Przejdź do treści

Wycieczki dla grup autokarem i samolotem|Wyjazdy na wino i piwo

Wycieczka na Morawy i do Doliny Wachau. Widok na zamek w Mikulovie.
Wycieczka na Morawy i do Doliny Wachau z wizytą w Durnstein

Wycieczka na Morawy i do Doliny Wachau 

Wycieczka na Morawy i do Doliny Wachau to program umożliwiający poznanie najciekawszych miejsc znajdujących się w dwóch niezwykle malowniczych regionach, jakimi są Morawy Południowe i Dolina Wachau. W programie wycieczki znajdują się spacery po tak uroczych miasteczkach jak Mikulov, Krems, Melk i Dürnstein. Nie zabraknie także zwiedzania wnętrz w pałacu w miejscowości Lednice oraz muzeum opactwa w Melku. Wycieczkę można także wzbogacić o degustację win morawskich.

Grupom znającym już Mikulov i okolice proponujemy w pierwszy dzień wycieczki zwiedzanie Znojma i okolic.

Grupom chcącym skoncentrować się na zwiedzaniu Moraw polecamy dwu i trzydniową wycieczkę na Morawy.

Morawy Południowe i Dolina Wachau
(2 dni)

Proponowany program wycieczki:

1 dzień

Wyjazd z umówionego miejsca w godzinach porannych i przejazd na teren Republiki Czeskiej do Mikulova. Po przyjeździe do miasta rozpoczęcie zwiedzania w formie spaceru, m.in.: Rynek z kolumną Świętej Trójcy, Domem u Rycerzy i grobowcem rodu Dietrichstein. Następnie przejście na teren zamku Mikulovskiego z możliwością wstępu do ekspozycji winiarskiej z ogromną drewnianą beczką na wino. Po zwiedzeniu miasta i czasie wolnym przejazd do Valtic i możliwość zwiedzenia pałacowej piwnicy winnej lub wizyta w Narodowym Salonie Win. Miasto w przeszłości było siedzibą rodową rodu Lichtenstein, która władała tymi terenami do 1945 r. i pozostawił po sobie unikatowy obszar parkowy zwany „Ogrodem Europy”. Następnie przejazd do miejscowości Lednice i zwiedzanie pałacu będącego letnią siedzibą rodu Lichtenstein. Po zwiedzeniu pałacu krótki spacer w ogrodzie pałacowym, którego dominantą jest wieża w kształcie minaretu. Następnie przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

2 dzień

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Austrii do miasta Krems. Po przyjeździe  zwiedzanie miasta w formie spaceru, m.in.: kościół pijarów, kościół św. Wita, brama miejska Steiner Tor, średniowieczny pałac miejski Gozzoburg. Po zakończeniu spaceru przejazd wzdłuż naddunajskiej Doliny Wachau otoczonej wzgórzami z tarasowymi uprawami winogron oraz sadami morelowymi. Przyjazd do Melku, gdzie zaplanowane jest zwiedzanie Opactwa Benedyktynów, indywidualny spacer po miasteczku oraz czas wolny. Następnie powrót przez Dolinę Wachau i postój w Dürnstein. Spacer po miasteczku od bramy miejskiej Kremser Tor, przez Opactwo Augustianów do Zamku Dürnstein. Wyjazd z miasteczka późnym popołudniem i powrót do Polski do miejsca wyjazdu w późnych godzinach nocnych.

Krótką relację z jednej ze zorganizowanych przez LIPSA TRAVEL wycieczek z tym programem można znaleźć na stronie Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej

Cena:

Kalkulowana indywidualnie na podstawie specyfikacji otrzymanej od Klienta
Aby otrzymać indywidualną ofertę dla Państwa grupy proszę o kontakt z biurem

Wycieczka na Morawy i do Doliny Wachau

jest jedną z propozycji LIPSA TRAVEL

Oferta skierowana jest do grup zorganizowanych

Sprawdź podobne wycieczki:

Trzy dni na Morawach i w Dolinie Wachau 

Dwa dni na Morawach Południowych

Wycieczka Czeski Krumlov i Dolina Wachau

Wina Południowych Moraw

Wina Moraw Południowych i Doliny Wachau

Wycieczka do Czeskiego Krumlova i Południowych Czech

 Wycieczka do Pragi

Wycieczka na Morawy i do Doliny Wachau – w krainie romantycznych miasteczek, wina, pałaców i klasztorów.

