

Wycieczka do Pragi na dwa dni
Wycieczka do Pragi to idealna propozycja na krótki i atrakcyjny wyjazd grupowy. Program wyjazdu sprawdza się zarówno wśród grup firmowych, wyjazdów pracowniczych i wycieczek nauczycieli oraz wycieczek szkolnych, zwłaszcza dla uczniów szkól ponadpodstawowych.
W zależności od oczekiwań grupy, wycieczkę można wzbogacić o rejs po Wełtawie, dłuższą kolację integracyjną czy degustację piw w browarze restauracyjnym.
!!!Poniżej programu dwudniowego znajduje się także program wycieczki do Pragi na trzy dni!!!
Praga
(2 dni)
Proponowany program wycieczki:
1 dzień
Wyjazd z Polski z umówionego miejsca we wczesnych godzinach porannych i przejazd przez teren Republiki Czeskiej do Pragi. Po przyjeździe do miasta rozpoczęcie zwiedzania od przejścia przez część dzielnicy Mala Strana z rzeźbą „Sikających” oraz najwęższą praską uliczką. Następnie spacer po części wyspy Kampa do Ściany Lennona i dalej przez Plac Maltański do Mostu Karola. Przejście mostem na drugą stronę Wełtawy do Starego Miasta i spacer koło Teatru Stanowego i Karolinum (pierwsza siedziba uniwersytetu praskiego) do Rynku Staromiejskiego z ratuszem i słynnym zegarem astronomicznym – Orlojem. Przerwa do dyspozycji grupy, a po niej spacer przez Josefov (dawną dzielnicę żydowską), ulicę Celetną oraz ulicę Na příkopě do Placu Świętego Wacława. Przejście przez plac w stronę autokaru i przejazd do hotelu. Po przyjeździe zakwaterowanie i obiadokolacja. Wieczorem możliwość wyjazdu do centrum miasta na indywidualny spacer. Powrót do hotelu, nocleg.
2 dzień
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu i kontynuacja zwiedzania Pragi. Spacer rozpocznie przejście od Klasztoru Strahovskiego do Placu Loretańskiego z klasztorem z praską Loretą i dalej do Placu Hradczańskiego. Następnie przejście przez dziedzińce zamku na Hradczanach oraz zwiedzanie Katedry św. Wita, Starego Pałacu Królewskiego, romańskiej Bazyliki św. Jerzego oraz Złotej Uliczki. Po zwiedzeniu terenu zamku hradczańskiego przejście ulicą Nerudy do rynku barokowej dzielnicy Mala Strana, na którym dominuje kościół świętego Mikołaja oraz przylegające do niego dawne kolegium jezuickie. Przerwa do dyspozycji grupy, a po niej dalszy spacer w kierunku budynku sejmu Republiki Czeskiej oraz senatu (Pałac Wallensteina) i przylegających do niego ogrodów. Po zwiedzaniu wyjazd z Pragi w godzinach popołudniowych i powrót do Polski do miejsca wyjazdu w godzinach nocnych.
Cena:
Kalkulowana indywidualnie na podstawie specyfikacji otrzymanej od Klienta
Aby otrzymać indywidualną ofertę dla Państwa grupy proszę o kontakt z biurem
Wycieczka do Pragi na dwa dni jest jedną z propozycji LIPSA TRAVEL
Oferta skierowana jest do grup zorganizowanych
Sprawdź podobne wycieczki:


Praga – wycieczka trzydniowa
Praga – wycieczka trzydniowa to propozycja dla grup chcących spędzić więcej czasu w stolicy Republiki Czeskiej oraz dokładniej poznać miasto, łącznie z miejscami znajdującymi się poza główną trasą turystyczną.
Podobnie jak w przypadku wycieczki dwudniowej, wycieczkę można wzbogacić o rejs po Wełtawie, dłuższą kolację integracyjną czy degustację piw w browarze restauracyjnym.
