Przejdź do treści

Wycieczki dla grup autokarem i samolotem|Wyjazdy na wino i piwo


Wycieczki do Austrii

Wycieczki do Austrii dla grup to specjalizacja LIPSA TRAVEL oraz jeden z ulubionych kierunków, do którego biuro organizuje wyjazdy. Zwiedzanie Wiednia w kilku wariantach, wyjazdy do Doliny Wachau, alpejskie krajobrazy w regionie Salzkammergut oraz Tyrolu, czy też nieodkryte jeszcze przez znaczną część polskich turystów Styria i Karyntia to propozycje, które można znaleźć w ofercie LIPSA TRAVEL. 

Uzupełnieniem wycieczek objazdowych są wyjazdy do Austrii szlakiem wina oraz szlakiem piwa.

Wiedeń
(1 dzień)

Dolina Wachau
(1 dzień)

Wiedeń
(2 dni)

Wycieczki do Austrii – gdzie i kiedy pojechać, co zjeść i wypić.

Przez wielu polskich turystów znana głównie przez pryzmat wycieczek do Wiednia oraz wyjazdów narciarskich, a w okresie letnim jako kraj tranzytowych przejazdów do Włoch lub Chorwacji, ma o wiele więcej do zaproponowania, niż może się na pozór wydawać.

Reprezentacyjne ulice Wiednia, urocze uliczki mniejszych austriackich miasteczek oraz zachwycające alpejskie krajobrazy w Tyrolu lub regionie Salzkammergut. Do tego malownicze winnice w Dolinie Wachau lub Styrii oraz kontakt z przyrodą sprawiają, że Austria jest idealną propozycją na wycieczki objazdowe, wyjazdy integracyjne i motywacyjne oraz rodzinne wczasy.

Wycieczki do Austrii, czyli nie tylko Wiedeń wart jest zobaczenia

Wiedeń i jego zabytki to najbardziej oczywiste i stereotypowe skojarzenie, które pojawia się kiedy myślimy o Austrii. Monumentalny Hofburg, pałac Schőnbrunn, katedra św. Szczepana, opera i filharmonia wiedeńska to turystyczne symbole nie tylko stolicy, ale także wraz z Alpami, całego kraju. Pomimo swojej oczywistości są to bardzo trafne skojarzenia, ponieważ to właśnie Wiedeń oraz tereny alpejskie przyciągają większość turystów przybywających do Austrii i są jego turystycznymi znakami rozpoznawczymi.

Wycieczka do Austrii. Widok na centrum Wiednia

Jednak nie tylko Wiedeń wart jest poznania, kiedy mówimy o austriackich miastach i miasteczkach, które warto poznać podczas wycieczki do Austrii. Z dużych ośrodków miejskich nie możemy zapomnieć o Salzburgu i jego malowniczym barokowym starym mieście oraz potężnej średniowiecznej twierdzy Hohensalzburg. Atmosferę historycznego miasta z alpejskim klimatem odnajdziemy oczywiście w stolicy Tyrolu, czyli Innsbrucku, gdzie najbardziej reprezentacyjnym obiektem niedużej zabytkowej części miasta jest kamienica z wykuszem, której dach pokryty jest złotymi płytkami. Z największych i najważniejszych miast należy także wymienić Graz ze swoją unikatową, największą na świecie historyczną zbrojownią (Landeszeughaus), czy też Linz z niedużą, ale interesująca starówką.

Wycieczki do Austrii nie mogą się także obejść bez wizyt w małych miasteczkach, które są kwintesencją austriackiego spokoju i zamiłowania do porządku. Malownicze położenie i urokliwa architektura przyciąga turystów do Dűrnstein, Hallstatt, St. Wolfgang, Hall, Krems, Eisenstadt, Steyer czy Retz.  

Wycieczka do Austrii. Widok na stare miasto w Steyer

Alpy, to kolejne oczywiste i praktycznie obowiązkowe miejsce na turystycznej mapie Austrii. Większość polskich turystów łączy je z zimowymi wyjazdami narciarskimi, jednak i w pozostałych porach roku mają one wiele do zaoferowania odwiedzającym.

