Przejdź do treści

Wycieczki dla grup autokarem i samolotem|Wyjazdy na wino i piwo

Wycieczki do Czech


Wycieczki do Czech dla grup to kolejna specjalizacja LIPSA TRAVEL i kierunek, do którego od początku działalności, biuro organizuje wycieczki. W stałej ofercie programów wycieczek znajduje się w sumie 15 wyjazdów na Morawy, do Pragi, Czeskiego Krumlova, Karlovych Varów czy Kutnej Hory. Są to propozycje, które oczywiście można dopasowywać do oczekiwań i życzeń grupy odnośnie miejsc, które chciałaby zobaczyć podczas podróży do Republiki Czeskiej.

Ofertę wyjazdów do Czech uzupełniają także liczne wycieczki piwne oraz wycieczki winiarskie, które są najbogatszą ofertą tego typu wyjazdów wśród polskich biur podróży.

Praga
(2 dni lub 3 dni)

Wycieczki do Czech – tak wiele do zobaczenia w niewielkim kraju

Republika Czeska – czy tak naprawdę kraj dobrze znany polskim turystom? Zdecydowana większość wyjazdów koncentruje się przecież na Pradze i to właśnie przez jej pryzmat poznajemy Czechów i ich kraj. A jednak, ten w sumie niewielki kraj, ma znacznie więcej do zaoferowania niż tylko zwiedzanie swojej stolicy.

Wycieczki do Czech to okazja do zwiedzenia malowniczych miast, z zabytkami wpisanymi na listę UNESCO, możliwość obcowania ze spektakularnymi cudami natury, a także szansa na degustację rewelacyjnych białych win z Moraw oraz piw z około 500 mniejszych i większych browarów. To wszystko sprawia, że warto zwiedzać kraj naszych południowych sąsiadów i odkrywać miejsca, które ujmują swoim klimatem, zabytkami lub pięknem przyrody. Część z nich wymieniona jest poniżej, a o wielu turystycznych atrakcjach kraju można przeczytać na oficjalnym portalu turystycznym Republiki Czeskiej.

Wycieczki do Czech - widok na most Karola i Hradczany o zmierzchu

Wycieczki do Czech szlakiem miast i miasteczek

Republika Czeska to kraj o niezwykłym nagromadzeniu malowniczych miast i miasteczek z dobrze zachowanymi zabytkowymi centrami. Poniżej znajduje się oczywiście niepełna lista czeskich miast, do których trzeba lub warto wstąpić.

Praga – jedna z najpiękniejszych stolic Europy, której stare miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obowiązkowy punkt w programie wycieczki do Czech przyciąga bardzo dobrze zachowaną zabytkową zabudową, która jest przeglądem architektury od średniowiecza po XX wiek.

Czeski Krumlov – perełka na skalę europejską; bardzo dobrze zachowane średniowieczne miasto z niezwykłym klimatem i imponującym zamkiem wznoszącym się nad miastem. Drugie po Pradze miasto z największą ilością zabytkowych budynków i podobnie jak stolica kraju wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kutna Hora – kolejny unikat na skalę europejską; dawne miasto górnicze, którego rozwój wiąże się z wydobyciem srebra. Kolejne miasto z listy UNESCO a do najważniejszych zabytków należą choćby kościół św. Barbary, kościół św. Jakuba czy kamienna gotycka studnia.

Ołomuniec – miasto posiadające drugą największe zabytkowe centrum historyczne w kraju. Do najważniejszych miejsc należą Katedra św. Wacława, Kościół św. Maurycego, Dolny i Górny Rynek oraz Kolumna Trójcy Świętej – największy tego typu obiekt w Europie.

Telč – nieduża historyczna część miasta koncentruje się wokół malowniczego rynku otoczonego kamienicami z barokowymi fasadami. Do rynku przylega także renesansowy zamek a całość również jest wpisana na listę UNESCO.

Wycieczki do Czecha. Widok na rynek w Telczu.

Kromierzyż – miasto warte odwiedzenie ze względu na całkiem ciekawe centrum historyczne, którego najważniejszym zabytkiem jest Pałac Arcybiskupi z bardzo ciekawymi wnętrzami oraz przylegającym parkiem. Unikatem jest także miejscowy ogród kwiatowy.