Praga
(3 dni)
Proponowany program wycieczki:
1 dzień
Wyjazd z Polski z umówionego miejsca we wczesnych godzinach porannych i przejazd przez teren Republiki Czeskiej do Pragi. Po przyjeździe do miasta rozpoczęcie zwiedzania od Synagogi Jubileuszowej (możliwość zwiedzania jej wnętrza) a następnie przejście na Plac Świętego Wacława. Spacer po placu z wejściem do pasażu Lucerna ze słynną rzeźbą „Koń” będącą parodią rzeźby Świętego Wacława znajdującą się w mieście. Przejście na największy plac w kraju – Plac Karola ze średniowiecznym Ratuszem Nowomiejskim a potem koło restauracji U Fleku w stronę budynku Teatru Narodowego. Spod teatru spacer przez Plac Betlejemski z Kaplicą Betlejemską, w której Jan Hus głosił swoje kazania, przez uliczki Starego Miasta do dolnej części Placu Świętego Wacława. Przerwa do dyspozycji grupy, a po niej spacer do Kościoła Matki Boskiej Śnieżnej, Ogrodu Franciszkanów oraz koło Teatru Stanowego i Karolinum (pierwsza siedziba uniwersytetu praskiego). Powrót do autokaru i przejazd do hotelu. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.
2 dzień
Śniadanie, wyjazd z hotelu i kontynuacja zwiedzania Pragi. Dzień rozpoczyna przejście przez część dzielnicy Mala Strana, gdzie znajduje się rzeźba „Sikających” oraz najwęższa praska uliczka. Następnie spacer po części wyspy Kampa do Ściany Lennona i dalej przez Plac Maltański do Mostu Karola. Przejście mostem na drugą stronę Wełtawy do Starego Miasta i spacer do Rynku Staromiejskiego, którego najbardziej znanym obiektem jest ratusz ze słynnym zegarem astronomicznym – Orlojem. Przerwa do dyspozycji grupy, a po niej spacer przez Josefov (dawną dzielnicę żydowską) w stronę jego najważniejszych zabytków, czyli Synagogi Staronowej i starego cmentarza żydowskiego. Następnie spacer w stronę Dworu Tyńskiego, ulicy Celetnej do Bramy Prochowej oraz Domu Reprezentacyjnego. Powrót do autokaru i przejazd do hotelu na obiadokolację. Wieczorem możliwość wyjazdu do centrum miasta na indywidualny spacer. Istnieje także możliwość zorganizowania obiadokolacji w restauracji w centrum Pragi lub kolacji integracyjnej. Powrót do hotelu, nocleg.
3 dzień
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu i kontynuacja zwiedzania Pragi. Spacer rozpocznie przejście przez teren Klasztoru Strahovskiego i Plac Pohořelec do Placu Loretański z imponującym Pałacem Czerninów oraz klasztorem z praską Loretą. Dalsze przejście do Placu Hradczańskiego, na którym odnaleźć można okazały Pałac Schwarzenbergów oraz Pałac Arcybiskupi. Następnie przejście przez dziedzińce zamku na Hradczanach oraz zwiedzanie Katedry św. Wita, Starego Pałacu Królewskiego, Bazyliki św. Jerzego oraz Złotej Uliczki. Następnie przejście ulicą Nerudy do centrum barokowej dzielnicy Mala Strana, na rynku której dominuje kościół Świętego Mikołaja oraz budynki należące dawniej do kolegium jezuickiego. Przerwa, a po niej dalszy spacer wzdłuż ulicy Sněmovní do budynku sejmu Republiki Czeskiej i dalej do siedziby senatu (Pałac Wallensteina) i przylegających do niego ogrodów. Po zwiedzaniu wyjazd z Pragi w godzinach popołudniowych i powrót do Polski do miejsca wyjazdu w godzinach nocnych.
Cena:
Kalkulowana indywidualnie na podstawie specyfikacji otrzymanej od Klienta
Aby otrzymać indywidualną ofertę dla Państwa grupy proszę o kontakt z biurem
Wycieczka do Pragi na trzy dni jest jedną z propozycji LIPSA TRAVEL
Oferta skierowana jest do grup zorganizowanych
Sprawdź podobne wycieczki:
Wycieczki do Pragi w czasie COVID19 – regulacje od lutego 2022
Wyjeżdżając do Pragi na dłużej niż 24 godziny potrzebne jest:
1. posiadanie certyfikatu szczepienia (przy 2 dawkach ważny do 270 dni od przyjęcia drugiej dawki 2 dawki lub przyjęcie 3 dawek szczepionki)
2. LUB posiadanie potwierdzenia przebycia choroby – ozdrowieńcy (nie starsze niż 180 dni)
3. LUB posiadanie negatywnego wyniku testu PCR nie starszego niż 72 godziny lub testu antygenowego nie starszego niż 24 godziny
Wymagane jest także wypełnienie formularza przyjazdowego przed przekroczeniem granicy.