Najbardziej rozpoznawalnym alpejskim regionem jest Tyrol, który dla wielu jest kwintesencją alpejskiej części kraju. To tutaj można pospacerować po zabytkowych centrach Innsbrucku, Hall czy Kufstein, wybrać się na narty do Sőlden lub na lodowiec Hintertux i odbyć niezapomnianą podróż wysokogórską drogą widokową Silvretta. To tylko wybrane atrakcje tego kraju związkowego, a więcej informacji na jego temat można znaleźć na oficjalnej stronie turystycznej regionu.

Niezwykle malowniczy i bogaty w alpejskie krajobrazy jest kraj związkowy Salzburg oraz region Salzkammergut. To niezwykła mieszanka wysokogórskich krajobrazów, malowniczych podgórskich jezior oraz urokliwych miast i miasteczek z Salzburgiem na czele. To właśnie tutaj w ciągu jednego letniego dnia możemy cieszyć się poranną jazdą na nartach biegowych na lodowcu Dachstein i popołudniową kąpielą w Jeziorze Wolfganga. Także w tym regionie znajduje się najbardziej znana austriacka droga wysokogórska Grossglocknerstrasse.

Górskie krajobrazy odnajdziemy także w Styrii i Karyntii. To właśnie w tym drugim kraju związkowym znajduje się najwyżej położona zapora wodna w kraju, a w południowej części Styrii, przy granicy ze Słowenią, można cieszyć się krajobrazami przypominającymi włoską Toskanię.

Wycieczki do Austrii. Miejscowość St. Wolfgang w regionie Salzkammergut

Kiedy jeździć na wycieczki do Austrii?

Jeśli nastawiamy się na typowe zwiedzanie, to najlepszy czas na odwiedzenie Austrii to okres od kwietnia do końca października. Jeżeli interesuje nas wyjazd narciarski to oczywiste terminy przypadać będą na okres od końca listopada do końca marca. Jak zatem widać, wszystko zależy jednak od indywidualnych preferencji oraz zakładanego programu wyjazdu. 

Jest jednak jeden nieoczywisty miesiąc, który jest ewenementem jeśli chodzi o liczbę turystów przybywających do austriackich miast. To grudzień, kiedy to organizowane są jarmarki przedświąteczne, które potrafią przyciągnąć łącznie do Wiednia i Salzburga kilka milionów turystów. Grudzień to także miesiąc, kiedy pojawia się demoniczny Krampus, którego postać także przyciąga odwiedzających, a którego najlepiej byłoby spotkać w alpejskiej wiosce, aby w pełni poczuć atmosferę tego dnia. Jedną z takich wiosek jest Bad Goisern w Salzkammergut, gdzie odbywa się Krampuslauf – parada Krampusów. Podobna impreza, już w listopadzie, organizowana jest także w Pőrtschach na jeziorem Wőrthersee.

Jak zatem można zauważyć Austria jest atrakcyjna przez cały rok i zawsze potrafi zaskoczyć interesującym pomysłem na wyjazd, nawet w mało oczywistej porze roku.

Wycieczki do Austrii - Salzburg zimą.

Wycieczka do Austrii a wydarzenia sportowe i kulturalne

Pobyt w Austrii można także połączyć z uczestnictwem w wielu imprezach sportowych i kulturalnych. Poniżej prezentujemy wybrane wydarzenia w Austrii marzec – lipiec 2022:

26.03.2022 Dirndl Ski Gaudi – zawody narciarskie z udziałem zawodników ubranych w stroje ludowe: kobiece sukienki Dirndl oraz męski Ledderhosen. Impreza odbywa się w ośrodku narciarskim Silvretta Park Montafon

20 -23.04.2022 Südsteiermark-Classic – rajd samochodów zabytkowych prowadzący malowniczymi trasami południowej części Styrii. Więcej informacji na stronie rajdu.