Karlove Vary – najbardziej znane czeskie uzdrowisko (79 źródeł wód leczniczych) z bardzo dobrze zachowaną zabudową uzdrowiskową z przełomu 19 i 20 wieku. Miasto znane także ze swojego festiwalu filmowego oraz muzeum słynnego likieru ziołowego Becherovka.

Czeskie Budziejowice – miasto najbardziej znane ze swojego browaru, jednak posiadające ciekawe zabytkowe centrum z charakterystycznym układem ulic dla średniowiecznego miasta oraz rozległym kwadratowym rynkiem

Pardubice – miasto kojarzone przede wszystkim z gonitwą konną z przeszkodami uznawana przez znawców tematu za najtrudniejszą na świecie; Pardubice to także niewielkie ale sympatyczne stare miasto oraz niewielki zamek, które warto zobaczyć

Mikulov – perełka Południowych Moraw położona przy granicy z Austrią; niewielkie, ale bardzo klimatyczne stare miasto oraz zamek z ciekawą ekspozycją winiarską z ogromną beczką na wino przyciągają tu turystów

Prachatice – niewielkie i bardzo malownicze miasteczko położone około 40 km na zachód od Czeskich Budziejowic. Wizytę w miasteczku można połączyć ze zwiedzaniem Czeskiego Krumlova i Czeskich Budziejowic.

Loket – kolejne niewielkie miasteczko z malowniczą zabudową oraz zamkiem, które po prostu trzeba zobaczyć.

Štramberk – niewielki miasteczko z malowniczym pochyłym rynkiem, dawną wieżą zamkową oraz licznymi ciekawymi drewnianymi domami.

Znojmo – kolejne bardzo interesujące miasto Południowych Moraw; pomimo, że większe od Mikulova i z rozleglejszą strefą zabytkową nie jest tak popularne wśród turystów jak lokalny konkurent. Naprawdę warto zatrzymać się tutaj na i spędzić trochę czasu.

Zamki i pałace

Wycieczki do Czech szlakiem zamków i pałaców to kolejna propozycja na odkrywanie tego kraju. Niezwykłe nagromadzenie ciekawych obiektów sprawia, że bez problemu można zaplanować kilkudniowy wyjazd do Republiki Czeskiej koncentrujący się na tych właśnie obiektach.

Zamek na Hradczanach (Zamek Praski) – największy zamieszkały zamek na świecie, którego nie sposób pominąć podczas wycieczki do Czech. Przegląd architektury i sztuki od średniowiecza po 20 wiek. Ciekawy opis tego miejsca można znaleźć w artykule „Zamek w Pradze – historia, zwiedzanie i informacje praktyczne”.

Czeski Krumlov – zamek Czeski Krumlov to imponująca budowla wznosząca się nad miasteczkiem o tej samej nazwie. Zbiór 46 budynków wzniesionych od 14 do 19 w. z ciekawymi trasami zwiedzania sprawia, że jest obowiązkowym punktem wielu wyjazdów do Czech.

Karlštejn – zamek położony w miejscowości o tej samej nazwie i kolejna perła wśród czeskich zamków. Potężna twierdza, której unikatem i najcenniejszym miejscem jest średniowieczna Kaplica św. Krzyża.

Horšovsky Tyn – pierwotnie średniowieczny dwór obronny przekształcony w renesansową siedzibę szlachecką. W sezonie głównym proponuje 5 różnych tras zwiedzania.

Loket – romańsko-gotycki zamek położony na kamiennej skale wznoszącej się nad rzeką Ohrza. Bardzo ciekawa średniowiecza budowla z niezbyt rozbudowaną ekspozycją wewnątrz zamku.

Bouzov – zamek wzniesiony na przełomie 13/14 w., który swój obecny, czyli wzorowany na średniowiecze wygląd, zyskał po rekonstrukcji w 19 w. Obiekt posiada ciekawe wnętrza, co czyni go miejscem wartym zwiedzenia.

