy Berchtesgadeńskie.   

Wycieczka do Salzburga szlakiem kulinariów

Atmosferę miasta warto odkryć także przez pryzmat jego gastronomii i propozycji kulinarnych. Oczywiście znajdziemy tu restauracje z kuchnią międzynarodową, jednak warto skoncentrować się na kuchni lokalnej, w której dominują austriackie klasyki. Salzburg posiada jednak dwa unikaty kulinarne, którymi są oryginalne praliny Mozartkugel sprzedawane przez cukiernie Fürst oraz Salzburger Nockerl – specjalność z Salzburga i okolic: suflet na słodko (z nadzieniem owocowym w środku) w kształcie trzech piramidek lub może lepiej ujmując, trzech alpejskich szczytów.

Kawiarnie

Podobnie jak w pozostałych miastach Austrii, tak i w Salzburgu można znaleźć wiele mniejszych i większych kawiarni z ciekawymi propozycjami nie tylko kaw, ale także ciast i pozostałych słodyczy. W Salzburgu można wstąpić do poniższych miejsc:

Café Konditorei Fürst (Mirabellplatz 5A) – sercem miejsca jest cukiernia wytwarzająca słynne praliny Mozartkugel, która połączona jest z kawiarnią. Lokal położony jest nieopodal ogrodu Mirabell.

Café Bazar (Schwarzstraβe 3) – kawiarnia nad rzeką Salzach z widokiem na stare miasto w Salzburgu

Café Sacher (Schwarzstraβe 5 – 7) – kawiarnia w salzburskim hotelu Sacher; wygląd nawiązujący do początku XX wieku i oczywiście tort Sachera w menu.

Schatz Konditorei (Getreidegasse 3) – mała przytulna kawiarenka z cukiernią ukryta w pasażu prowadzącym z Universitätsplatz do Getreidegasse.

Café Tomaselli (Alter Markt 9) – najstarsza funkcjonująca kawiarnia w mieście, w której miał także bywać Mozart. Chętnie odwiedzana ze względu na tradycje i centralne położenie, jednak część gości nisko ocenia pracę niektórych kelnerów.

Wycieczka do Sazlburga i wizyta w kawiarni i cukierni Furst

Restauracje

Salzburg jest pełen większych i mniejszych restauracji i znalezienie odpowiadającego nam miejsca nie będzie problemem. Poniżej znajdują się propozycje miejsc, w których można zjeść tradycyjne austriackie potrawy; od bezpretensjonalnych i bardzo rozsądnych cenowo restauracji ze smaczną kuchnią po bardziej wyszukane miejsca z menu degustacyjnym.

Goldene Kugel (Judengasse 3) – prosta restauracja w centrum miasta na tradycyjny posiłek w austriacko-bawarskim stylu. Bawarski akcent jest tu nieprzypadkowy – serwowane jest piwo z monachijskiego browaru Augustiner.

Gasthaus Zwettler’s (Kaigasse 3) – tradycyjna restauracja z klasycznym austriackim jedzeniem w dobrym wydaniu oraz piwem pszenicznym z niemieckiego browaru Schwendl oraz pilsem i piwem marcowym z małego austriackiego browaru Schneitl.

Sternbräu (Griesgasse 23) – duża restauracja w centrum Salzburga z wewnętrznym ogródkiem piwno-restauracyjnym serwująca klasyczne dania kuchni austriackiej.

Johanneskeller (Richard-Mayr-Gasse 1) – kolejna restauracja z tradycyjnym austriackim menu jednak w bardziej nowoczesnym wydaniu niż we wcześniej opisywanych miejscach. W menu także dania rybne.

WeiherWirt (Kőnig-Ludwig-Straβe 2) – restauracja położona poza centrum miasta nad niewielkim jeziorem. Nowoczesne i kreatywne podejście do kuchni austriackiej oraz międzynarodowej z rozsądnymi cenami sprawia, że warto odwiedzić to miejsce.

Ikarus (Wilhelm-Spazier-Straße 7A) – restauracja z dwoma gwiazdkami Michelin umiejscowiona w centrum wystawienniczym firmy Red Bull Hangar-7. Nowoczesna architektura oraz kreatywne podejście do kuchni austriackiej.

Piwiarnie, browary rzemieślnicze i restauracyjne

Wycieczka do Salzburga to także możliwość spróbowania piw warzonych w lokalnych browarach. Wybór koncentruje się przede wszystkim na piwach w klasycznych stylach piwnych, ale miejsca, w których można usiąść przy kuflu piwa są naprawdę ciekawe. Wśród nich warto wymienić poniższe:

Restaurant Stiegl-Keller (Festungasse 10) – restauracja z ogródkiem piwnym posiadającym piękny widok na Salzburg. W ofercie piwa z miejscowego browaru Stiegl, w tym limitowane lub sezonowe propozycje tego producenta.

Augustiner bräu – Kloster Mülln (Lindhofstraβe 7) – browar i sale restauracyjne usytuowane w klasztorze augustianów; pięć ogromnych sal mogących łącznie zmieścić do 1000 gości oraz ogromny ogród piwny z 1400 miejscami siedzącymi. W ciągłej sprzedaży zaledwie jedno piwo warzone przez browar (w okresie Bożego Narodzenia także koźlak), ale atmosfera i kultura piwna lokalu sprawia, że po prostu trzeba tam dotrzeć.

S’Kloane Brauhaus (Schallmooser Hauptstraβe 27) – browar restauracyjny z wyborem dwóch tradycyjnych piw: pszeniczne i Kellerbier.

Sternbräu (Griesgasse 23) – duża restauracja w centrum Salzburga z sympatycznym ogródkiem piwnym. Można wypić piwa z browaru Kaltenhausen położonego niedaleko miasta.

Die Weisse (Rupertgasse 10) – browar specjalizujący się w piwach pszenicznych; duża restauracja z wyborem piw lanych i butelkowych producenta. Bardzo ciekawe miejsce nie tylko dla miłośników piw pszenicznych

Z Salzburga w Alpy

Salzburg można także potraktować jako bazę wypadową do okolicznych miejscowości położonych w Alpach, do których dotrzemy samochodem w ciągu 40-60 minut. I tak warto poznać region Salzkammergut z malowniczymi jeziorami otoczonymi górami oraz urokliwymi miejscowościami. Do najbardziej znanych należą choćby St. Wolfgang położone nad Jeziorem Wolfganga u stóp góry Schafberg; wciśnięty w wąski pas nabrzeża niepowtarzalny Hallstatt, którego zdjęcia pojawiają się prawdopodobnie w każdym materiale reklamującym Austrię czy też Bad Ischl – znany kurort ze słynną Kaiservillą, gdzie Franciszek Józef poznał Sisi.

Wyjazd w Alpy nie może się obejść bez wjazdu kolejką górską na choćby jeden niższy lub wyższy szczyt, z którego rozciągają się niesamowite widoki. Z ciekawszych warto wymienić Schafberg (1783 m), Zwölferhorn (1522 m), Krippenstein (2100 m) i Hunerkogel (2687 m) w południowej ścianie Dachsteinu.

Wycieczka do Salzburga daje także możliwość odwiedzenia położonych tuż za granicą austriacko-niemiecką (czyli kilka minut jazdy od centrum miasta) Alp Bawarskich z dwoma niezwykłymi miejscami: Jezioro Królewskie (Kőnigsee) oraz Kehlstein (tzw. Orle Gniazdo z kawiarnią wybudowaną dla Adolfa Hitlera).