Przejdź do treści

Wycieczki dla grup autokarem i samolotem|Wyjazdy na wino i piwo

Wycieczka do Bawarii ze zwiedzaniem zamku Neuschwanstein
Wycieczka do Bawarii z rejsem po Jeziorze Królewskim

Wycieczka do Bawarii dla grup

Wycieczka do Bawarii to program koncentrujący się na południowej części regionu, która dla wielu odwiedzających jest uosobieniem „bawarskości”. To tutaj spotkamy alpejskie krajobrazy, mężczyzn noszących tradycyjne skórzane spodnie Ledderhosen oraz prawdopodobnie najczęściej fotografowany niemiecki zamek – Neuschwanstein. W programie wycieczki pobyt w Alpach Berchtesgadeńskich, zwiedzanie Monachium i zamku Neuschwanstein oraz Garmisch-Partenkirchen z wyjazdem na górę Wank lub Zugspitze.

Program wycieczki można wydłużyć zgodnie z życzeniem grupy i dodać do niego zwiedzanie tak interesujących miast, jak Norymberga, Bamberg czy Rothenburg ob der Tauber.

Bawaria Południowa
(4 dni)

Proponowany program wycieczki:

1 dzień

Wyjazd z Polski z umówionego miejsca w godzinach nocnych. Przejazd przez teren Republiki Czeskiej i Austrii do Niemiec. W godzinach przedpołudniowych przyjazd w Alpy Berchtesgadeńskie położone w okolicach Berchtesgaden i możliwość przejazdu drogą widokową Rossfeld, która wznosi się na wysokość 1 570 metrów lub wyjazd na szczyt Kehlstein 1834 m.n.p.m. („Orle Gniazdo”), który znany jest z budynku herbaciarni wzniesionej dla Adolfa Hitlera. Przy przy złej pogodzie proponowany jest spacer po historycznym centrum Berchtesgaden: przejście przez Marktplatz do Schlossplatz, przy którym znajduje się Zamek Berchtesgaden oraz Kościół św. Piotra i Jana. Następnie przejazd nad jezioro Königsee i rejs łodzią do kościoła św. Bartłomieja. Po rejsie przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

2 dzień

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Monachium na całodzienne zwiedzanie miasta. Po przyjeździe przejście przez tereny olimpijskie ze Stadionem i Wieżą Olimpijską oraz wstęp do Muzeum BMW. Następnie przejazd do historycznego centrum Monachium na zwiedzanie w formie spaceru. Przejście od Kościoła Teatynów przez zabudowania Rezydencji (siedziba królów Bawarii) i dalej do Katedry Najświętszej Marii Panny. Kolejne punkty na trasie zwiedzania to neogotycki Nowy Ratusz, Stary Ratusz i Nowy Ratusz oraz jedna z najsłynniejszych piwiarni w mieście i Bawarii – Hofbräuhaus am Platzl. Po zwiedzaniu i czasie wolnym przejazd do hotelu w okolicach Garmisch-Partenkirchen (po niemieckiej lub austriackiej stronie granicy). Po przyjeździe zakwaterowanie oraz obiadokolacja i nocleg. 

3 dzień

Śniadanie i przejazd do Garmisch-Partenkirchen na spacer po centrum miejscowości. Następnie przejazd pod skocznię narciarską Grosse Olimpiaschanze, znaną z noworocznego konkursu skoków narciarskich w ramach Turnieju Czterech Skoczni. Po zwiedzeniu terenu skoczni wyjazd kolejką na górę Wank 1780 m.n.p.m., z której rozpościera się panorama Alp Bawarskich z najwyższym szczytem Niemiec górą Zugspitze 2962 m.n.p.m. (Możliwy jest także wyjazd kolejką na Zugspitze.) Przejazd do miejscowości Ettal, gdzie znajduje się klasztor benedyktynów oraz okazała barokowa bazylika Wniebowzięcia Marii Panny oraz wizyta w miasteczku Oberammergau, znanym ze swoich malowanych domów. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

* W tym dniu możliwe jest także zorganizowanie bawarskiej kolacji regionalnej.

4 dzień

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, wyjazd do miejscowości Hohenschwangau na zwiedzanie najbardziej znanego zamku wzniesionego na polecenie króla Bawarii Ludwika II –  zamku Neuschwanstein. Położony jest on w malowniczej scenerii Alp Bawarskich i bardzo często opisywany jest jako zamek z bajek Disneya. Po zwiedzeniu obiektu wyjazd w drogę powrotną do Polski z możliwością krótkiego zwiedzania kościoła pielgrzymkowego w miejscowości Wies.  Kontynuacja przejazdu do kraju i powrót do miejsca wyjazdu w godzinach nocnych kolejnego dnia.