Przyjeżdżających do Pragi na okres do 24 godzin nie obowiązują powyższe obostrzenia! Tak więc osoby nie posiadające certyfikatu szczepienia lub ozdrowieńca mogę bez potrzeby wykonywania testów wjazdowych wziąć udział w jednodniowej wycieczce do Pragi.
Od lutego 2022 nie trzeba posiadać certyfikatu szczepienia lub ozdrowieńca aby korzystać z restauracji, zabytków i hoteli!
Jedynym formalnym wymogiem, który często jest pomijany, jest konieczność noszenia masek w sklepach czy transporcie publicznym.
Wycieczka do Pragi – z wizytą w jednej z najciekawszych stolic Europy
Wycieczka do Pragi – niezmiennie od wielu lat jedna z najbardziej popularnych ofert wśród polskich biur podróży, zarówno wśród wycieczek szkolnych, pracowniczych, jak i wyjazdów integracyjnych oraz firmowych. I nie powinno to dziwić, ponieważ Praga jeśli już nie zachwyca odwiedzających, to z pewnością bardzo im się podoba, a wielu turystów wraca kilkukrotnie do miasta, aby odkrywać jego mniej znane zabytki i zakątki.
Dzielnice Hradczany, Mala Strana i Stare Miasto to miejsca z niepowtarzalną strefą zabytkową, której może im pozazdrościć każde z polskich miast. O wartości i unikalności praskich zabytków niech świadczy także fakt, że od 1992 historyczne centrum miasta, o niebagatelnej powierzchni ponad 11 km² (dla porównania w Krakowie to 1,5 km²), zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie trzeba być wielkim miłośnikiem architektury i sztuki, żeby docenić piękno Katedry św. Wita, harmonijną barokową zabudowę Malej Strany, średniowieczna strukturę Mostu Karola czy rewelacyjny widok na wieże Kościoła Marii Panny przed Tynem, który rozciąga się z rynku Starego Miasta.
Praga, to także miejsce łączące klimat międzynarodowego miasta turystycznego ze swojską atmosferą widoczną nawet w kultowych piwiarniach, jak choćby U Zlatého Tygra, gdzie zarezerwowane jest miejsce lub stolik dla stałych, lokalnych bywalców danego lokalu. Atmosferę Pragi warto także poznać po zmroku spacerując i podziwiając jej podświetlone zabytki lub też siedząc przy kuflu piwa chłonąć atmosferę czeskiej hospody.

Praga – miejsca i atrakcje, które warto zapamiętać i zobaczyć
Poniżej prezentujemy zabytki i miejsca, które w opinii LIPSA TRAVEL należą do najważniejszych oraz najcenniejszych obiektów w mieście i warto je dokładniej poznać wchodząc do ich wnętrz, pomimo płatnych wstępów. Z drugiej strony znajdują się tu obiekty, które są charakterystyczne dla danego miejsca i pozwalają poczuć jego atmosferę oraz takie, które można uznać za ciekawostkę lub kuriozum.
Zamek na Hradczanach (krótsza trasa zwiedzania) – najważniejszy punkt pobytu w Pradze, na który warto poświęcić około dwie lub trzy godziny spokojnego zwiedzania. Na proponowanej krótszej trasie zwiedzania (nazywana w 2020 roku Okruh a wcześniej Maly okruh) znajdują się obiekty, które są najważniejszymi zabytkami na obszarze praskiego zamku: Stary Pałac Królewski, Bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka, Katedra św. Wita.
Loreta – kompleks barokowych zabudowań sakralnych, którego najważniejszym punktem jest tzw. domek loretański będący od czasu swojego powstania w XVII wieku miejscem pielgrzymek. W skład kompleksu wchodzi także kościół Narodzenia Pańskiego oraz skarbiec z największym skarbem Lorety, jakim jest monstrancja wysadzana 6 222 diamentami!
