Przejdź do treści

Wycieczki dla grup autokarem i samolotem|Wyjazdy na wino i piwo

Wycieczka do Czech do Pragi
Wycieczka do Czech do Pragi i Kutnej Hory. Widok na miasto Kutna Hora

Wycieczka „Praga i Kutna Hora” dla grup

Wycieczka „Praga i Kutna Hora” to propozycja dla wszystkich grup chcących poznać zarówno stolicę Republiki Czeskiej, a także wybrane miasto położone poza Pragą. W tym programie jest to Kutna Hora, której zabytkowa część została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Grupom chcącym skoncentrować się na poznaniu czeskiej stolicy polecamy program wycieczki do Pragi na dwa lub trzy dni.

Praga i Kutna Hora
(3 dni)

Proponowany program wycieczki:

1 dzień

Wyjazd z Polski z umówionego miejsca w godzinach porannych i przejazd przez Republikę Czeską do Kutnej Hory. Rozpoczęcie zwiedzania od wizyty w dzielnicy Sedlec, gdzie znajduje się Kaplica Czaszek, która swojego unikatowego wyglądu stworzonego z ludzkich kości i czaszek nabrała w XVIII wieku. Następnie przejazd do centrum miasta na zwiedzanie w formie spaceru, m.in.: przejście przez Plac Palackiego do dawnej mennicy królewskiej – Dworu Wałaskiego oraz w stronę Kościoła św. Jakuba. Następnie spacer koło Kolegium Jezuickiego do gotyckiego Kościoła św. Barbary i dalej do Kamiennej Studni oraz Kolumny Niepokalanej Marii Panny. Po zwiedzeniu miasta i czasie wolnym przejazd do Pragi do hotelu. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

2 dzień

Śniadanie i wyjazd na zwiedzanie Pragi.  Rozpoczęcie zwiedzania od przejścia przez część dzielnicy Mala Strana, gdzie odnaleźć można najwęższą praską uliczkę (Nejužší pražská ulička) oraz rzeźbę „Sikających”, której autorem jest kontrowersyjny rzeźbiarz David Černý . Następnie spacer po części wyspy Kampa (jedna z wysp znajdujących się na rzece Wełtawie) do Ściany Lennona i dalej przez Plac Maltański do Mostu Karola. Przejście mostem na drugą stronę Wełtawy do Starego Miasta i spacer przez część kompleksu barokowych budynków Klementinum oraz wzdłuż ulicy Karola (Karlova) do Rynku Staromiejskiego. Jego dominantą jest Ratusz Starego Miasta, na którym znajduje się słynny zegar astronomiczny – Orloj. Kolejnymi punktami na trasie spaceru są Teatr Stanowy i Karolinum (pierwsza siedziba uniwersytetu praskiego). Przerwa do dyspozycji grupy, a po niej spacer  przez Josefov (dawną dzielnicę żydowską) w stronę starego cmentarza żydowskiego oraz Synagogi Staronowej, która wznisiona została w XIII wieku. Dalszy spacer przez ulicę Celetną oraz ulicę Na příkopě do Placu Świętego Wacława. Przejście przez plac w stronę autokaru i powrót do hotelu na obiadokolację. Wieczorem możliwość wyjazdu do centrum miasta na indywidualny spacer. Istnieje także możliwość zorganizowania obiadokolacji w restauracji w centrum Pragi lub kolacji integracyjnej. Powrót do hotelu, nocleg.