Cena:

Kalkulowana indywidualnie na podstawie specyfikacji otrzymanej od Klienta
Aby otrzymać indywidualna ofertę dla Państwa grupy proszę o kontakt z biurem

Wycieczka do Bawarii jest jedną z propozycji LIPSA TRAVEL

Oferta skierowana jest do grup zorganizowanych

Sprawdź podobne wycieczki:

Bawaria Północna i Czeski Krumlov

Frankonia i Karlove Vary

Piwo, piła, samochody – wycieczka na piwo do Bawarii

Salzburg z wypadem w Alpy Bawarskie

Tyrol

Wycieczka do Bawarii – w krainie zabytkowych miast i miasteczek, alpejskich krajobrazów i piwa

Bawaria – najprawdopodobniej najbardziej znany i rozpoznawalny region Niemiec, który pojawia się jako najczęstsza odpowiedź na pytanie o nazwę regionu lub kraju związkowego położonego w Niemczech. Nic w tym dziwnego, bo Bawaria to region, który słynie z malowniczych krajobrazów – zwłaszcza w swojej alpejskiej i przedalpejskiej części; średniowiecznych miast i miasteczek oraz idyllicznych wiosek. To także symbol niemieckiego dobrobytu z miejscami, wydarzeniami i firmami rozpoznawalnymi na całym świecie. Przecież to tutaj znajduje się najczęściej fotografowany zamek Niemiec – Neuschwanstein, w Monachium odbywa się największy i najbardziej znany festiwal piwny świata Oktoberfest, a swoją siedzibę ma jeden z najlepszych klubów piłkarskich naszego globu – Bayern Monachium. To także w Bawarii produkowane są samochody BMW oraz Audi.

Nic więc dziwnego, że wycieczka do Bawarii jest jednym z turystycznych marzeń dla odwiedzających z całego świata, którzy bardzo chętnie tu przybywają i zachwycają się jej krajobrazami, zabytkami oraz przywiązaniem  do tradycji.

Wycieczka do Bawarii. Widok na kościół z Alpami w tle.

Bawaria – co nieco o regionie

Bawaria to największy z szesnastu krajów związkowych znajdujących się w Niemczech, który zamieszkiwany jest przez ponad 13 milionów ludzi, a którego stolica jest Monachium, będące trzecim największym miastem kraju. Z kolejnych największych miast wymienić trzeba Norymbergę, Augsburg, Regensburg (Ratyzbona) oraz Ingolstadt. To także region z najlepiej rozwiniętą ekonomią pośród wszystkich krajów związkowych Niemiec, a wysokość jego produktu krajowego brutto była w 2019 roku wyższa niż w Polsce! 

Bawaria jest zróżnicowana pod względem krajobrazowym, a do najbardziej pocztówkowych i malowniczych miejsc, które dla wielu turystów są uosobieniem regionu, należy obszar Alp Bawarskich oraz Przedgórza Alpejskiego. A do tego występujące na tamtym terenie, w całkiem sporej ilości, jeziora dopełniają ten romantyczny obraz.

Obecny kraj związkowy Bawaria to pod względem historycznym trzy odrębne obszary: Bawaria (ogólnie ujmując południowa część kraju związkowego, zwana także „właściwą” lub „starą Bawarią”), Frankonia oraz Szwabia. Warto zwracać na to uwagę, ponieważ wymienione krainy historyczne różnią się od siebie uwarunkowaniami historycznymi oraz kulturowymi, np. mieszkańcy historycznej Bawarii to w ogromnej większości katolicy, ale już w wielu zakątkach Frankonii większość stanowią luteranie.

flaga kraju związkowego Bawaria

Wycieczka do Bawarii szlakiem miast i miasteczek

Chyba najbardziej oczywistym skojarzeniem w tej kategorii jest Monachium, aczkolwiek trzeba przyznać, że w kraju związkowym Bawaria znajduje się wiele miast i miasteczek, które ze względu na swój historyczny charakter, dobrze zachowane stare części miasta oraz zabytki, wzbudzają większy zachwyt odwiedzających. Dłuższa wycieczka do Bawarii koncentrująca się na jej większych i mniejszych miastach nie może pominąć choćby niektórych z podanych poniżej miejsc:

Monachium – może architektonicznie nie tak porywające, jak część wymienionych poniżej miast, ale posiadające wiele miejsc, które trzeba zobaczyć będąc w Bawarii. Do najpopularniejszych miejsc zaliczyć trzeba Stadion Olimpijski i położone nieopodal niezwykle ciekawe muzeum samochodów BMW, Pałac Nymphenburg oraz Stare Miasto z tzw. Rezydencją i imponującym neogotyckim ratuszem. Nie można zapomnieć także o monachijskich piwiarniach z najbardziej znaną Hofbräuhaus am Platzl na czele. Więcej ciekawych oraz praktycznych informacji na temat miasta można znaleźć we wpisie z bloga „Podróże po Europie” „Monachium – zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne”.

Norymberga – drugie największe miasto kraju związkowego Bawaria z bardzo ciekawą starówką odbudowana po zniszczeniach II wojny światowej. Wśród najważniejszych zabytków warto wymienić zabudowania Zamku Norymberskiego, kościół św. Sebalda z dziełami Wita Stwosza, czy też kościół Najświętszej Marii Panny. Warto także wspomnieć o pozostałościach architektonicznych z niechlubnej, nazistowskiej historii miasta, gdzie dominantą jest Hala Kongresowa z bardzo ciekawą ekspozycją multimedialną opisującą rządy nazistów i Adolfa Hitlera w Niemczech. Nie można także zapomnieć, że Norymberga jest organizatorem jednego z najciekawszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie.

Ratyzbona (Regensburg) – położone nad Dunajem miasto o średniowiecznym charakterze. Do najbardziej znanych zabytków należą słynny Kamienny Most oraz gotycka katedra św. Piotra. Warto spokojnie pospacerować ulicami miasta i poczuć jego klimat, a także usiąść na kufel miejscowego piwa, bo przecież wycieczka do Bawarii bez spróbowania jej najważniejszego napoju nie byłaby kompletna.

Bamberg – malownicze miasto, którego najważniejszym miejscem jest Plac Katedralny z Archikatedrą św. Piotra i św. Jerzego oraz Starym Dworem i Nową Rezydencją będącymi dawniej siedzibami biskupów. Nie można pominąć także Starego Ratusza, który wzniesiono na środku rzeki Regniz, która przepływa przez miasto. Ale nie tylko zabytki przyciągają do Bambergu! Równie mocno czyni to miejscowe piwo dymione/wędzone (Rauchbier) warzone z podwędzonego słodu, które podawane jest w licznych miejscowych browarach restauracyjnych. Wśród nich najbardziej znany jest browar Schlenkerla, który działa od 1405 roku.

Rothenburg ob der Tauber – dla wielu odwiedzających jedno z najbardziej klimatycznych i malowniczych miejscowości w całych Niemczech. Otoczone jest murem obronnym, który skrywa średniowieczne miasteczko z piękna zabudową, wśród której można także spotkać liczne przykłady budownictwa szachulcowego. Dla miłośników Bożego Narodzenia gratką jest muzeum tych świąt z ekspozycją związana z tradycjami świątecznymi i prezentami na nie przygotowanymi. Poniżej jedna z ulic w Rothenburgu, a o wile więcej zdjęć można znaleźć we wpisie blogowym „Rothenburg ob der Tauber – Szlakiem Romantycznym przez Frankonię”.

Wycieczka do Bawarii z wizytą w Rothenburg ob der Tauber

Pasawa (Passau) – miasto położone w miejscu, gdzie rzeka Inn wpada do Dunaju. I to właśnie w widłach tych dwóch rzek znajduje się bardzo sympatyczne stare miasto warte spokojnego spaceru aż do Dreiflüsseeck, czyli miejsca gdzie do Dunaju wpada Inn oraz dodatkowo rzeka Ilz. Nad miastem góruje położona na drugim brzegu Dunaju twierdza Veste Oberhaus, z której rozciąga się bardzo ładna panorama Pasawy.

Würzburg – miasto położone w historycznej Frankonii mogące pochwalić się całkiem ciekawym historycznym centrum. Do najważniejszych zabytków zaliczyć trzeba Twierdzę Marienberg, siedzibę biskupów – tzw. Rezydencję, kamienny most nad rzeka Men oraz katedrę św. Kiliana.

Dinkelsbühl – kolejne urocze miasteczko ze średniowiecznym klimatem. Nie ma tu spektakularnych zabytków, ale warto poświęcić mu trochę czasu na spokojny spacer, zwłaszcza, że można się spodziewać zdecydowanie mniej turystów niż we wspomnianym wcześniej Rothenburgu.