Praskie wieże – w średniowieczu opisywano Pragę jako „miasto stu wież”, tak więc nie powinno dziwić, że część z nich jest kolejną praską atrakcją architektoniczną. Co ważne część z nich udostępniona jest turystom jako niewielkie ekspozycje, ale co najważniejsze punkty widokowe na miasto. Do najważniejszych i najciekawszych można zaliczyć tu: Bramę Prochową (Prašná brana), Staromiejską Wieżę Mostową (Staroměstská mostecká věž) oraz Wieża Ratusza Staromiejskiego (Věž Staroměstské radnice).
Klasztor Strahovski – zabytkowy klasztor, którego początki sięgają połowy XII wieku. Kompleks zabudowań składa się z barokowej Bazyliki Wniebowzięcia Marii Panny, biblioteki z dwoma pięknymi salami (Sala Teologiczna i Sala Filozoficzna, które można zwiedzać, jednak obecny sposób prezentacji, gdzie nie można wejść do sal, a jedynie zobaczyć je z korytarza wzbudza negatywne odczucia), Kościół św. Rocha oraz pozostałe zabudowania klasztorne. Na terenie klasztornym znajduje się także małe, ale ciekawe Muzeum Miniatur oraz browar restauracyjny warzący własne piwo oraz restauracja, gdzie także można napić się piw z czeskich minibrowarów.
Ogrody Wallensteina – ciekawe barokowe ogrody umiejscowione w dzielnicy Mala Strana, które są częścią terenu należącego do czeskiego Senatu. W ogrodzie znajduje się sztuczny staw, ściana ze sztuczną ścianą przypominającą szatę naciekową w jaskiniach, a gdzie znajduje się woliera dla ptaków. Wstęp do ogrodów jest bezpłatny!

Synagoga Staronowa – unikat na skalę europejską – jest to jedna z najstarszych synagog na Starym Kontynencie. Co ciekawe do dzisiaj jest to główna synagoga praskiej gminy żydowskiej i zarazem najstarsza używana do celów sakralnych tego typu budowla w Europie. Ciekawy i obszerny artykuł dotyczący historii Żydów w Pradze i zabytków dzielnicy żydowskiej można znaleźć we wpisie „Josefov – praskie getto”.
Stary cmentarz żydowski – cmentarz położony praktycznie naprzeciw Synagogi Staronowej jest jednym z najciekawszych cmentarzy żydowskich w Europie. Funkcjonował od XV do końca XVIII wieku, a obecnie znajduje się tutaj około 12 000 nagrobków, z których najstarszy datowany jest na 1439 rok.
Teatr Stanowy – kolejny praski unikat na skalę europejską: teatr z końca XVIII wieku, który w praktycznie oryginalnej formie przetrwał do dzisiaj, a który można zwiedzić także wewnątrz. To właśnie tutaj (a nie w Wiedniu!) w 1787 roku miała miejsce premiera opery Mozarta – Don Giovani.
Miejski Dom Reprezentacyjny – budynek z początku XX wieku wzniesiony w stylu secesji, a jego zadaniem było pełnienie funkcji reprezentacyjnych. To właśnie dlatego znalazła się tutaj sala koncertowa na 1 200 miejsc oraz kawiarnia i restauracja. Warto wstąpić na kawę do kawiarni znajdującej się w budynku i poczuć klimat praskiej secesji.
Tyn (Dwór Tyński lub Ungelt) – trzy nazwy opisujące rozległy wewnętrzy dziedziniec otoczony kompleksem 18 budynków. Miejsce funkcjonowało już od XI wieku, a Dwór Tyński zapewniał ochronę kupcom, którzy przybywali do miasta handlować oraz był miejscem, gdzie składowano i clono towary przywiezione do Pragi.
Okolice Klasztoru św. Agnieszki Czeskiej – miejsce bardzo często pomijane podczas wędrówek po utartym szlaku turystycznym Pragi, ale naprawdę warte zobaczenia. Znajduje się tu kilka wąskich uliczek bez tłumów turystów, ogród klasztorny oraz najmniejszy dom w mieście. Można wstąpić także do muzeum w klasztorze, które jest częścią Galerii Narodowej i prezentuje sztukę średniowiecza.