3 dzień

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu i kontynuacja zwiedzania Pragi. Spacer rozpocznie przejście przez teren Klasztoru Strahovskiego do placu Pohořelec i Placu Loretańskiego. To przy nim znajduje się dawny klasztor z praską Loretą (kopia domu, w którym miała urodzić się Maria) oraz Pałac Czerninów z najdłuższą, bo licząca sobie 150 metrów długości, fasadą w Pradze. Dalej przejście do  Placu Hradczańskiego, na którym znajduje się kilka bardzo ciekawych pałaców, m.in. Pałac Schwarzenbergów, Pałac Arcybiskupi oraz Pałac Toskański. Następnie przejście przez dziedzińce zamku na Hradczanach oraz zwiedzanie Katedry św. Wita, Starego Pałacu Królewskiego, romańskiej Bazyliki św. Jerzego oraz Złotej Uliczki. Po pobycie na Hradczanach przejście ulicą Nerudy do centrum barokowej dzielnicy Mala Strana. Jej rynek otoczony jest kilka pałaców, m.in. Pałac Lichtensteinów, Pałac Šternberków, Pałac Smiřických. Po przerwie dalszy spacer w stronę budynku sejmu Republiki Czeskiej oraz senatu (Pałac Wallensteina) i przylegających do niego ogrodów. Po zwiedzaniu wyjazd z Pragi w godzinach popołudniowych i powrót do Polski do miejsca wyjazdu w godzinach nocnych.

Cena:

Kalkulowana indywidualnie na podstawie specyfikacji otrzymanej od Klienta
Aby otrzymać indywidualną ofertę dla Państwa grupy proszę o kontakt z biurem

Wycieczka „Praga i Kutna Hora” jest jedną z propozycji LIPSA TRAVEL

Oferta skierowana jest do grup zorganizowanych

Sprawdź podobne wycieczki:

Piwna Praga

 Praga i Karlove Vary 

 Wyjazd motywacyjny do Czech

Dwudniowa wycieczka na Morawy

Wycieczka do Czeskiego Krumlova i Południowych Czech

Wycieczka „Praga i Kutna Hora” – niezwykła stolica i dawne miasteczko górnicze

Wycieczka „Praga i Kutna Hora” to propozycja, którą można traktować jako rozwinięcie wyjazdu do Pragi, który jest prawdopodobnie najbardziej oczywistym skojarzeniem, kiedy przychodzi nam zdecydować, gdzie wybrać się na wycieczkę grupową do kraju naszych południowych sąsiadów. 

Jeśli chcemy dodatkowo poznać jedno z ciekawych miejsc położonych w okolicach stolicy Czech, to właśnie Kutna Hora jest jedną z możliwych i bardzo ciekawych propozycji. Miasto Kutna Hora odegrało znaczącą rolę w historii gospodarczej średniowiecznego Królestwa Czeskiego, a to dzięki wydobyciu srebra w miejscowych kopalniach oraz założeniu mennicy królewskiej, która biła tu słynnego srebrnego grosza praskiego. W największym okresie rozkwitu produkowano tu około 1/3 europejskiego srebra, a Kutna Hora była drugim najważniejszym miastem królestwa. Podziwiając katedrę św. Barbary lub Dwór Włoski łatwo przekonać się o statusie i bogactwie miasta w przeszłości.

Wycieczka do Pragi i Kutnej Hory – najciekawsze i najważniejsze miejsca do zwiedzenia

Oczywiście oba miasta, jako całość warte są dogłębnego poznania, a miejsca wymienione poniżej można potraktować jako najbardziej oczywiste, wręcz obowiązkowe, bez których wycieczka „Praga i Kutna Hora” nie może się obejść. Poniżej odnaleźć można zabytki lub atrakcje, które warto po prostu zobaczyć z zewnątrz, lub takie, do których warto „zajrzeć do środka”, pomimo, że wiąże się to z zakupem biletu wstępu.

Kutna Hora

Kościół św. Barbary – piękna gotycka świątynia świadcząca o zamożności miasta w przeszłości. Z detali architektonicznych warto zwrócić uwagę na bardzo ciekawy dach oraz liczne przypory przypominające francuski gotyk, na którym obiekt był wzorowany. Wewnątrz kościoła warto zwrócić uwagę na ołtarz główny, średniowieczne malowidła naścienne oraz sklepienie nawy głównej z licznymi herbami.