Wycieczki do Czech szlakiem zamków. Widok na Czeski Krumlov

Vranov nad Dyji – położony na skale nad rzeką Dyją zamek ma całkiem ciekawe wnętrza głównej trasy zwiedzania oraz co ciekawe przez 140 lat znajdował się w rękach polskich rodów szlacheckich. Ciekawy punkt do zwiedzenia podczas pobytu na Południowych Morawach.

Pernštejn – niezwykle dobrze zachowany zamek z przełomu późnego gotyku i wczesnego renesansu, którego architektura nie została zmieniona w późniejszych okresach. Obiekt posiada ciekawe wnętrza na trasie zwiedzania.

Frydlant – obiekt łączący w sobie cechy średniowiecznego zamku i renesansowego pałacu z ciekawą trasą zwiedzania – z pewnością warto go zwiedzić.

Hluboka – pałac zwany „czeskim Windsorem” architektonicznie naśladuje angielski neogotyk z dziewiętnastego wieku. Ciekawa architektura i wnętrza sprawiają, że jest to jeden z najpopularniejszych obiektów w kraju.

Litomyšl – niezwykle ciekawy renesansowy pałac z ciekawymi wnętrzami oraz unikatowym zachowanym teatrem dworskim z końca 18 wieku.

Lednice – dziewiętnastowieczny pałac w stylu angielskim przyciąga całkiem ciekawymi wnętrzami oraz przylegającym do niego ogrodem. Przy okazji warto wstąpić do pobliskich Valtic, aby zwiedzić tamtejszy, również interesujący pałac.

Wycieczka na Morawy i do Doliny Wachau. Widok na zamek w Valticach

Co zjeść podczas wycieczki do Czech

Wycieczki do Czech to także okazja do spróbowania tradycyjnych dań kuchni czeskiej. Nie są to skomplikowane i bardzo wyszukane potrawy, ale z pewnością smaczne i jak łatwo będzie zauważyć, w wielu przypadkach podobne do kulinarnych propozycji z Austrii i Niemiec. Poniżej znajduje się wybór kilku dań, które stanowią klasykę i najpopularniejsze propozycje czeskiej gastronomii:

Zupy

Kuřecí/hovězí vývar – rosół z kury/wołowiny; zupa, która pojawia się praktycznie w każdej restauracji

Česneková polévka – zupa czosnkowa robiona na wiele sposobów; bardzo często jest to rosół do którego dodaje się przeciśniętego na prasce czosnku, a w wersjach „na bogato” dodawane są również pokrojone na plastry kawałki szynki, ser i żółtko jaj.

Gulašóvá polévka – zupa gulaszowa przygotowywana z wołowiny

Kulajda – gęsta zupa na śmietanie z dodatkiem grzybów oraz jaj i ziemniaków

Zelňačka/zelná polévka – bardzo dobry i ciekawy odpowiednik polskiego kapuśniaku o kwaskowato-słodkim smaku; bardzo często zupa przygotowywana jest z kiełbasą, wędzonym boczkiem.

Zupa gulaszowa z chlebem podczas wycieczki do Czech.

Dania główne

Vepřo-knedlo-zelo – czyli pieczeń wieprzowa ze słodko-kwaśna kapustą i knedlem (bułczanym lub ziemniaczanym). Potrawa dostępna praktycznie we wszystkich restauracjach pod nazwą, np. Vepřový vrabec se zelím.

Svičková na smetaně – polędwica (najczęściej jednak wołowina) w gęstym sosie na bazie warzyw i śmietany; mięso podawane jest z knedlami oraz plastrem cytryny i żurawiną.

Hovězí guláš – gęsty gulasz wołowy podawany z knedlami

Vepřový/kuřecí řízek – to po prostu kotlet wieprzowy/z kurczka

Kuřecí/kačí stehno – udko z kurczka/kaczki podawane, zwłaszcza w przypadku kaczki, z czerwoną słodko-kwaśną kapustą oraz knedlem

Smažeńý sýr s hranolkami – smażony ser z frytkami; absolutna bezmięsna klasyka kuchni czeskiej podawana najczęściej z sosem tatarskim zwanym tu tatarská omáčka.

