Wycieczka do Czech do Pragi
Wycieczka do Czech do Pragi i Kutnej Hory. Widok na miasto Kutna Hora

Wycieczka do Czech do Pragi i Kutnej Hory

Wycieczka do Czech do Pragi i Kutnej Hory to propozycja dla wszystkich grup chcących poznać zarówno stolicę Republiki Czeskiej, a także wybrane miasto położone poza Pragą. W tym programie jest to Kutna Hora, której zabytkowa część została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Grupom chcącym skoncentrować się na poznaniu czeskiej stolicy polecamy zamieszczony w linku program wycieczki do Pragi na dwa lub trzy dni.

Praga i Kutna Hora
(3 dni)

Proponowany program wycieczki:

1 dzień

Wyjazd z Polski z umówionego miejsca w godzinach porannych i przejazd przez Republikę Czeską do Kutnej Hory. Rozpoczęcie zwiedzania od wizyty w dzielnicy Sedlec, gdzie znajduje się Kaplica Czaszek.  Następnie przejazd do centrum miasta na zwiedzanie w formie spaceru, m.in.: przejście przez Plac Palackiego do Dworu Wałaskiego oraz Kościoła św. Jakuba. Następnie spacer koło Kolegium Jezuickiego do Kościoła św. Barbary, a następnie do Kamiennej Studni oraz Kolumny Niepokalanej Marii Panny. Po zwiedzeniu miasta i czasie wolnym przejazd do Pragi do hotelu. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

2 dzień

Śniadanie i wyjazd na zwiedzanie Pragi.  Rozpoczęcie zwiedzania od przejścia przez część dzielnicy Mala Strana z rzeźbą „Sikających” oraz najwęższą praską uliczką. Następnie spacer po części wyspy Kampa do Ściany Lennona i dalej przez Plac Maltański do Mostu Karola. Przejście mostem na drugą stronę Wełtawy do Starego Miasta i spacer koło Teatru Stanowego i Karolinum (pierwsza siedziba uniwersytetu praskiego) do Rynku Staromiejskiego z ratuszem i słynnym zegarem astronomicznym – Orlojem. Przerwa do dyspozycji grupy, a po niej spacer  przez Josefov (dawną dzielnicę żydowską), ulicę Celetną oraz ulicę Na příkopě do Placu Świętego Wacława. Przejście przez plac w stronę autokaru i powrót do hotelu na obiadokolację. Wieczorem możliwość wyjazdu do centrum miasta na indywidualny spacer. Istnieje także możliwość zorganizowania obiadokolacji w restauracji w centrum Pragi lub kolacji integracyjnej. Powrót do hotelu, nocleg.

3 dzień

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu i kontynuacja zwiedzania Pragi. Spacer rozpocznie przejście od Klasztoru Strahovskiego przez Plac Loretański z klasztorem z praską Loretą do Placu Hradczańskiego. Następnie przejście przez dziedzińce zamku na Hradczanach oraz zwiedzanie Katedry św. Wita, Starego Pałacu Królewskiego, Bazyliki św. Jerzego oraz Złotej Uliczki. m.in.: Loreta, Hradczany z Zamkiem Praskim,, katedrą św. Wita, Złotą Uliczką. Następnie przejście ulicą Nerudy do centrum barokowej dzielnicy Mala Strana. Po przerwie dalszy spacer koło budynku sejmu Republiki Czeskiej oraz senatu (Pałac Wallensteina) i przylegających do niego ogrodach. Po zwiedzaniu wyjazd z Pragi w godzinach popołudniowych i powrót do Polski do miejsca wyjazdu w godzinach nocnych.

Cena:

Kalkulowana indywidualnie na podstawie specyfikacji otrzymanej od Klienta
Aby otrzymać indywidualną ofertę dla Państwa grupy proszę o kontakt z biurem

Wycieczka do Czech do Pragi i Kutnej Hory 

jest jedną z propozycji LIPSA TRAVEL

Sprawdź podobne wycieczki:

Piwna Praga

 Praga i Karlove Vary 

 Wyjazd motywacyjny do Czech

Dwudniowa wycieczka na Morawy

Wycieczka do Czeskiego Krumlova i Południowych Czech

Wycieczka do Czech do Pragi – z wizytą w jednej z najciekawszych stolic Europy

Wycieczka do Czech … do Pragi, oczywiście! Jest to prawdopodobnie najbardziej oczywiste skojarzenie, kiedy przychodzi nam zdecydować, gdzie wybrać się na wycieczkę grupową do kraju naszych południowych sąsiadów. I jest to wybór naprawdę trafny, ponieważ Praga jeśli już nie zachwyca odwiedzających, to z pewnością bardzo im się podoba.