12.05.2022 koncert zespołu Pet Shop Boys w Wiedniu

3 – 6.06.2022 Salzburg Festival Whitsun –festiwal muzyki poważnej w Salzburgu z m.in. dwoma przedstawieniami opery Cyrulik Sewilski

10 – 12.06.2022 zawody Pucharu Świata MTB w Leogang

16.06.2022 koncert Filharmoników Wiedeńskich w ogrodach Pałacu Schőnbrunn w Wiedniu

18 – 26.06.2022 Schubertiade Music Festival w miejscowości Schwarzenberg. Najważniejszy na świecie festiwal poświęcony muzyce Franiciszka Schuberta.

19.06.2022 koncert zespołu Green Day w Wiedniu

25.06.2022 Montafon Arlberg – opisywany przez organizatorów jako „najpiękniejszy górski maraton w Alpach”. Do wyboru uczestników trzy trasy, a najdłuższa liczy 41 195 metrów. Szczegółowe informacje dostępne na stronie organizatora.

7-9.07.2022 górski wyścig samochodów zabytkowych Silvretta Classic Rallye Montafon

8 – 10.07.2022 Grand Prix Austrii Formuły 1 na torze Red Bull Ring w Spielberg

12.07 – 28.08.2022 festiwal muzyki klasycznej w Innsbrucku

Co warto zjeść podczas wycieczki do Austrii

Wycieczka do Austrii to także okazja do poznania smaków lokalnej kuchni, która ma także swoje zróżnicowanie regionalne. Poniżej znajduje się, oczywiście niepełny, zestaw jednych z najbardziej popularnych dań kuchni austriackiej, które można spotkać w kartach restauracyjnych:   

Dania główne i zupy

Wienerschnitzel – najprościej rzecz ujmując panierowany kotlet z cielęciny podawany z ziemniakami lub kwaskowatą sałatką ziemniaczaną.

Schweinbraten – pieczeń wieprzowa z chrupiąca skórką podawana z kwaśną kapustą i knedlem

Tafelspitz – kawałki wołowiny gotowane w warzywach podawane z ziemniakami i sosem chrzanowo-jabłkowym. Podobno ulubiona potrawa cesarza Franciszka Józefa.

Bauernschmaus – potrawa dla naprawdę głodnych składająca się z kilku porcji mięsa: kawałka wędzonej wieprzowiny, pieczonego boczku i kiełbaski a do tego knedel i kapusta.

Rindsgulasch – gulasz wołowy z knedlem będący wpływem kuchni węgierskiej

Käsespätzle – odpowiednik polskich klusek kładzionych, które po ugotowaniu podsmaża się na patelni na maśle i dodaje wyrazistego alpejskiego sera do pełni smaku.

Ryby – można je spotkać w menu restauracji położonych w górach (pstrąg) oraz przy austriackich jeziorach.

Oczywiście nie można pominąć zup, gdzie dominują rosoły z dodatkami, np. Frittatensuppe (rosół z cienkimi paseczkami naleśników) lub Leber Knődelsuppe (rosół z dużą kluską sporządzoną ze zmielonej wątroby wieprzowej). Ciekawa jest także zupa czosnkowa (Knoblauchsuppe) podawana jako krem.

Dania na słodko, ciasta i desery

Kaiserschmarnn – „omlet cesarski”, czyli nierównomiernie pokrojony omlet z dodatkiem rodzynek, cukru podany z musem, np. jabłkowym

Germknődel – czyli duża kluska na parze z nadzieniem z powideł śliwkowych polana sosem waniliowym

Marillenknődel – knedle robione z ciasta twarogowego wypełnione morelą i z dodatkiem sosu morelowego

Sachertorte – Tort Sachera, czyli ciasto czekoladowe przekładane dżemem z moreli i często podawana z porcją bitej śmietany

Linzertorte – orzechowe kruche ciasto z konfiturami na wierzchu

Apfelstrudel – to po prostu strudel z jabłkami, czyli zawijane ciasto z jabłkami, rodzynkami

Topfenstrudel – to kolejna odmiana strudla, tym razem z białym serem twarogowym

Salzburger Nockerl – specjalność z Salzburga i okolic: suflet na słodko (z nadzieniem owocowym w środku) w kształcie trzech piramidek lub może lepiej ujmując, trzech alpejskich szczytów.