Smažený hermelín – smażony ser typu camembert (Hermelin to jego czeska wersja z własną nazwą) podawany z frytkami.

Tatarák – to po prostu tatar wołowy.

Palačinki – naleśniki

Mówiąc o daniach głównych warto wspomnieć o jednym fakcie, który nadal zaskakuje, dziwi i czasami powoduje narzekanie ze strony polskich turystów. Brak surówek! Tak, tradycyjna kuchnia czeska nie zna pojęcia surówki, a bardzo często jedynym dodatkiem warzywnym do dania są trzy ćwiartki pomidora oraz kilka plastrów zielonego ogórka.

Vepro knedlo zelo - klasyka kuchni czeskiej

Przekąski i jedzenie uliczne

Utopenec – kiełbasa typu Špekáček lub parówki oraz kiełbaski typu serdelek marynowane w zalewie octowej z dodatkiem cebuli; bardzo popularny dodatek do piwa dostępny w wielu piwiarniach.

Nákladaný hermelín – czeski ser pleśniowy typu camembert marynowany w oleju z przyprawami i cebulą

Topinka – podsmażona na oleju kromka chleba potarta czosnkiem i bardzo często podawana do tatara

Tlačenka – pokrojony na plastry salceson

Párek v rohliku – czyli po prostu „parówka w podłużnej bułce” lub inaczej francuski hot-dog.

Langoš – pomimo, że potrawa typowo węgierska to bardzo często spotykana jako „street food” w Czechach. W uproszczeniu placek na drożdżach pieczony na głębokim oleju i podawany z różnymi sosami, posypany serem.

Pražská šunka – zapeklowana, podgotowana a następnie grillowana na ulicznych stoiskach kita wieprzowa

Wycieczki do Czech szlakiem piwa i wina

Piwo to jedno z oczywistych skojarzeń, kiedy myślimy o Republice Czeskiej; wino i Czechy to z kolei para, która wzbudza jeszcze lekkie zdziwienie wśród polskich turystów, co jednak zmienia się szybko po wycieczkach na południowe Morawy.

Szlakiem piwa

Czeskie piwowarstwo to ponad 1000 lat historii, słynne browary w Pilznie i Czeskich Budziejowicach oraz od wielu lat pierwsze miejsce na świecie w ilości wypitego piwa w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca. Będąc w Czechach trzeba a przynajmniej wypada spróbować najbardziej ulubionego napoju mieszkańców kraju.

Jakie piwa zatem pić? Oczywiście warto spróbować czy dostępny i w Polsce Pilzner, który spożywamy w Czechach różni się smakiem od tego podawanego w naszym kraju. Jednak wycieczki do Czech to okazje do degustacji piw z mniejszych browarów – regionalnych i tych, które w LIPSA TRAVEL najbardziej lubimy – browarów restauracyjnych. To właśnie tu napijemy się warzonego z sercem piwa, którego smak będzie dziełem kunsztu piwowara a nie komputera.

Małych browarów rzemieślniczych i restauracyjnych nie sposób tutaj wymienić ponieważ jest ich grubo powyżej 400. W zamian zamieszczamy link do mapy czeskich browarów, gdzie odnaleźć można wszystkie funkcjonujące browary na terenie Czech. Strona napisana jest w języku czeskim, jednak nawet dla osób nie znających szczególnie dobrze tego języka mapa będzie czytelna. W oknie po lewej stronie znajduje się nazwa miejsca, a w sekcji „popis” link do informacji o browarze oraz jego adres.

Co do większych browarów przemysłowych, to warto tu spróbować szczególnie lanych piw z browarów RADEGAST, SVIJANY, PIVOVAR ČESKY KRUMLOV czy ČERNA HORA.

Część browarów proponuje także zwiedzanie swoich obiektów a pod tym względem najpopularniejszym miejscem jest browar w Pilznie. Warto także wstąpić na zwiedzanie choćby do browarów w mieście Třeboǹ i Černa Hora lub do browaru Svijany. Dla chcących dowiedzieć się więcej na temat historii lokalnego piwa przygotowano ekspozycje muzealne: Muzeum Browarnictwa w Pilznie (Pivovarske Muzeum v Plzni), ekspozycję w browarze Staropramen w Pradze (Návštěvnické Centrum Staropramen) czy też Świątynię Chmielu i Piwa w mieście Žatec (Chrám Chmele a Piva).