Kaplica Czaszek (Ossuarium) – kaplica przycmentarna położona w dzielnicy Sedlec i oddalona od historycznego centrum Kutnej Hory. Do zaaranżowania wnętrza kaplicy (żyrandole, ołtarz, herb rodowy Schwarzenbergów) użyto ponad 40 000 kości i czaszek pochodzących z miejscowego cmentarza.

Dwór Włoski – wzniesiony na potrzeby królów czeskich, jako gródek obronny pod koniec XIII wieku. Obiekt nazywany także Mennicą Kutnohorską i rzeczywiście pełnił on rolę centralnej mennicy Królestwa Czeskiego w średniowieczu, która biła tutaj słynne grosze praskie. W pomieszczeniach znajduje się muzeum opowiadające historię obiektu i mennicy, a z najciekawszych miejsc wymienić warto tzw. Salę Ray oraz kaplicę.

Kościół św. Jakuba – kolejna gotycka świątynia znajdująca się w mieście z charakterystyczną osiemdziesięciometrową wieżą będącą jednym z symboli Kutnej Hory. Wewnątrz kościół zachował swój gotycki wygląd, jednak wyposażenie, w tym ołtarz główny, pochodzi głównie z okresu baroku.

Więcej o atrakcjach miasta oraz informacje praktyczne można znaleźć na oficjalnym portalu turystycznym Kutnej Hory

Praga i Kutna Hora - wycieczka dla grup. Widok na fasadę kościoła św. Barbary w Kutnej Horze

Praga

Praga jest oczywiście nieporównywalnie większa od Kutnej Hory i lista jej zabytków jest zdecydowanie dłuższa, tak więc aby ułatwić odkrywanie praskich atrakcji zostały one tutaj uporządkowane według położenia w dawnych tzw. miastach praskich, które w 1784 roku zostały połączone w jedną całość administracyjną. Mowa tu o Hradczanach, Malej Stranie, Starym Mieście, Nowym Mieście i dzielnicy żydowskiej Józefów, które są turystycznym centrum miasta. Wszystkim zainteresowanym dokładniejszym poznaniem praskich zabytków polecam blog Moja Praga z interesującymi opisami i zdjęciami wielu praskich zabytków oraz interesujących miejsc. 

Hradczany

Obowiązkowy punkt wycieczki do Pragi, do którego przyciąga przede wszystkim Zamek Praski. Największy zamieszkały obiekt tego typu na świecie, siedziba prezydenta kraju, w którego obrębie znajdziemy także dodatkowo niepowtarzalną katedrę, stary Pałac Królewski oraz Złotą Uliczkę. Warto skusić się na bilet wstępu aby poznać dokładniej zabytki praskiego „Hradu”.

Hradczany to jednak nie tylko sam zamek. Już na samym Placu Hradczańskim znajdującym się przed bramą główna do zamku możemy odnaleźć piękne budynki Pałacu Arcybiskupiego, Pałacu Schwarzenbergów i Pałacu Toskańskiego. Warto dotrzeć trochę i dotrzeć do Placu Loretańskiego, gdzie imponuje swoją ogromną fasadą Pałac Czerninów i gdzie znajduje się słynna praska Loreta, czyli budynki mieszczące w sobie tzw. domek loretański, który według tradycji katolickiej jest kopią  miejsca narodzin Marii (wstęp płatny). Kolejnym interesującym miejscem jest teren Klasztoru Strahowskiego ze słynną barokowymi salami biblioteki klasztornej, do której można także wstąpić, aczkolwiek obecny sposób udostępnienia miejsca, gdzie bibliotekę ogląda się z korytarza przez drzwi budzi duże rozczarowanie wśród odwiedzających. Na terenie klasztoru znajduje się dobry browar restauracyjny Klášterní pivovar Strahov oraz niewielkie, ale ciekawe Muzeum Miniatur.

Wycieczka "Praga i Kutna Hora". Widok na zabudowę Hradczan oraz wieże katedry św. Wita.