Plac Betlejemski – niewielki plac, przy którym odnaleźć można dokładną kopię Kaplicy Betlejemskiej, którą można uznać za jedno z ważniejszych miejsc historii Czech, choćby pod względem kształtowania się pierwotnego poczucia czeskiej odrębności narodowej. Oryginalna kaplica była miejscem, gdzie na początku XV wieku swoje kazania w języku czeskim głosił Jan Hus, a które przyciągały tysiące słuchaczy. Był prekursorem używania języków narodowych w liturgii kościelnej a dzięki talentowi pisarskiemu przyczynił się do niezwykłego rozwoju języka czeskiego w XV wieku oraz do jego kodyfikacji.
Rynek Staromiejski – wycieczka do Pragi nie może się obyć bez pobytu na najpiękniejszym placu miasta, który można zaliczyć także do najładniejszych tego typu miejsc w Europie. Do najbardziej charakterystycznych budowli należą Dom pod Kamiennym Dzwonem, Pałac Kinskich, Kościół Marii Panny przed Tynem oraz zabudowania ratusza z wieżą oraz znajdującym się na niej słynnym zegarem astronomicznym – Orlojem.

Plac Wacława – serce nowoczesnej Pragi, miejsce najważniejszych demonstracji w kraju, jak choćby tych w 1968 roku przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, czy tych z roku 1989 w czasie Aksamitnej Rewolucji. Przy placu znajdują się liczne sklepy i pasaże handlowe oraz kilka ciekawych budynków, jak choćby Pałac Korona i piękny przykład praskiej secesji – Grand Hotel Europa.
Plac Maltański – znajduje się w dzielnicy Mala Strana a swoją nazwę zawdzięcza Zakonowi Maltańskiemu, który od XII wieku ma swoją siedzibę przy placu. Jest tu zdecydowanie mniej turystów, niż na głównej trasie turystycznej do Mostu Karola, która biegnie tuż obok, a na placu i w jego sąsiedztwie można znaleźć kilka ciekawych budynków. Zaliczyć do nich trzeba barokowy Pałac Nosticów (obecnie siedziba Ministerstwa Kultury), Pałac Turbów, Kościół Marii Panny pod Łańcuchem oraz Pałac Velkopřevorský będący siedzibą wspomnianego wcześniej Zakonu Maltańskiego. Na placu, przed kamienicach z numerami 3 i 4, można znaleźć drzewo a przy nim dwa krzesła i niewielki stolik – to jedna z „Ławeczek Havla” symbolizująca potrzebę dialogu.
Pałac Trojski – pałac z końca XVII wieku wzorowany na podmiejskich willach rzymskich i otoczony całkiem rozległym ogrodem, do którego można wejść bezpłatnie. Na niewielkim wzgórzu tuż obok pałacu znajduje się Winnica Świętej Klary, gdzie można spróbować win, które są tam produkowane. Z pałacem sąsiaduje także praski ogród zoologiczny.
Rzeźby „Sikający” oraz „Koń” – dwie rzeźby lub instalacje artystyczne wykonane przez naczelnego artystycznego prowokatora Republiki Czeskiej – Davida Černego. Rzeźba „Sikający” (Čůrající postavy) to dwóch mężczyzn sikających sobie do płytkiego basenu, którego kształt to odwzorowanie Republiki Czeskiej. Druga z nich, czyli „Koń” (na brzuchu nieżywego zawieszonego do góry nogami konia siedzi święty Wacław) to parodia pomnika świętego znajdująca się na Placu Wacława.
Rejs po Wełtawie – w mieście funkcjonuje kilka firm oferujących krótsze i dłuższe rejsy po Wełtawie zróżnicowanymi łódkami i łodziami w różnych opcjach cenowych. Do najtańszych należą godzinne rejsy w ciągu dnia, a zdecydowanie droższe są dłuższe wieczorne rejsy połączone z kolacją i muzyką na żywo.