Wycieczka na Morawy i do Doliny Wachau to podróż do dwóch malowniczych regionów znajdujących się w Republice Czeskiej i Austrii, a które dzieli zaledwie około 90 minut jazdy samochodem lub autokarem, kiedy do Doliny Wachau wyruszamy z Południowych Morawach. Oba regiony należą do jednych z najbardziej lubianych przez turystów miejsc w swoich krajach, a dlaczego tak jest przekonujemy się bardzo szybko spacerując po uroczym Mikulowie lub Dürnstein, zachwycając się potęgą klasztoru w Melku oraz pałacem i parkiem w Lednicy czy degustując miejscowe białe wina.

Co zwiedzić na Morawach Południowych

Pojęcie Moraw Południowych bywa względne w zależności od, np. potrzeb marketingowych regionu, a w poniższym opisie skoncentrowaliśmy się na obszarze mieszczącym się w przybliżeniu w trójkącie pomiędzy miastami Brno – Znojmo – Hodonin.

Brno – największe miasto regionu z 400 tysiącami mieszkańców jest równocześnie drugim największym miastem całego kraju. Pomimo swojej wielkości posiada niezbyt duże stare miasto, które może nie jest najbardziej porywającym miejscem na Morawach, ale z pewnością warto je poznać. Do jego najważniejszych zabytków należą twierdza Špilberk wzniesiona w XIII wieku jako siedziba margrabiego Moraw, a następnie przebudowana na barokową twierdzę oraz katedra św. Piotra i Pawła, której obecny wygląd to wynik neogotyckiej przebudowy z końca XIX wieku. Z kolejnych istotnych miejsc warto wymienić stary i nowy ratusz miejski, Plac Kapustny i Plac Wolności oraz kościół św. Jakuba.

Mikulov – absolutnie punkt obowiązkowy, bez którego wycieczka na Morawy i do Doliny Wachau nie może się odbyć. Niewielkie, ale niezwykle malownicze stare miasto, po którym warto spokojnie pospacerować i  gdzie warto wstąpić na wystawę winiarską z ogromną beczką na wino, która znajduje się w Zamku Mikulowskim. Można także wejść na wzgórze Svatý kopeček, z którego rozciąga się ładny widok na miasto i okolicę, a także podejść do synagogi oraz cmentarza żydowskiego, który jest największą nekropolią żydowską na Morawach.

Znojmo – miasto niekiedy pomijane na rzecz Mikulova, aczkolwiek posiadające zdecydowanie większe centrum historyczne z kilkoma interesującymi punktami do zobaczenia. I tak do najważniejszych można zaliczyć obszar zamku znojemskiego, gdzie znajdują się zabudowania miejscowego zamku oraz dawnego browaru. Tu także znajduje się najważniejszy zabytek miasta, czyli Rotunda św. Katarzyny oraz rozciąga się najładniejszy widok na część starego miasta. Kolejnymi istotnymi zabytkami i miejscami w mieście są kościół św. Mikołaja,  wieża ratuszowa, Znojemskie Podziemie (system podziemnych korytarzy pod miastem liczących w sumie 27 kilometrów) oraz Plac Masaryka (Rynek) i Plac Górny.

Wycieczka na Morawy i do Doliny Wachau. Widok na kościół św. Mikołaja w mieście Znojmo.

Valtice – bardzo popularne wśród turystów miasteczko, do którego przyciągają przede wszystkim ciekawy pałac będący w przeszłości rodową siedzibą rodu Lichtenstein oraz wino! To właśnie w Valticach znajduje się Salon Win Republiki Czeskiej, gdzie wystawionych jest 100 najlepszych win kraju, a które oczywiście można także degustować podczas pobytu w tym miejscu. Kolejnym winiarskim punktem jest Valtickie Podziemie, czyli połączony system piwniczek winiarskich, gdzie także można spróbować morawskich win.

Lednice – jeden z najpopularniejszych pałaców na Morawach, do którego przyciąga turystów piękna architektura nawiązująca do angielskiego gotyku, ciekawe wnętrze oraz rozległy park przylegający do obiektu. Sam pałac był w przeszłości letnią siedzibą rodu Lichtenstein.

Dolni Kunice – miejsce nieoczywiste na turystycznej mapie Południowych Moraw, które można polecić turystom chcącym głębiej poznać region. Warto zwiedzić synagogę, w której znajduje się małe muzeum, ruiny klasztoru Rosa Coeli oraz czekający jeszcze na powrót do świetności teren zamku.