Mala Strana

Jedna z najciekawszych barokowych dzielnic pośród europejskich stolic pełna budynków zajmowanych przez ambasady (również polską – Velvyslanectví Polské republiky – znajdującą się na ulicy Valdštejnská 153/8) oraz Sejm i Senat Republiki Czeskiej. Warto przejść się ulicą Nerudy (Nerudova) z kamienicami ozdobionymi godłami/symbolami, które przed wprowadzeniem numeracji domów były swoistymi adresami i pozwalały odnaleźć odpowiedni dom. Na rynku Malej Strany znajduje się okazały barkowy kościół Świętego Mikołaja z ogromnym freskiem liczącym sobie około 1500 metrów kwadratowych! 

Warto odbić w ulicę Sejmową (Sněmovní), gdzie zgodnie z nazwą znajduje się siedziba czeskiego Sejmu i przejść dalej do ulicy Wallensteina (Valdštejnská), gdzie znajdziemy czeski Senat, a przy nim bardzo ciekawy Ogród Wallensteina. Z innych atrakcji dzielnicy warto wymienić rzeźbę „Sikający” (Čůrající postavy), której autorem jest David Černý, kościół Matki Boskiej Zwycięskiej (Kostel Panny Marie Vítězné) z figurką tzw. Jezulatka, czyli małego Jezusa, która jest obiektem kultu i pielgrzymek. Nie można pominąć wyspy Kampa, a przed nią Ściany Johna Lennona (Lennonova zeď) z licznymi przykładami graffiti.

Stare Miasto

Obok Hradczan druga najcenniejsza pod względem zabytków część Pragi. To tutaj znajduje się najważniejszy z praskich rynków, czyli Rynek Staromiejski, na którym można znaleźć ratusz Starego Miasta wraz ze słynnym zegarem astronomicznym, czyli Orlojem. To także tutaj zobaczymy rozległe zabudowania Clementinum, czyli dawnego kolegium jezuickiego, które miało być centrum Kontrreformacji na ziemiach czeskich, a z drugiej strony skromną Kaplicę Betlejemską (właściwie jej wierną rekonstrukcję), w której nauczał Jan Hus.

Stare Miasto to także szereg szerszych i węższych uroczych uliczek, a spacery po nich doprowadzą nad do takich miejsc, jak Kościół Marii Panny przed Tynem i Dwór Tyński oraz do Teatru Stanowego (jeden z najlepiej zachowanych klasycystycznych teatrów w Europie) i Karolinum, czyli pierwszej siedziby uniwersytetu w Pradze. Także tutaj możemy wspiąć się na praskie wieże (Wieża Ratusza Staromiejskiego, Brama Prochowa i Staromiejska Wieża Mostowa), skąd rozciągają się widoki na miasto.

Wycieczka do Pragi i Kutnej Hory. Widok na podświetloną Bramę Prochową w Pradze.

Nowe Miasto

Nazwa, która może trochę mylić wszystkich oczekujących rzeczywiście nowego lub nowoczesnego miasta. Ta część Pragi zaczęła powstawać w XIV wieku, jako część wielkiego planu urbanistycznego, którego pomysłodawcą był król Karol IV i rzeczywiście znajdziemy tu jeszcze pojedyncze elementy średniowieczne i głównie architekturę XIX wieku i początku XX.

Najważniejszym miejscem Nowego Miasta jest imponujący Plac Wacława liczący sobie 750 metrów długości, na którym znajduje się pomnik świętego Wacława oraz monumentalny gmach Muzeum Narodowego. Nie jest to jednak największy plac tej części Pragi – największym pod względem powierzchniowym jest Plac Karola liczący sobie ponad 80 000 metrów kwadratowych powierzchni, a przy którym można znaleźć średniowieczny ratusz Nowego Miasta.

Z pozostałych zabytków należy wymienić Kościół Panny Marii Śnieżnej i przylegający do niego Ogród Franciszkański, a także Teatr Narodowy, kamienicę nazywana Tańczącym Domem oraz Synagogę Jeruzalemską.