Wycieczki do Czech szlakiem piwa. Kufel ciemnego piwa z minibrowaru.

Szlakiem wina

Winiarsko w Republice Czeskiej koncentruje się przede wszystkim w południowej części Moraw, gdzie znajduje się około 96% upraw winogron w kraju oraz jego najważniejszego region winiarski. Pomimo, że morawskie wina nie zagościły jeszcze w powszechnej świadomości polskiego turysty, to zaliczane są one do jednych z najlepszych win w swoich kategoriach w Europie o czym świadczą liczne medale przywożone przez morawskich winiarzy z międzynarodowych konkursów.

Tereny winiarskie rozciągają się na południe od linii Brno – Uherske Hradište w stronę granicy z Austrią i Słowacją. Centrum winiarskiego ruchu turystycznego są natomiast okolice Mikulova, Valtic, Lednic oraz Znojma, Hustopeče i choćby miejscowości Čejkovice, Vrbice, Velke Pavlovice. To tutaj można odwiedzić lokalnych winiarzy produkujących bardzo dobre białe wina, spędzić wieczór w piwniczce winiarskiej w towarzystwie dobrego jedzenia i wina czy też wziąć udział w licznych imprezach winiarskich, np. Dni Otwartych Piwnic, degustacje na świętego Marcina (11 listopada) lub  lokalne wystawy konkursy winiarskie.

Oczywiście najważniejszą częścią wyjazdów winiarskich są degustacje win, a te można zorganizować w wielu miejscach na Morawach. Do jednych z nich należą: Salon Win Republiki Czeskiej (SALON VÍN České republiky) i Valtickie Podziemie (Valtické podzemí) – czyli system połączonych piwniczek winiarskich w miejscowości Valtice, Piwnice Templariuszy (Templářské sklepy) w miejscowości Čejkovice, winnica Sonberk w miejscowości Popice, winoteka winiarstwa Volařik w Mikulovie, sklep winiarstwa Znovin w klasztorze Louka w Znojmie. Oczywiście jest to tylko kilka propozycji, w których można spróbować morawskich win.

Do najbardziej popularnych odmian należą Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Müller Thurgau czy wreszcie niezwykle popularna i zazwyczaj zachwycająca większość osób, które ją degustują – Pálava.

Wycieczki do Czech szlakiem wina. Kieliszek morawskiego wina na tle Palavy.

Czechy szlakiem folkloru

Republika Czeska to miejsce, gdzie możemy obcować z żywym folklorem i gdzie warto zwiedzić przynajmniej dwa duże i bardzo ciekawe skanseny.

Żywy folklor to przede wszystkim muzyka ludowa i jej dwa najbardziej popularne gatunki a mianowicie tzw. dechovka i moravská cimbálová. Dechovka to muzyka dęta grana na instrumentach blaszanych dętych (trąbki, puzony, helikony), w której dominują rytmy polki i walczyka. Jest to gatunek muzyki tradycyjnej rozpowszechniony na całym terytorium Republiki Czeskiej. Moravská cimbálová to jak sama nazwa wskazuje gatunek bardzo popularny na Morawach, gdzie w składzie kapeli dominują instrumenty smyczkowe oraz najważniejszy instrument – cymbały. Melodie bardzo często ocierają się czardasze i doskonale pasują do imprezy z lampką wina w dloni.

Muzykę tradycyjna można usłyszeć na licznych festiwalach folklorystycznych, a najważniejszym z nich jest organizowany corocznie pod koniec czerwca trzydniowy festiwal w miejscowości Stražnice. Jest to niezwykły festiwal przyciągający tysiące fanów kultury ludowej, którzy zjeżdżają to tego morawskiego miasteczka by bawić się i jednocześnie z dumą kultywować tradycje ludowe popijając kolejne lampki wina lub kieliszek śliwowicy. Jest to wydarzenie, którego atmosfera wciąga, i to nie tylko osoby mocno zainteresowane kulturą tradycyjną.