Muzeum w kategorii unikat lub dziwactwo – kategoria muzeum, które można zazwyczaj spotkać w każdym większym turystycznym mieście, a które niekoniecznie musi być tematycznie związane z miastem lub krajem, gdzie funkcjonuje. Wycieczka do Pragi bez zwiedzenia tych miejsc nic nie straci na swojej wartości, ale mogą być one ciekawym uzupełnieniem wizyty w mieście.
Jednym z nich jest Muzeum Miniatur (w języku czeskim dokładnie taka sama nazwa), w którym oglądnąć można, przez mikroskopy lub szkła powiększające, miniaturowe eksponaty, np. samochody umieszczone na nóżce od komara czy karawanę wielbłądów przechodzących przez ucho igły. Kolejne miejsce to Muzeum Czekolady (Muzeum čokolády Choco-Story) i Muzeum Figur Woskowych i Legend (Muzeum voskových figurín a legend) znajdujące się w tym samym budynku nieopodal Rynku Staromiejskiego. Wspomnieć warto także Królestwo Kolejki (Království Železnic), czyli po prostu największe „kolejkowo” w Czechach – atrakcja dla najmłodszych turystów i miłośników kolei. Muzeum Klocków LEGO (Muzeum Lega), to kolejna atrakcja dla najmłodszych znajdująca się o 6 minut spaceru od dolnej części Placu Wacława. W kontrze do dwóch poprzednich funkcjonuje też muzeum przeznaczone tylko dla dorosłych, a mianowicie Muzeum Maszyn Erotycznych (Sex Machines Museum), które można znaleźć tuż koło Rynku Staromiejskiego – nazwa miejsca jednoznacznie określa jego tematykę i eksponaty.
Zdecydowanie więcej informacji turystycznych na temat miasta można odnaleźć na oficjalnym portalu turystycznym Pragi oraz na ciekawym i rozbudowanym wpisie blogowym „Praga – zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne”.

„Vepřo-knedlo-zelo a světla dvanáctka” – co i gdzie zjeść oraz wypić podczas wycieczki do Pragi
Ponieważ nie samym zwiedzaniem turysta żyje, to wycieczka do Pragi może być okazją na poznanie kilku dań kuchni czeskiej. Podczas zwiedzania dobrze mogą sprawdzić się powszechne, typowe dania kuchni czeskiej, na które zazwyczaj nie będzie trzeba długo oczekiwać. Zaliczyć do nich można: Vepřo-knedlo-zelo (pieczeń wieprzowa z knedlem i słodko-kwaśna kapustą), Hovězí guláš (gulasz wołowy) lub Gulašóvá polévka (zupa gulaszowa) oraz Smažeńý sýr s hranolkami (smażony ser z frytkami). Kiedy mamy zdecydowanie więcej czasu, wolnych funduszy możemy wybrać bardziej kreatywne i nowoczesne potrawy, które także bardzo często bazują na tradycyjnej kuchni czeskiej.
Kiedy znamy już jedne z najpopularniejszych czeskich dań możemy zastanowić się nad restauracją, którą wybrać na posiłek. Proponowane tutaj miejsca są propozycjami restauracji zarówno z tańszej i średniej półki cenowej, w których można zjeść dobre lub poprawne dania kuchni czeskiej oraz takie, które należą do wysoko ocenianych i gdzie można nastawiać się na bardziej wyszukane doświadczenia kulinarne.
Wśród propozycji odpowiednich na przerwę podczas zwiedzania można wymienić Restaurace Malostranská beseda, U Glaubiců, Restaurace Profesní dům. Wszystkie znajdują się przy rynku Malej Strany, a do najtańszych należy ostatnia z wymienionych. Na Starym Mieście można zajrzeć do następujących miejsc: Restaurace Staré časy czy Pivnice Štupartská, gdzie oczekiwać możemy niewyszukanych, ale poprawnych dań kuchni czeskiej w umiarkowanych cenach. Wśród poszukujących najtańszej opcji zjedzenia posiłku bardzo popularny, ze względu na ceny i całkiem poprawne dania w swojej kategorii cenowo – jakościowej, jest – bar szybkiej obsługi Havelská Koruna.