Dzielnice Hradczany, Mala Strana i Stare Miasto to miejsca z niepowtarzalną strefą zabytkową, której może im pozazdrościć każde z polskich miast. O wartości i unikalności praskich zabytków niech świadczy także fakt, że od 1992 historyczne centrum miasta, o niebagatelnej powierzchni ponad 11 km² (dla porównania w Krakowie to 1,5 km²), zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie trzeba być wielkim miłośnikiem architektury i sztuki, żeby docenić piękno Katedry św. Wita, harmonijną barokową zabudowę Malej Strany, średniowieczna strukturę Mostu Karola czy rewelacyjny widok na wieże Kościoła Marii Panny przed Tynem, który rozciąga się z rynku Starego Miasta.

Wycieczka do Czech do Pragi

Praga, to także miejsce łączące klimat międzynarodowego miasta turystycznego ze swojską atmosferą widoczną nawet w kultowych piwiarniach, jak choćby U Zlatého Tygra, gdzie zarezerwowane jest miejsce lub stolik dla stałych, lokalnych bywalców danego lokalu. Atmosferę Pragi warto także poznać po zmroku  spacerując i podziwiając jej podświetlone zabytki lub też siedząc przy kuflu piwa chłonąć atmosferę czeskiej hospody.

Piwo i Praga to kolejne trafne skojarzenie, a czeskiego piwa można spróbować praktycznie na każdym kroku. W historycznym i turystycznym centrum dominują czeskie propozycje koncernowe w postaci piwa Pilsner Urquell lub Staropramen, ale także dostępne są piwa warzone przez browary restauracyjne, jak choćby U Tří růží czy Staroměstský pivovar U Supa. Poszukując lokali nastawionych zdecydowanie bardziej na lokalnego odbiorcę można wybrać się do dzielnicy Žižkov i jej restauracji oraz piwiarni.

 

Wycieczka do Czech do Pragi na kufel jasnego i ciemnego piwa

Co zjeść i wypić będąc w Pradze

Wycieczka do Czech do Pragi to także okazja do spróbowania tradycyjnych dań kuchni czeskiej. Nie są to skomplikowane i bardzo wyszukane potrawy, ale z pewnością smaczne i jak łatwo będzie zauważyć, w wielu przypadkach podobne do kulinarnych propozycji z Austrii i Niemiec. Poniżej znajduje się wybór kilku dań, które stanowią klasykę i najpopularniejsze propozycje czeskiej gastronomii:

Zupy

Kuřecí/hovězí vývar – rosół z kury/wołowiny; zupa, która pojawia się praktycznie w każdej restauracji

Česneková polévka – zupa czosnkowa robiona na wiele sposobów; bardzo często jest to rosół do którego dodaje się przeciśniętego na prasce czosnku, a w wersjach „na bogato” dodawane są również pokrojone na plastry kawałki szynki, ser i żółtko jaj.

Gulašóvá polévka – zupa gulaszowa przygotowywana z wołowiny

Kulajda – gęsta zupa na śmietanie z dodatkiem grzybów oraz jaj i ziemniaków

Zelňačka/zelná polévka – bardzo dobry i ciekawy odpowiednik polskiego kapuśniaku o kwaskowato-słodkim smaku; bardzo często zupa przygotowywana jest z kiełbasą, wędzonym boczkiem.

Zupa gulaszowa podczas wycieczki do Pragi

Dania główne

Vepřo-knedlo-zelo – czyli pieczeń wieprzowa ze słodko-kwaśna kapustą i knedlem (bułczanym lub ziemniaczanym). Potrawa dostępna praktycznie we wszystkich restauracjach pod nazwą, np. Vepřový vrabec se zelím.

Svičková na smetaně – polędwica (najczęściej jednak wołowina) w gęstym sosie na bazie warzyw i śmietany; mięso podawane jest z knedlami oraz plastrem cytryny i żurawiną.

Hovězí guláš – gęsty gulasz wołowy podawany z knedlami

Vepřový/kuřecí řízek – to po prostu kotlet wieprzowy/z kurczka

Kuřecí/kačí stehno – udko z kurczka/kaczki podawane, zwłaszcza w przypadku kaczki, z czerwoną słodko-kwaśną kapustą oraz knedlem

Smažeńý sýr s hranolkami – smażony ser z frytkami; absolutna bezmięsna klasyka kuchni czeskiej podawana najczęściej z sosem tatarskim zwanym tu tatarská omáčka.

Smažený hermelín – smażony ser typu camembert (Hermelin to jego czeska wersja z własną nazwą) podawany z frytkami.