Oczywistym miejscem, gdzie można poznać kulturę ludową są skanseny, a dwa najważniejsze z nich to skansen (Valašské muzeum v přírodě) w mieście Rožnov pod Radhoštěm oraz skansen (Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy) w miejscowości Stražnice.

Wycieczka do Czech na koncert, wydarzenie artystyczne lub sportowe

Poniżej prezentujemy listę wybranych wydarzeń sportowych, kulinarnych i artystycznych, które organizowane będą w czeskich miastach od marca do lipca 2022 roku, a których można być uczestnikiem w czasie wyjazdu do Republiki Czeskiej:

17 – 20.03.2022 SkialpujFest – festiwal poświęcony ski alpinizmowi organizowany w miejscowości Pec pod Sněžkou, a reklamowany przez organizatorów jako największa impreza tego typu w Europie.

19 – 23.04.2022 festiwal piwa w Brnie na náměstí Svobody z udziałem około 20 browarów z całego kraju

23 – 24.04.2022 Tvarůžkový festival Olomouc – festiwal kulinarny w Ołomuńcu, którego głównym bohaterem jest serek ołomuniecki, którego w różnych odsłonach będzie można spróbować w miejscowych restauracjach oraz na Górnym i Dolnym Rynku

29 – 30.04.2022 International Beer Festival Budweis w Czeskich Budziejowicach – festiwal piwa z najbardziej prestiżowym konkursem w kraju. Dwa ostatnie dni festiwalu otwarte są dla wszystkich zainteresowanych.

12 – 28 maja 2022 Dvořákova Olomouc – festiwal muzyki poważnej w Ołomuńcu, którego organizatorem jest miejscowa filharmonia

26.05 – 01.06.2022 Zlín Film Festival – największy i najbardziej prestiżowy festiwal filmów dla dzieci i młodzieży, którego gospodarzem jest miasto Zlin

27 – 29.05.2022 Jízda králů – Pochód Królów w miejscowości Vlčnov, którego głównym punktem jest przejście przez miejscowość uroczystego pochodu młodych mężczyzn w strojach ludowych. Ten element kultury ludowej Moraw wpisany jest na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

28.05.2022 Ostrava žije vínem – festiwal wina w Ostrawie z udziałem winiarzy z Moraw, Austrii oraz Hiszpanii

17 – 19.06.2022 Slavnosti pětilisté růže – miejski festiwal historyczny z paradami , targami rzemieślniczymi i gastronomią oraz pokazem sztucznych ogni organizowany w malowniczym Czeskim Krumlovie

24 – 26.06.2022 największy festiwal folklorystyczny w kraju w miejscowości Strážnice. Niezapomniane spotkanie z kulturą ludową Moraw i nie tylko – miejsce, w którym warto się pojawić! Więcej szczegółów na oficjalnej stronie festiwalu.

1 – 9.07.2022 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Varach – najważniejszy festiwal filmowy w środkowej i wschodniej Europie

7 – 10.07.2022 Masters of Rock – festiwal muzyki rockowej i metalowej w Vizovicach, na którym wystąpią m.in.: Judas Priest, Sepultura, Testament. Dokładne informacje na stronie festiwalu.

13 – 16.07.2022 Colours of Ostrava – festiwal muzyczny w Ostrawie, którego największymi gwiazdami w tym roku będzie zespół The Killers oraz wokalistka LP

29 – 30.07.2022 Festival Pop Messe w Brnie – festiwal muzyczny z mieszanką stylów muzycznych: rap, muzyka elektroniczna, DJ’e , indie rock

31.07.2022 koncert Stinga w miejscowości Slavkov u Brna

Zwiedzajmy zatem Republikę Czeską, gdyż jest to naprawdę bardzo ciekawy kraj z wieloma miejscami poza Pragą, które warto poznać. Wszystkim zainteresowanym informacjami dotyczącymi nie tylko turystyki, ale kultury i życia codziennego w Czechach polecam blog Czechofil.