Wycieczki do Austrii - tort Sachera

Wycieczki do Austrii z dobrą kawą, winem i piwem w tle

Kultura kawiarniana i kawa to nieodłączny element austriackiego życia. Wchodząc do miejscowych kawiarni można stanąć przed dużym dylematem, którą propozycję z kawowego menu wybrać. Poniżej prezentujemy krótką listę najpopularniejszych rodzajów kaw do wyboru:

Mokka – austriacki odpowiednik espresso

Schwarzer – czarna kawa, podobna do espresso

Verlängerter – duża czarna kawa dla miłośników tradycyjnych pojemności kaw, których „można się napić aby zaspokoić pragnienie”

Brauner – to kawa typu schwarzer podawana ze spienionym mlekiem

Melange – mocna kawa ze sporym dodatkiem spienionego mleka

Einspänner – podwójna mokka ze sporą ilością bitej śmietany na wierzchu

Maria Theresia – to podwójna mokka z dodatkiem wody oraz likierem pomarańczowym

Fiaker – podwójna mokka z dodatkiem bitej śmietany oraz kieliszkiem rumu

Austria - wycieczka z dobrą kawą w tle

Podróż po Austrii z kuflem piwa

Miłośnicy tego trunku nie będą rozczarowani w Austrii i z pewnością znajdą piwną propozycję dla siebie. Od dużych browarów przemysłowych po małe browary restauracyjne; od pilsa i lagera po IPA i Experimental Pale Ale – to propozycje austriackich piwowarów. Miastem, gdzie znajdziemy największy wybór piw i ciekawych miejsc do ich wypicia jest Wiedeń (do którego zapraszamy grupy na wycieczkę Piwny Wiedeń), ale też interesujące miejsca można spotkać w mniej oczywistych zakątkach kraju. O wybranych kilku z nich parę słów poniżej:

Browary przemysłowe

Gőss – przemysłowy browar z miasta Loeben w Styrii produkujący piwo Gősser; klasyczne jasne piwa browaru można kupić praktycznie w całym kraju.

Ottakringer – przemysłowy wiedeński browar warzący głównie lagery, pilsy oraz piwo ciemne. W odpowiedzi na piwną rewolucję funkcjonuje marka Brau Werk produkująca piwa rzemieślnicze nowej fali.

Brauerei Schwechat – przemysłowy browar z położonego nieopodal Wiednia Schwechat, a produkujący głównie jasne piwa górnej fermentacji.

Stiegl – przemysłowy browar z Salzburga warzący zarówno klasykę austriacko-niemieckiego piwowarstwa, jednakże ma także w ofercie kilka propozycji sezonowych piw nowej fali lub nietradycyjnych stylów piwnych.

Z pozostałych większych browarów warto wymienić Zipfer, Puntigamer czy Kaiser.

Browary regionalne

Zillertal Bier – browar regionalny w tyrolskim Zell am Ziller będący jednocześnie najstarszym rodzinnym przedsiębiorstwem regionu. Browar warzy tradycyjne piwa jasne oraz ciemne.

Privatbrauerei Hirt – browar regionalny położony w Karyntii w miejscowości Hirt Micheldorf. Kolejny producent tradycyjnych gatunków piwnych od pilsa, przez piwo marcowe i pszeniczne po koźlaka.

Hofbräu Kaltenhausen – browar regionalny położony w Hallein nieopodal Salzburga. Produkuje głównie piwa tradycyjne, jednak w ofercie dostępne jest także Pale Ale oraz IPA.

Hubertus Bräu – mniejszy browar położony nieopodal granicy z Czechami w miejscowości Laa an der Thaya. W ofercie browaru znajduje się piwo marcowe, pils, piwo ciemne i koźlak.