Lindau – bardzo ciekawe stare miasto położone malowniczo na wyspie na Jeziorze Bodeńskim. Można je opisać jako miejsc ze średniowiecznym charakterem dopełnianym przez klimat dziewiętnastowiecznego kurortu z promenadą i ładnymi widokami sięgającymi Alp szwajcarskich i austriackich.

Berchtesgaden – niewielkie miasteczko o charakterze górskiego kurortu, położone w Alpach Berchtesgadeńskich nieopodal Salzburga.

Garmisch-Partenkirchen – najbardziej znana górska miejscowość turystyczna w kraju przyciągająca turystów możliwością wjazdu na najwyższy szczyt Niemiec – Zugspitze, terenami narciarskimi, a także znana z noworocznego konkursu skoków narciarskich zaliczanego do prestiżowego Konkursu Czterech Skoczni.

Neuburg an der Donau – niewielkie miasteczko z uroczym starym miastem, uliczkami z malowniczymi zaułkami oraz renesansowym zamkiem z bardzo ciekawym dziedzińcem.

Oczywiście, wymienione miejsca to tylko jedne z najciekawszych propozycji w tej kategorii w Bawarii. Listę miast i miasteczek wartych odwiedzin można uzupełnić przynajmniej o kilka następnych, np. Füssen, Kempten, Coburg, Augsburg, Ansbach czy Burghausen.

Wycieczka do Bawarii ze zwiedzaniem Wurzburgu

Pozostałe atrakcje Bawarii

Wymienione wcześniej miejsca to tylko część atrakcji wyjazdu do Bawarii, a poniżej znajdują się kolejne propozycje, które co najmniej warto lub trzeba umieścić w programie dłuższego zwiedzania tego regionu.

Zamki i pałace

Część z obiektów tego typu została już wymieniona przy opisie wybranych miast, a te kolejne prezentowane poniżej to tylko najbardziej oczywiste propozycje z listy twierdz, zamków i pałaców znajdujących się na terenie kraju związkowego Bawaria.

Pałac Linderhof – neorokokowy pałac z XIX wieku otoczony ogrodem, który wzniesiono dla władcy Bawarii – Ludwika II, a w którym władca rzeczywiście przez dłuższy czas mieszkał.

Zamek Burghausen – prawdziwa średniowieczna twierdza wznosząca się nad rzeką Salzach na pograniczu Bawarii i Austrii. Co więcej, jest to najdłuższy zamek świata liczący sobie trochę ponad 1 km długości!

Nowy Pałac na wyspie Herreninsel – kolejny pałac, którego budowę zlecił Ludwik II. Pałac wzorowany jest na Wersalu, aczkolwiek śmierć króla spowodowała zatrzymanie prac i projekt nie został nigdy dokończony.

Zamek Neuschwanstein – najczęściej fotografowany zamek Niemiec, położony w malowniczej scenerii Alp Bawarskich. Iście bajkowy wygląd zamku wzorowany jest na średniowiecznych twierdzach, lecz sam obiekt został wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku. Wycieczka do Bawarii, zwłaszcza jej południowej części, nie może się odbyć bez wizyty w Neuschwanstein, o czym świadczą tłumy turystów tu przybywających. Najbardziej znany obiekt wzniesiony na polecenie króla bawarskiego – Ludwika II.

Widok na zamek Neuschwanstein z Alpami w tle.

Przyroda

Wycieczka do Bawarii to także okazja do spotkania z fascynująca przyrodą, zwłaszcza gdy koncentrujemy się na alpejskiej części regionu.

Zugspitze – najwyższy szczyt Niemiec sięgający wysokością 2962 metrów, a z którego rozciąga się dookólna panorama na około 400 alpejskich szczytów znajdujących się w 4 krajach. Podróż na szczyt podzielona jest na dwa odcinki: pierwszy pokonuje się koleją zębatą a następny, na szczyt, imponująca koleją linową.

Kőnigsee (Jezioro Królewskie) – jezioro alpejskie położone 10 minut jazdy od Berchtesgaden. Rejs po jeziorze do kościoła św. Bartłomieja dostarcza pięknych widoków na wschodnia ścianę szczytu Watzman, który wznosi się na wysokość 2713 metrów.