Do zdecydowanie bardziej wyszukanych miejsc oraz nowoczesnym i kreatywnym podejściem do kuchni należy zaliczyć poniższe restauracje:
MeatEater steak&wine – niewielka restauracja ukryta w wąskiej uliczce na praskim Starym Mieście. W menu dominują dania mięsne, a specjalnością są steki wołowe, które sporządzane są głównie z mięsa importowanego z … Polski!
Restaurant Mlýnec – miejsce z rewelacyjną lokalizacją tuż przy Moście Karola, które oferuje dania kuchni czeskiej i międzynarodowej w nowoczesnym wydaniu. W ofercie menu degustacyjne, obiadowe, steki oraz dania z karty.
Czech Slovak Restaurant – restauracja w dzielnicy Mala Strana serwująca zgodnie ze swoją nazwą dania kuchni czeskiej i słowackiej w nowoczesnej formie. W porównaniu do pozostałych restauracji o tym samym poziomie oferuje dania w bardzo rozsądnych cenach, np. menu degustacyjne składające się z sześciu dań to wydatek około 230 złotych.
Hoffmeister restaurant – wysoko oceniana restauracja w pięciogwiazdkowym hotelu o tej samej nazwie, która serwuje w dużej mierze dania kuchni czeskiej.
La Degustation Bohême Bourgeoise – praska restauracja z gwiazdką Michelin, w której menu znaleźć można dania bazujące na tradycyjnej kuchni czeskiej sporządzane składników dostarczanych przez małych, lokalnych producentów. Oczywiście wszystko w nowoczesnej i kreatywnej formie z bardzo przemyślaną prezentacją posiłków, a do tego wina z małych winiarstw z terenu Republiki Czeskiej.
Oczywistym dopełnieniem posiłku są napoje, a tu warto wspomnieć o choćby trzech, które są charakterystyczne dla Republiki Czeskiej.
Po pierwsze piwo! A to dlatego, że jest to czeski napój narodowy i jest dobry nawet w wykonaniu dużych browarów, a wycieczka do Pragi bez choć jednego kufla byłaby niepełna. Co skłania często do wypicia piwa, to fakt, który może zaskakiwać – często duże piwo jest tańsze niż mały sok pomarańczowy!
Najczęściej spotkamy się z propozycjami dużych czeskich producentów, jednak i koncernowy Pilsner lub Staropramen w ciepły dzień, nalany w odpowiedni sposób, tzw. čepovaný ma swój smak. Oczywiście zachęcamy do poszukiwania browarów restauracyjnych, których w centrum miasta jest kilka, a które proponują dobre rzemieślnicze piwa. Z czeskiej klasyki piwnej należy spróbować piwa jasnego (světlé pivo) oraz piwa ciemnego (tmavé pivo) – jest to charakterystyczny produkt dla czeskiego, niemieckiego i austriackiego piwowarstwa produkowany ze słodów palonych i nie jest odpowiednikiem porteru lub słodkiego „Karmi”. Często w karcie piw znajdziemy oznaczenie „desítka” czy „dvanáctka” lub takie same oznaczenia cyfrowe oznaczające zawartość ekstraktu (a nie alkoholu) w piwie.
Po drugie wino! Tak, wino i to te produkowane na terenie Republiki Czeskiej na Morawach lub np. w okolicach Mělnika i Litoměřic. Warto polecić tu głównie wina białe, które prezentują wysoki poziom, a wśród których można polecić Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský oraz Rulandské šedé.
Po trzecie – Kofola! W uproszczeniu odpowiedź na znane napoje noszące w nazwie słowo cola. Warto spróbować będąc w Czechach.
Piwne adresy w turystycznym centrum Pragi:
Klášterní pivovar Strahov – browar restauracyjny położony na terenie Klasztoru Strahowskiego oferujący na stałe trzy rodzaje piwa oraz propozycje sezonowe
U Tří růží – browar restauracyjny z dwoma lokalizacjami w turystycznym centrum miasta; w ofercie czeska klasyka piwna, czyli piwo jasne (Světlý Speciál) i ciemne (Tmavý speciál) oraz z nowszych propozycji piwo red ale.
Staroměstský pivovar U Supa – browar restauracyjny położony nieopodal Rynku Staromiejskiego oferujący klasyczne piwo jasne i ciemne.