Co również istotne na Nowym Mieście znajdziemy główną ulicę handlową miasta Na Příkopě ora sklepy na Placu Świętego Wacława. 

Józefów

Dzielnica żydowska w Pradze, która stała się częścią miasta w połowie XIX wieku. To tutaj odnajdziemy najważniejsze pamiątki związane z historią praskich Żydów. Do najważniejszych zaliczyć trzeba Synagogę Staronową, którą wzniesiono w XIII wieku i która od tego czasu służy społeczności żydowskiej miasta. Jest to także najstarszy zabytek dzielnicy oraz jedna z najstarszych synagog w Europie. Kolejnym unikatem jest stary cmentarz żydowski, który powstał w XV wieku i przez ponad 300 lat służył jako miejsce pochówku. 

Oprócz wspomnianych miejsc znajdują się tu dawne synagogi przekształcone w muzea: Synagoga Maisla, Synagoga Pinkasa, Synagoga Hiszpańska oraz budynek Ratusza Żydowskiego. Przez dzielnicę przebiega także ulica Paryska, na której można znaleźć luksusowe butiki, m.in. sklep firmy Dior.

Wycieczka "Praga i Kutna Hora" dla grup. Stare macewy na cmentarzu żydowskim w Pradze.

Gdzie zjeść i wypić podczas wycieczki „Praga i Kutna Hora”

Wycieczka „Praga i Kutna Hora” to także okazja do spróbowania dań tradycyjnej kuchni czeskiej. Sugerowane tutaj miejsca są standardowymi restauracjami, w których można zjeść dobre lub poprawne klasyki kulinarne naszych południowych sąsiadów. W Kutnej Horze na uwagę zasługują dobrze oceniane przez gości restauracje Staročeská restaurace V Ruthardce oraz Restaurace Dačický. Praga oferuje oczywiście znacznie więcej propozycji, wśród których można wymienić Restaurace Malostranská beseda, U Glaubiců, Restaurace Profesní dům (najtańsza z trzech tu wymienionych) – wszystkie znajdujące się przy rynku Malej Strany. Po drugiej stronie Wełtawy można zajrzeć do następujących miejsc: Restaurace V Cípu Michalská czy U Dvou koček, gdzie od poniedziałku do piątku w godzinach południowych powinniśmy zjeść danie główne z oferty dań dnia (POLEDNÍ MENU) za nieco ponad 20 zł! 

Gdzie wypić piwo w Kutnej Horze

Tutaj można połączyć posiłek z wypiciem miejscowego piwa z browaru Měšťanský pivovar v Kutné Hoře, które dostępne jest choćby we wspomnianej wcześniej restauracji Dačický.

Kufel dobrego jasnego i ciemnego piwa

Praga i Kutna Hora, a może jeszcze …

Wycieczka „Praga i Kutna Hora” może być także okazją do przeznaczenia choćby dodatkowego dnia na zwiedzanie kolejnego z czeskich miast lub miasteczek. Do najpopularniejszych opcji w tym zakresie, oprócz wizyty w Kutnej Horze, należy zaliczyć wypad do Karlovych Warów – najbardziej znanego czeskiego uzdrowiska, czy też zamku Karlštejn. Nie można zapomnieć także o Ołomuńcu, Brnie, Morawskim Krasie lub Pardubicach, które mogą stanowić ciekawy przerywnik w podróży do stolicy Republiki Czeskiej.

Z Pragi można także w rozsądnym czasie dotrzeć do Niemiec, do choćby Drezna (około 2,5 godziny jazdy autokarem) lub Norymbergi (około 3,5 godziny jazdy), co może stanowić dodatkową atrakcję wyjazdu.

Jedźmy zatem do Pragi i Kutnej Hory, gdyż są to miasta warte naszych odwiedzin oraz odkrywania ich bardziej i mniej znanych miejsc.