Kehlstein – szczyt o wysokości 1834 metrów położony nieopodal Berchtesgaden. Najbardziej znany jest z herbaciarni wzniesionej w okolicach szczytu dla Adolfa Hitlera, a której budynek przetrwał do dzisiaj. Już sam wjazd na Kehlstein dostarcza niezapomnianych emocji, kiedy autobusy z turystami pną się wąską drogą do parkingu pod szczytem, z którego, po przejściu tunelem, wjeżdża się do zabudowań na szczycie windą pamiętającą okres III Rzeszy.

Partnachklamm – malowniczy wąwóz rzeki Partnach, którego głębokość sięga 80 metrów, a wzdłuż którego prowadzi ścieżka turystyczna. Warto tu wstąpić będąc w Ga-Pa.

Wank – szczyt o wysokości 1780 m wznoszący się nad Garmisch-Partenkirchen; prowadzi na niego kolej linowa z miasta, a tereny wokół stacji górnej kolejki oferują piękne widoki na Alpy – w tym na masyw Zugspitze.

Szczyt Kehlstein w Alpach Bawarskich

Bawaria – o kuchni słów kilka

Piwo, golonka i kiełbasa to chyba najczęstsze skojarzenia, które przychodzą nam na myśl, kiedy przychodzi nam wymienić charakterystyczne bawarskie lub niemieckie potrawy. I tak naprawdę są to dobre skojarzenia, ponieważ golonkę w Bawarii przygotowuje się znakomicie, różne odmiany kiełbas i kiełbasek są chlubą wielu miast, a piwo ma status produktu spożywczego (nie alkoholu!) i jest nieodzowna częścią lokalnej kultury i tradycji.

Kuchnia bawarska jest podobna do kuchni części regionów austriackich oraz do kuchni czeskiej i spotkamy w niej tradycyjnie kilka odmian knedli, kiszona kapustę oraz pieczenie wieprzowe. W wielu przypadkach podawane porcje są naprawdę bardzo duże i mogą stanowić wyzwanie dla jedzących mniejsze ilości.

Potrawy i dania główne

Schweinshaxe – najbardziej znany na całym świecie klasyk kuchni bawarskiej, czyli golonka! Po trwającym kilka dni peklowaniu pieczona jest w niskiej temperaturze, tak aby mięso w środku było soczyste, a skórka na wierzchu lekko podpieczona i chrupiąca.

Bratwurst – zbiorcza nazwa dla kiełbas przyrządzanych z wieprzowiny, wołowiny i cielęciny, a które są smażone, pieczone lub przygotowywane na ruszcie. W Bawarii spotkamy kilkanaście rodzajów tych kiełbas, które różnią się nie tylko przepisami, ale również wielkością (grubość i długość) oraz liczbą w jakiej pojawiają się na talerzu. Na przykład kiełbaski norymberskie mają od 7 do 9 cm długości, wagę około 25 gram i podawane są w ilościach od trzech do sześciu par, czyli 6 do 12 sztuk.

Weiβwurst – gotowane białe kiełbaski (najlepiej cielęce), które są jednym z symboli kuchni Bawarskiej. Podawane są tradycyjnie ze słodką musztardą (Süßer Senf) oraz preclem (Brezel lub Breze/Brezn). Jako napój najlepiej sprawdza się bawarskie piwo pszeniczne.

Saure Zipfel – biała kiełbasa wolno gotowana w wywarze sporządzonym z octu i białego wina z dodatkiem cebuli i przypraw. Danie jest charakterystyczna potrawa dla kuchni frankońskiej.

Schäufele – pieczeń wieprzowa z łopatki podawana wraz z kością. Nazwa w języku niemieckim oznacza „łopatka” i podkreśla sposób w jaki mięso jest bardzo często podawane

Obatzter (Obatzda, Obazda) – pasta serowa bazująca głównie na serze typu Camembert, do którego dodaje się masła, sproszkowanej papryki, soli i pieprzu do smaku a także szczypiorku lub cebuli.

Zwiebelkuchen – ciasto drożdżowe, na górze którego znajduje się podduszona cebula – może być z dodatkiem pokrojonego boczku. Najczęściej potrawa spotykana we Frankonii.

Schupfnudeln – rodzaj lekko wrzecionowatych klusek wyrabianych z mąki i jajka podawanych z kiszona kapustą lub  w wersjach na słodko, np. z cynamonem, cukrem i ziarnami maku.

Nürnberger Lebkuchen – czyli „pierniki norybmerskie” o niezwykłym smaku i pełne bakali; warto spróbować zwłaszcza te od małych producentów bazujących na tradycyjnych recepturach i ręcznej robocie. Oczywiście te propozycje są droższe od produkcji przemysłowej, ale smak jest zdecydowanie lepszy.