Šatov – miejsce, gdzie znajduje się znana w okolicy Malowana Piwnica (Malovaný sklep – czyli piwnica winiarska z malowidłami naściennymi) oraz schron bojowy (bunkier) armii czechosłowackiej wzniesiony przed II wojna światową, a w którym znajduje się małe muzeum nawiązujące do kresu przed 1989 r., kiedy stacjonowała tu załoga wojskowa mająca bronić granicy państwa.

Vrbice – miejscowość, która może pochwalić się unikatowym zespołem piwniczek winiarskich nazywanych Stráž. Piwniczki są wkopane we wzgórze, w kilku piętrach nad sobą i mają często bardzo charakterystyczne fasady wykonane z kamienia.

Wycieczka na Morawy i do Doliny Wachau. Widok na zamek w Valticach

Co zwiedzić w Dolinie Wachau

Dolina Wachau, czyli odcinek Dunaju liczący sobie około 36 kilometrów długości a rozciągający się pomiędzy miastami Krems a Melk. Na tym stosunkowo niewielkim obszarze uokowały się malownicze miasta i miejscowości, których krótkie opisy prezentujemy poniżej.

Melk – miasto wyznaczające zachodnią granice Doliny Wachau i znane z pięknego i ogromnego opactwa Benedyktynów, które swój imponujący barokowy wygląd nabrało w XVIII wieku. Ciekawa ekspozycja muzealna, piękna biblioteka oraz bogaty kościół klasztorny przyciągają tu tysiące odwiedzających z całego świata. Część z nich opuszcza Melk bez poznania miasteczka znajdującego się w cieniu klasztoru, a to błąd, ponieważ jest ono naprawdę malownicze.

Krems – największe miasto doliny i zarazem jedne z najstarszych w Austrii, które wzmiankowano już pod koniec X wieku. Krems może poszczycić się bardzo ciekawym starym miastem, a do najważniejszych zabytków należą brama miejska Steiner Tor, średniowieczny pałac miejski Gozzoburg oraz barkowy kościół św. Wita i gotycki kościół pijarów zwany także Katedrą Wachau.

Dürnstein – jedna z najbardziej ikonicznych miejscowości regionu, a wycieczka na Morawy i do Doliny Wachau bez spaceru w Dűrnstein nie może się obyć. Miejscowość znana jest przede wszystkim z ruin zamku wznoszących się nad miasteczkiem, w których więziony był król Anglii Ryszard Lwie Serce oraz ze słynnej niebieskiej wieży klasztoru augustianów, którą można odnaleźć na wielu zdjęciach reklamujących dolinę. Warto wybrać się na spacer po miasteczku, zaglądnąć do wielu sklepów z pamiątkami i lokalnymi produktami no i oczywiście wypić lampkę białego wina produkowanego w Dolinie Wachau.

Weiβenkirchen – urocza miejscowość, w której warto przejść się spacerem do ciekawego kościoła warownego i dalej wzdłuż ulicy Kremser Straβe, gdzie znajduje się kilka siedzib lokalnych winiarzy oraz restauracja.

Stein an der Donau – w przeszłości odrębne miasto, a obecnie część miasta Krems, która czasami bywa pomijana w czasie zwiedzania okolicy na rzecz zabytkowego centrum Krems. Warto przeznaczyć choćby godzinę na spacer po miasteczku, które ma bardziej kameralny klimat niż Krems oraz wypić kawę lub lampkę wina w jednej z kawiarni czy restauracji.

Zamek Aggstein – ruiny zamku wznoszącego się na skale ponad doliną. Z murów zamku rozciągają się bardzo ładne widoki na część Doliny Wachau.

Klasztor Gőttweig – zdecydowanie mniej znane miejsce, niż klasztor w Melku, ale również zasługujące na uwagę.

Widok na klasztor w Melku z centrum miasteczka Melk

Wycieczka na Morawy i do Doliny Wachau szlakiem wina

Pomimo tego, że w powszechnej świadomości Republika Czeska i Austria nie kojarzą się jeszcze z winiarstwem, to wycieczka na Morawy i do Doliny Wachau bez wina nie może się obejść. Dlaczego? Ponieważ oba regiony są miejscami, gdzie od setek lat uprawia się wino, a Morawy Południowe to największy region winiarski w Czechach z 96% upraw winogron w kraju, a Dolina Wachau to najbardziej znany i ceniony (choć niewielki) region winiarski w Austrii. W obu regionach powstają bardzo dobre wina białe, które doceniane są nie tylko na rynkach krajowych, ale i na licznych wystawach międzynarodowych, skąd przywożą liczne nagrody.