U dvou koček – tradycyjna czeska restauracja, gdzie warzonego tu piwa jasnego i ciemnego wypić można nawet na stojąco.
Pivovar a restaurace U Fleků – miejsce, które można określić jako najstarszy praski browar restauracyjny – działa od 1499 roku! W ofercie warzony na miejscu ciemny lager zwany Flekovský ležák. Warto wstąpić na piwo i poczuć atmosferę, chociaż miejsce jest bardzo komercyjne i trzeba pamiętać, że kieliszek Becherovki roznoszony i proponowany przez kelnerów nie jest gratisowy i kosztuje 80 koron.
U Zlatého Tygra – w odróżnieniu od pozostałych miejsc nie jest to browar restauracyjny, a tzw. pivnice (miejsce, gdzie głównie pije się piwo), która serwuje piwo Pilsner Urguell. Warto wstąpić do ulubionego lokalu Bohumila Hrabala i poczuć klimat miejsca, które pomimo, że znajduje się w samym centrum turystycznym Pragi, nie jest nastawione na turystę.

Wycieczka do Pragi na koncert, wydarzenie artystyczne lub sportowe.
Po długiej przerwie spowodowanej sytuacją covidową, powracają w tym roku do Pragi ciekawe wydarzenia, w tym koncerty największych gwiazd muzyki rozrywkowej i rockowej. Oto wybór wydarzeń zaplanowanych w mieście od kwietnia do lipca 2022:
1 – 2.04.2022 Praski Festiwal Piwa z udziałem około 30 browarów rzemieślniczych (23 czeskich oraz 7 gości zagranicznych) na terenie Pražská tržnice
2 – 4.04.2022 Jarmark Wielkanocny na Rynku Starego Miasta z gastronomią i rękodziełem
1.05.2022 koncert zespołu a-ha w Praha 02 Arena
8.05.2022 Maraton Praski
10 – 11.05.2022 Wine Prague – branżowe międzynarodowe targi winiarskie będące jedną z największych imprez tego typu w Europie Środkowej
12.05 – 3.06.2022 Praska Wiosna – międzynarodowy festiwal muzyki klasycznej z około 40 koncertami, a najważniejszym wydarzeniem będzie występ muzyków Filharmonii Wiedeńskiej. Szczegółowe informacje na oficjalnej stronie festiwalu Pražské jaro
15.05.2022 oraz 16.05.2022 koncert zespołu Rammstein na lotnisku Letňany
26.05.2022 koncert zespołu Scorpions w Praha 02 Arena
28 – 29.05.2022 Praskie Winnice – impreza, podczas której odwiedzić będzie można winnice położone na terenie miasta oraz spróbować produkowanych tam win.
28.05.2022 Grand Prix Czech w żużlu – kolejne runda zawodów o tytuł indywidualnego mistrza świata w żużlu rozegrana będzie na praskim stadionie Marketa
1.06.2022 koncert Andre Rieu w Praha 02 Arena
5.06.2022 koncert Erica Claptona w Praha 02 Arena
10 – 11.06.2022 Pivo na Hrad – festiwal z udziałem ponad 60 minibrowarów w Ogrodzie Królewskim na terenie Hradczan
18.06.2022 koncert zespołu Guns’n’Roses na lotnisku Letňany
22.06.2022 koncert zespołu Metallica na lotnisku Letňany
23 – 26.06.2022 Metronome Prague 2022 – festiwal muzyczny organizowany na terenach wystawowych Praha Holešovice. Wśród potwierdzonych wykonawców, m.in.: Nick Cave oraz Beck. Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu.
25.06.2022 koncert Alici Keys w Praha 02 Arena
27.06.2022 koncert zespołu Massive Attack w Praha 02 Arena
13.07.2022 koncert zespołu Kiss w Praha 02 Arena
19.07.2022 koncert Patti Smith
22.07.2022 koncert zespołu Pearl Jam w Praha 02 Arena
21 – 24.07.2022 Pražské folklorní dny – największy w Europie Środkowej festiwal folklorystyczny koncentrujący się na tańcu, w którym udział weźmie 50 grup z 20 krajów. Wstęp wolny!