Browary restauracyjne lub rzemieślnicze

Bierol Brauerei – browar restauracyjny w tyrolskim Sonnendorf, a oferujący oprócz klasyki również piwa nowej fali Pale Ale, IPA, Coconut Stout

Bevog Brauhaus – browar rzemieślniczy położony w szczerym polu nieopodal miejscowości Bad Radkersburg i kilka kilometrów od granicy ze Słowenią. W browarze znajduje się taproom, a w ofercie piwa od Oatmeal Stouta, przez IPA oraz Black IPA po Golden Ale i Pale Ale.

Augustiner Bräu – browar rzemieślniczy z Salzburga mieszczący się w Budynkach klasztoru augustianów. Podaje przede wszystkim piwo marcowe a w listopadzie i grudniu koźlaka. Ogromny ogródek piwny i kilka sal w piwnicach przyciągają rzesze gości.

Asitzbräu – browar restauracyjny położony na wysokości 1760 m nad miejscowością Leogang. Oferuje na stałe jeden rodzaj swojego piwa, jednak lokalizacja i widoki są niezapomniane.

1516 Brewing Company – browar restauracyjny z Wiednia z wyborem 4 stałych i 3 lub 4 zmieniających się piw od klasyki po nową falę. Bardzo popularne miejsce – wieczorami trudno o stolik.

Salm Bräu – browar restauracyjny z Wiednia z klasycznym austriackim jedzeniem i piwem

Beaver Brewing Company – browar restauracyjny z Wiednia z dwoma lokalizacjami w mieście; do wyboru nawet 9 piw od klasyki po Experimental Pale Ale lub American Stout

Piwo w Wiedniu

Austria – wycieczka do krainy wina i destylatów

Wycieczka do Austrii to naprawdę dobra okazja do spróbowania rewelacyjnych środkowoeuropejskich win. Austriaccy winiarze koncentrują się przede wszystkim na produkcji win białych, które swoją jakością nie ustępują tym z bardziej znanych krajów winiarskich.

Wina austriackie, zgodnie z tradycją krajów niemieckojęzycznych, noszą nazwy tożsame z odmianą winogron, z których zostały stworzone. Najbardziej rozpowszechnioną odmianą winogron jest Grűner Veltliner, z którego produkuje się zarówno wino codziennego spożycia, ale także eleganckie i wysoko oceniane roczniki, jak choćby te pochodzące z Doliny Wachau. Drugim najczęściej uprawianym szczepem winogron jest Welschriesling a na kolejnych miejscach znajdują się Müller Thurgau, Weiβburgunder oraz Riesling.

Gdzie zatem najlepiej wybrać się na wycieczkę do Austrii, żeby spróbować wina w miejscu, gdzie powstaje? Tutaj godne polecenia są tereny Weinviertel, czyli część regionu Dolnej Austrii, które uznawane są za najbardziej winiarski obszar kraju. To tu można spróbować i kupić lokalne wina w atrakcyjnych cenach, pospacerować po uliczkach z piwniczkami winiarskimi lub zwiedzić tak urocze miasto, jak Retz.

Oczywiście wycieczka do Austrii z akcentami winiarskimi, nie byłaby pełna bez poznania Doliny Wachau oraz jej win, które są uznawane za jedne z najlepszych w kraju. Nie można także zapomnieć o terenach winiarskich wokół Jeziora Nezyderskiego oraz południowej Styrii nazywanej często „austriacką Toskanią”.

No i wreszcie wybór destylatów z różnego rodzaju owoców, a które można spotkać w praktycznie każdej restauracji dopełnia obrazu austriackich trunków alkoholowych.

Wycieczki do Austrii. Lampka wina w Eisenstadt

Odwiedzajmy zatem Austrię i cieszmy się jej urokami, a chcących być na bieżąco z austriacką ofertą turystyczną i ciekawostkami z kraju zapraszam na oficjalną stronę turystyczną Austrii.