Na Morawach Południowych najpopularniejszymi celami turystyki winiarskiej są okolice takich miast i miejscowości jak Mikulov, Valtice, Hustopeče, Znojmo, Čejkovice czy Vrbice. Winiarska oferta turystyczna oferuje degustacje u lokalnych mniejszych i większych producentów win, wieczory z winem w piwniczkach winiarskich czy wydarzenia winiarskie w dniu św. Marcina (11 listopada). Bardzo popularne są dni otwartych piwnic, np. impreza od nazwą „Z kopca do kopca” (Od wzgórza do wzgórza) w miejscowości Vrbice, gdzie czeka 20 otwartych piwniczek winiarskich oraz wieczorny program folklorystyczny – kolejna edycja imprezy planowana jest na 08.05.2021.

Ponieważ najważniejszym punktem wycieczek szlakiem wina są jego degustacje, to poniżej prezentujemy kilka miejsc, gdzie można, będąc nawet turystą indywidualnym, spróbować morawskich win. Jednym z takich miejsc jest Salon Win Republiki Czeskiej (SALON VÍN České republiky) mający swoją siedzibę w piwnicach pałacu w miejscowości Valtice. Można spróbować tu i oczywiście zakupić 100 najlepszych win kraju, które co roku są wymieniane na kolejne najwyżej oceniane. Dokładniejsze informacje w języku polskim dotyczące miejsca, jego działalności i cenników degustacji znajdują się na stronie Narodowego Centrum Winiarskiego. W Valticach można także spróbować win w miejscu zwanym Valtickie Podziemie (Valtické podzemí ul. Vinařská 47, 691 42 Valtice) – czyli system połączonych korytarzami piwniczek winiarskich liczących sobie 900 metrów długości.

Niezwykłym miejscem, a to przez lokalizację z pięknym widokiem oraz doskonałe wina, jest winnica Sonberk (Sonberk 393, 691 27 Popice), a do jednych z najlepszych producentów win w kraju należy winiarstwo Volařik z Mikulova, którego win można spróbować w winotece znajdującej się w Mikulovie na ul. Kostelní náměstí 155. W Znojmie funkcjonuje Enotéka znojemských vín (ul. Hradní 2), gdzie czeka 70 win do degustacji, a także sklep firmowy dużego producenta – sklep winiarstwa Znovin w klasztorze Louka (Loucký klaster).

W Dolinie Wachau także można skorzystać z oferty enoturystycznej, aczkolwiek trzeba pamiętać, że winiarze z regionu cenią sobie swój czas i znaczna część sklepów z winami czy winnic jest zamknięta od sobotniego popołudnia i przez całą niedzielę. Pozostaje wtedy korzystanie z ofert miejscowych restauracji, które bywają dodatkiem rodzinnych gospodarstw winiarskich i w karcie posiadają swoje własne wina. Tutaj przykładem takiego rozwiązania jest uroczy Weingut Holzapfel Gutshofrestaurant Prandtauerhof (Prandtauerplatz 36, 3610 Weißenkirchen in der Wachau)

Największą imprezą winiarską organizowana w dolinie jest Weinfrühling Wachau (Winiarska wiosna Wachau), kiedy to ponad 100 winiarzy z regionu otwiera swoje winiarnie na dwa dni dla odwiedzających. Kolejna impreza planowana jest na 1-2 maja 2021. Zwiedzanie doliny można połączyć także z wizytami i zwiedzaniem piwnic lub ekspozycji związanych z winem u dużych producentów, takich jak Winzer Krems i ich centrum dla zwiedzających Sandgrube 13 (Sandgrube 13 w Krems an der Donau) oraz siedziby spółdzielni Domäne Wachau (Dürnstein 107) z jej piwnicami na wino. Oczywiście nieodzowną częścią zwiedzania są degustacje, aczkolwiek minusem dla turysty indywidualnego może być fakt, że programy prowadzone są w języku niemieckim lub angielskim.

Wina można spróbować i co ważne także kupić w sklepach z winem (Vinothek), które znajdują się w kilku miejscowościach doliny. W Dűrnstein mogą to być Domäne Wachau Vinothek (Dürnstein 107) lub sklep przy głównej ulicy w mieście Shop Domäne Wachau  (Dürnstein 11a). W Spitz an der Donau przy głównej drodze znajduje się sklep Thal Wachau, a na brzegu Dunaju, przy przystani dla statków wycieczkowych znaleźć można sklep Hubert Fohringer Vinothek (Donaulände 1 Spitz an der Donau). W Melku wina można spróbować w restauracji przy klasztorze (Stifts-Restaurant Melk), a kupić w mieście w sklepie Vinothek Wein & Wachau (Kirchenplatz 5).