Tatarák – to po prostu tatar wołowy.

Palačinki – naleśniki

Mówiąc o daniach głównych warto wspomnieć o jednym fakcie, który nadal zaskakuje, dziwi i czasami powoduje narzekanie ze strony polskich turystów. Brak surówek! Tak, tradycyjna kuchnia czeska nie zna pojęcia surówki, a bardzo często jedynym dodatkiem warzywnym do dania są trzy ćwiartki pomidora oraz kilka plastrów zielonego ogórka.

Vepro knedlo zelo - klasyka kuchni czeskiej

Przekąski i jedzenie uliczne

Utopenec – kiełbasa typu Špekáček lub parówki oraz kiełbaski typu serdelek marynowane w zalewie octowej z dodatkiem cebuli; bardzo popularny dodatek do piwa dostępny w wielu piwiarniach.

Nákladaný hermelín – czeski ser pleśniowy typu camembert marynowany w oleju z przyprawami i cebulą

Topinka – podsmażona na oleju kromka chleba potarta czosnkiem i bardzo często podawana do tatara

Tlačenka – pokrojony na plastry salceson

Párek v rohliku – czyli po prostu „parówka w podłużnej bułce” lub inaczej francuski hot-dog.

Langoš – pomimo, że potrawa typowo węgierska to bardzo często spotykana jako „street food” w Czechach. W uproszczeniu placek na drożdżach pieczony na głębokim oleju i podawany z różnymi sosami, posypany serem.

Pražská šunka – zapeklowana, podgotowana a następnie grillowana na ulicznych stoiskach kita wieprzowa

Napoje

Oczywistym dopełnieniem posiłku są napoje, a tu warto wspomnieć o choćby trzech, które są charakterystyczne dla Republiki Czeskiej.

Po pierwsze piwo! A to dlatego, że jest to czeski napój narodowy i jest dobry nawet w wykonaniu dużych browarów, a wycieczka do Czech do Pragi bez choć jednego kufla byłaby niepełna. Co skłania często do wypicia piwa, to fakt, który może zaskakiwać – często duże piwo jest tańsze niż mały sok pomarańczowy!

Najczęściej spotkamy się z propozycjami dużych czeskich producentów, jednak i koncernowy Pilsner w ciepły dzień, nalany w odpowiedni sposób, tzw. čepovaný ma swój smak. Oczywiście zachęcamy do poszukiwania browarów restauracyjnych, których w centrum miasta jest kilka, a które proponują dobre rzemieślnicze piwa. Z czeskiej klasyki piwnej należy spróbować piwa jasnego (světlé pivo) oraz piwa ciemnego (tmavé pivo) – jest to charakterystyczny produkt dla czeskiego, niemieckiego i austriackiego piwowarstwa produkowany ze słodów palonych i nie jest odpowiednikiem porteru lub słodkiego „Karmi”. Często w karcie piw znajdziemy oznaczenie „desítka” czy „dvanáctka” lub takie same oznaczenia cyfrowe oznaczające zawartość ekstraktu (a nie alkoholu) w piwie.

Po drugie wino! Tak, wino i to te produkowane na terenie Republiki Czeskiej na Morawach lub np. w okolicach Mělnika i Litoměřic. Warto polecić tu głównie wina białe, które prezentują wysoki poziom, a wśród których można polecić Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský oraz Rulandské šedé.

Po trzecie – Kofola! W uproszczeniu odpowiedź na znane napoje noszące w nazwie słowo cola. Warto spróbować będąc w Czechach.

Wycieczka do Czech do Pragi i …

Wycieczka do Czech do Pragi może być także okazją do przeznaczenia choćby jednego dnia na zwiedzanie jednego z innych czeskich miast lub miasteczek. Do najpopularniejszych opcji w tym zakresie należy zaliczyć zwiedzanie miasta Kutna Hora, które podobnie jak Praga wpisane jest na listę UNESCO, Karlovych Warów – najbardziej znanego czeskiego uzdrowiska, czy też zamku Karlštejn. Nie można zapomnieć także o Ołomuńcu, Brnie, Morawskim Krasie lub Pardubicach, które mogą stanowić ciekawy przerywnik w podróży do stolicy Republiki Czeskiej.

Z Pragi można także w rozsądnym czasie dotrzeć do Niemiec, do choćby Drezna (około 2,5 godziny jazdy autokarem) lub Norymbergi (około 3,5 godziny jazdy), co może stanowić dodatkową atrakcję wyjazdu.

Jedźmy zatem do Pragi, gdyż jest to miasto warte naszych odwiedzin oraz odkrywania jej bardziej i mniej znanych miejsc.