Germknödel – kluska na parze z nadzieniem owocowym polana sosem waniliowym i posypana często ziarnami maku.

Oczywiście jest to kilka najbardziej klasycznych propozycji kulinarnych regionu, do których można także dodać kilka kolejnych: Kaiserschmarnn, Leberkässemmel, Käsespätzle, Dampfnudeln, Tellerfleisch (Tafelspitz) – większość z nich opisana została w tekście dotyczącym kuchni austriackiej.

Biała kiełbasa z preclem i słodką musztardą podczas wycieczki do Bawarii

Piwo

Niemal 650 mniejszych i większych browarów, najstarszy funkcjonujący na świecie browar Weihenstephan założony w 1040 roku, Bawarskie Prawo Czystości z 1516 roku – pierwsze prawo regulujące warzenia piwa o ponadlokalnym znaczeniu i około 130 litrów piwa wypitego przez statystycznego Bawarczyka (około 30 litrów więcej niż wypija statystyczny Niemiec) świadczy o tym, jakie jest znaczenie piwa w Bawarii. Dla przypomnienia powtórzmy jeszcze jeden fakt: piwo według lokalnego prawa nie jest zaliczane do alkoholi, ale do produktów spożywczych.

W powszechnej opinii za najbardziej piwne miejsce w Bawarii może uchodzić Monachium. To przecież tam odbywa się słynny Oktoberfest (najbliższy zaplanowany na 18.09 – 03.10.2021) , tam też działają duże i znane browary Paulaner, Hofbräu, Löwenbräu i Augustiner oraz funkcjonuje najbardziej znana piwiarnia regionu Hofbräuhaus am Platzl. Jednak najbardziej piwnym zakątkiem kraju związkowego Bawaria jest Górna Frankonia, gdzie funkcjonuje prawie 170 browarów a jej mieszkańcy wypijają jeszcze więcej piwa niż statystycznie Bawarczycy. To tutaj znajduje się Bamberg – kultowe miejsce na piwnej mapie Bawarii, a znane ze swojego piwa dymionego/wędzonego, 12 lokalnych browarów z najbardziej znanym Schlenkerla i posiadające cenioną słodownię Weyermann.

Jakich piw można się spodziewać i wypić podczas wycieczki do Bawarii? Przede wszystkim tradycyjnych stylów piwnych, w których region przoduje. Do najważniejszych zaliczyć trzeba następujące style:

Helles – jasne piwo typu lager dostępne w każdej restauracji i piwiarni

Dunkel – ciemne piwo typu lager z łagodnym słodowym smakiem

Bock – czyli koźlak; mocne ciemne piwo słodowe. Dostępne zazwyczaj sezonowo (grudzień i maj) i występuje w kilku odmianach: Maibock (Koźlak Majowy – zgodnie z nazwą dostępny na wiosnę na przełomie kwietnia i maja), Doppelbock (Koźlak Dubeltowy), Eisbock (Koźlak Lodowy z wysoką zawartością alkoholu do nawet 14 %), Festbock

Weissbier (Weizen) – piwo pszeniczne górnej fermentacji, które najczęściej jest mętne, co związane jest występowaniem drożdży w piwie, ale może występować w wersji klarownej – Kristalweizen. W smaku wyczuwalne nuty bananów i goździków.

Rauchbier –  w tłumaczeniu na język polski nazywane piwem dymionym lub wędzonym. Piwo powstające dzięki użyciu podwędzanych słodów i bardzo charakterystyczne dla miasta Bamberg.

Märzen – piwo marcowe; klasyk bawarskiego piwowarstwa z wyraźnym słodowym smakiem i aromatem, który do 1990 roku był oficjalnym piwem Oktoberfestu

Pils – w bawarskim wydaniu z wyrazistym smakiem i aromatem chmielowym oraz wyczuwalnymi nutami słodowymi

Radler – monachijski wynalazek; napój powstający ze zmieszania pilsa lub lagera z lemoniadą w stosunku 1:1

Russ – kolejna mieszanka, która powstaje tym razem ze zmieszania lemoniady z piwem pszenicznym w stosunku 1:1

Kufel piwa pszenicznego w ogródku piwnych w czasie wycieczki do Bawarii

Oczywiście, wszystkie wymienione tu atrakcje Bawarii to wycinek tego, co proponuje region. Znacznie więcej sugestii odnośnie zwiedzania Bawarii oraz różnorodnych informacji o regionie znaleźć można oficjalnym portalu turystycznym regionu – Bawaria Travel.