Przejdź do treści

Wycieczki dla grup autokarem i samolotem|Wyjazdy na wino i piwo

Wycieczka winiarska na Morawy widok na pałac w Lednicy z
Wycieczka winiarska na Morawy, kielizki z winem w piwniczce winnej

Wycieczka winiarska na Morawy 

Wycieczka winiarska na Morawy Południowe to idealny wybór na rozpoczęcie przygody z wyjazdami winiarskimi. To niezwykła mieszanka malowniczych widoków na wzgórza Palavy, zgoła południowoeuropejskiej atmosfery zabytkowego Mikulova i pięknych pałaców i ogrodów w Valticach i Lednicy. Oczywiście to także winiarstwo i winiarze specjalizujący się w produkcji win białych wielokrotnie nagradzanych na międzynarodowych konkursach. 

Wycieczkę można zorganizować także w opcji trzy i czterodniowej łącząc jej program z wizytą w Dolinie Wachau (Austria) lub innymi miejscami na Morawach.

Wina Południowych Moraw
(2 dni)

Proponowany program wycieczki:

1 dzień

Wyjazd z umówionego miejsca we wczesnych godzinach porannych i przejazd przez teren Republiki Czeskiej do Mikulova. Po przyjeździe do miasteczka spacer przez rynek z kolumną Świętej Trójcy i grobowcem rodu Dietrichstein na teren Wzgórza Zamkowego i wstęp na ekspozycję winiarską. Jej najważniejszym eksponatem jest największa renesansowa beczka na wino w Europie. Po zwiedzaniu pierwsza degustacja win oraz jednodaniowy obiad w restauracji. Następnie przejazd do Austrii, do miejscowości Poysdorf na spacer po uliczce w piwniczkami winnymi oraz wizytę w sklepie z lokalnymi winami. Po pobycie w Poysdorfie przejazd do hotelu na Morawach, zakwaterowanie i czas na odświeżenie. Wieczorem przejazd do Valtickiego Podziemia na wieczorne zwiedzanie z degustacją win i przekąskami lub możliwość zorganizowania dłuższej kolacji z tradycyjnymi daniami morawskimi i czeskimi oraz degustacją win. Powrót do hotelu na nocleg.

2 dzień

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu i przejazd do miejscowości Lednice na zwiedzanie pałacu oraz krótki spacer w ogrodzie. Sam pałac był do 1945 roku własnością rodu Lichtenstein i służył im jako letnia rezydencja. Po zwiedzaniu pałacu przejazd do miejscowości Valtice na pierwszą degustację win. W miasteczku zaplanowany jest także krótki spacer po ogrodzie przy miejscowym pałacu oraz zwiedzanie zamkowych piwnic winnych oraz czas na zakupy w Narodowym Salonie Win. Po pobycie w Valticach przejazd do miejscowości Popice i zwiedzanie wybranej winnicy z degustacją win. Wyjazd z Popic późnym popołudniem i powrót do Polski do miejsca wyjazdu w godzinach wieczornych lub nocnych.

Ostateczny program i kolejność zwiedzania uzależniona jest od dostępności miejsc, w których planowane są degustacje i posiłki.

Cena:

Kalkulowana indywidualnie na podstawie specyfikacji otrzymanej od Klienta
Aby otrzymać indywidualną ofertę dla Państwa grupy proszę o kontakt z biurem

Wycieczka winiarska na Morawy „Wina Południowych Moraw” jest jedną z propozycji LIPSA TRAVEL

Oferta skierowana jest do grup zorganizowanych

Sprawdź podobne wycieczki:

 Wina okolic Mikulova

 Piwniczki i piwnice winiarskie Moraw

Wina Moraw Południowych i Doliny Wachau

Wycieczki do Czech – programy standardowe

Wycieczka winiarska na Morawy, czy wycieczka na wino do Czech?

Do Czech na wino? Przecież tam pije się piwo!

Takie odpowiedzi można jeszcze spotkać wśród polskich turystów kiedy zapytamy o kierunki turystyki winiarskiej. Rzeczywiście Republika Czeska w powszechnej świadomości nie kojarzy nam się z winem, co jednak powinno się zmienić, ponieważ jeden z jej malowniczych zakątków jest niezwykle ciekawym regionem winiarskim.

Morawy – wycieczki winiarskie dla wszystkich!

Tak, to właśnie Morawy, a zwłaszcza ich część położona w południowo-wschodniej części regionu przy granicy z Austrią i Słowacją jest najważniejszym regionem winiarskim w kraju i idealnie nadaje się na wszelkiego rodzaju wyjazdy winiarskie. To tutaj można spróbować białych win, których jakość co roku potwierdzana jest licznymi medalami przywożonymi przez morawskie wina i winiarzy z międzynarodowych konkursów winiarskich.

Coś dla siebie znajdą tu wszyscy zaczynający przygodę z winem oraz zagorzali miłośnicy win, którzy dokładnie wiedzą, które wina morawskich winiarzy chcą spróbować i które winnice chcą odwiedzić. Programy wizyt w miejscach związanych z winem i degustacji mogą mieć charakter luźnego zwiedzania, jak choćby w piwnicach w Čejkovicach, lub formę pogłębionej o wiedzę winiarską degustacji, którą można zaproponować w winiarstwie Gotberg. Dla turystów lubiących lub nie bojących się dłuższych przejść przygotowano możliwość spaceru po winnicach lub wędrówki pomiędzy miejscowościami winiarskimi i wizyty u lokalnych małych producentów win. Przykładem niech będzie tu „Dzień otwartych piwnic winiarskich” w miejscowości Pavlov czy „Festiwal otwartych piwnic” w Hustopeče.

Wycieczka z winem na Morawy to również możliwość zwiedzenia malowniczych i ciekawych miejscowości. Niezwykle uroczy Mikulov z zamkiem dominującym nad miasteczkiem oraz Znojmo położone nad rzeką Dyją to dwa najciekawsze miasta regionu. W obu miastach na miłośników imprez masowych czekają we wrześniu święta winobrania: Palavskie Winobranie w Mikulowie oraz Znojemskie Winobranie w Znojmie. Nie można zapomnieć o pałacach, wśród których najpopularniejsze są rezydencje rodu Lichtesteinów w Valticach i Lednicach oraz o przykładach architektury winiarskiej w postaci uliczek lub wzgórz z piwniczkami winiarskimi, jak choćby to w miejscowości Vrbice.

Wycieczka winiarska na Morawy to także spotkanie z żywym folklorem.

Morawy to także niezwykle barwny i żywy folklor, a rewelacyjnym uzupełnieniem kolacji z degustacją wina będzie występ kapeli grającej muzykę cymbałową. Folklor na Morawach nie jest tylko ciekawostką pokazywaną turystom, ale elementem kultury, który stale towarzyszy mieszkańcom regionu. Widać to w znajomości pieśni i piosenek ludowych lub tradycyjnych tańców morawskich. Dla wszystkich choć trochę zainteresowanych kulturą ludową niesamowitym doświadczeniem będzie uczestnictwo w tzw. Jeździe Królów w miejscowości Vlnov lub Festiwalu Folklorystycznym w Stražnicy. Męska część publiczności tańcząca spontanicznie taniec verbunk, grupa 100 osób popijających wino i o północy śpiewających szóstą zwrotkę pieśni ludowej z kapelą cymbałową, pokazują czym jest folklor dla Morawian.

Warto pamiętać, że mieszkańcy Moraw czują swoją odrębność regionalną, tak więc wycieczka na wino do Czech to tak naprawdę wycieczka winiarska na Morawy.

Jakich win spodziewać się podczas wyjazdu na Morawy?

Morawy to przede wszystkim kraina wina białego i te będzie przede wszystkim podawane podczas degustacji. Oczywiście produkowane jest także wino czerwone, ale stanowi ono zdecydowaną mniejszość wśród morawskich win. W ogromnej większości będzie to wino wytrawne (suché) i półwytrawne (polosuché), co może stanowić małe wyzwanie dla miłośników win słodkich.

Z win białych warto wymienić choćby kilka poniższych przykładów, a ich nazwy są tożsame z nazwami odmian winogron:

Veltlínské zelené – białe wino, często do codziennego spożycia, o wyraźnej kwasowości; posiada zielono-żółta barwę a w zapachu można wyczuć kwiat lipy i zielonej gruszki

Ryzlink vlašský – wino białe, z lekko pikantną kwasowością; posiada zielonkawą barwę a w zapachu można wyczuć owoce cytrusowe, zapachy jabłka i miodu.

Rulandské šedé – wino białe, z mniejszą kwasowością; posiada złotawą barwę; w zapachu tony owocowe, np. pomarańczy, jabłka

Müller Thurgau – wino białe z zielonożółtym odcieniem o małym stopniu kwasowości, w zapachu tony muszkatu, brzoskwini, grejpfruta.

Tramín – wino białe o większej zawartości cukru resztkowego, który buduje smak i aromat wina; w zapachu można wyczuć miód, przyprawy korzenne, owoce tropikalne.

Pálava – wino białe powstałe jako krzyżówka odmian na Morawach i będące dla wielu miłośników win ich wizytówką; pełne w smaku a w zapachu można wyczuć zapachy miodu, wanilii, kwiatów.

Z win czerwonych wymienić warto choćby te produkowane z poniższych szczepów: Frankovka, Modrý Portugal i Svatovavřinecké.

Jedźmy zatem wspólnie na Morawy poznać ich kulturę winiarską.